06:28 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
Droon (39)
40 0 0

Euroopa Parlamendi liikmed kiitsid teisipäeval heaks uued droonide ohutuseeskirjad, mis hakkavad kehtima kõigis Euroopa Liidu riikides.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel 2017. aasta novembris saavutatud kokkuleppega kehtestatakse uued EL-i tasandi ohutuseeskirjad droonidele. Seni on valdava osa droonide kohta kehtinud vaid riiklikud eeskirjad, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Kas Tallinn on droonirünnakuks valmis >>

Uute eeskirjade kohaselt tuleb droonid projekteerida ja konstrueerida nii, et neid kasutades ei seata ohtu inimesi või teisi õhusõidukeid.

Sõltuvalt droonide riskiastmest, mis on seotud näiteks nende kaalu või lennuks kasutatava piirkonnaga, peab osa neist olema varustatud täiendavate ohutust puudutavate funktsioonidega, mis lubavad näiteks automaatset maandumist või võimaldavad droonidel iseseisvalt vältida kokkupõrkeid teiste õhusõidukitega.

Kasutajad peavad suutma tagada droonide ohutuse ning peavad olema kursis kõikide nendele kehtivate reeglitega. See tähendab, et osa kasutajaid peab tulevikus läbima eraldi koolituse.

Selleks, et võimaldada tuvastada droonide kasutajaid, tuleb nad registreerida siseriiklikus registreerimissüsteemis. See nõue ei kehti kõige väiksemate droonide kasutajate puhul.

Aleppo tsitadelli lähiümbrus pärast mässulistest vabastamist. Droonivideo >>

Parlamendis heaks kiidetud eeskirjade põhjal peab Euroopa Komisjon lähiajal välja töötama detailsemad juhised, mis puudutavad näiteks droonide maksimaalset lennukõrgust, sertifitseerimismenetlusi, registreerimis- ja koolitusnõudeid ja ohutust puudutavaid funktsioone.

Droone kastavad ka koolid

Tänavu kevadel Tallinnas avas uksed Pelgulinna Gümnaasiumi (Mulla 7) aerokool ehk droonilabor, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kooli IT-arendusjuhi Birgy Lorenzi sõnul rajati droonilabor ehk aerokool selleks, et uurida, kuidas droonide kasutamisega õppetööd praktilisemaks muuta.

"Tehnoloogia ja robootika areng on üha kiirem ning mehitamata sõidukite kasutamisvaldkond aina laieneb. Nagu teame, on droonid juba kasutuses nii ärisektoris ja põllumajanduses kui ka riigikaitses," rääkis Lorenz.

"Me tahame õpiülesannete lahendamisel kasutada moodsat tehnikat ja droone nii, nagu seda teevad linnaplaneerijad, keskkonnaspetsialistid, metsandustöötajad, geoloogid jt elualade esindajad," lisas Lorenz.

Tallinna Robotex >>

"Kokkuvõtteks saavad aerokoolist kasu nii meie õpilased, õpetajad ja lastevanemad, samuti teiste koolide haridus- ja tehnoloogiavaldkonna personal, koostööpartnerid ja kogukond," nentis Lorenz.

Teema:
Droon (39)
Tagid:
eeskirjad, ohutus, registreerimine, droon, ühiskond, EL Nõukogu, Euroopa Parlament, EL, Eesti

Peamised teemad