11:08 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Uudised
lühendatud link
29 0 0

Eesti Vabariigi valitsus kiitis neljapäeval heaks Eesti Vabariigi valitsuse ja Mali Vabariigi valitsuse vahelise kokkulepe, mis reguleerib Eesti väeüksuse staatust Malis Prantsusmaa juhitaval terrorismivastasel operatsioonil Barkhane*.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. "Olukord Aafrikas ja konkreetselt Malis, kui selle kontinendi ühes võtmeriigis, mõjutab kogu Euroopa julgeolekut," sõnas välisminister Sven Mikser, viidates eelkõige terrorismi ja illegaalse kaubanduse levikule, edastab Välisministeerium.

Eesti kaitseväelased osalevad taas operatsioonil Malis >>

"Malis on praegusel hetkel ülimalt tähtis keskenduda inimeste julgeoleku tagamisele ning äärmusrühmituste vastu võitlemisele, vastasel juhul ei edene rahulepingu elluviimine ega riigi ülesehitus. Eesti on valmis sellele veelgi enam kaasa aitama," rõhutas Mikser.

Välisministri sõnul Eesti panustamine Barkhane operatsiooni on ühtlasi ka märk tihedast kaitsekoostööst Prantsusmaaga. Valitsuse poolt heakskiidetud kokkuleppest rääkides ütles Mikser, et eesmärgiks oli saavutada võimalikult sarnane kokkulepe võrreldes Prantsusmaa ja Mali vahel sõlmituga.

"See aitab tagada selle võimalikult efektiivse rakendamise koostöös Prantsusmaa relvajõududega," sõnas välisminister Mikser.

Mikser mures Aafrika noorsoo ja tööturu pärast >>

Valitsuse poolt heakskiidetud kokkuleppes on sätestatud Eesti väeüksusele antavad eesõigused, puutumatused ja soodustused, sisenemine Mali territooriumile ja seal liikumine, relvade omamine ja kandmine ning vastutus kahju tekitamise juhtudel.

Prantsusmaa operatsioonil Barkhane teenima hakkav Eesti jalaväerühm suundub Malisse juuli alguses. Eesti osalus operatsioonil on planeeritud vältama üks aasta alates operatsiooni algusest. Operatsiooni planeeritud kuludeks ühe aasta jooksul on 4,8 miljonit eurot.

Malisse lähetatavat ligi 50 kaitseväelasest koosnev kontingent hakkab teenima Nigeri jõe äärses Gao linnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kontingendi põhituumiku moodustab jalaväerühm ESTPLA-26. Üksus peab olema valmis tegustema nii jalgsi- kui ka motoriseeritud patrullis, täitma kiirreageerimisülesandeid teiste üksuste toetamiseks ja kaitsma Gao linnas asuvat baasi. Rühma käsutuses on ka soomustransportöörid Sisu XA-188.

Eesti missioon Afganistanis maksab aastas 2,6 miljonit eurot >>

*Riigikogu on oma maikuu otsusega andnud mandaadi kasutada operatsioonil Barkhane kuni 50 Kaitseväe tegevväelast. Mali Vabariigis toetab operatsioon Barkhane ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA ja Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali tegevusi stabiilsuse tagamisel. Eesti osaleb EL-i väljaõppemissioonil EUTM-Mali nelja väljaõppeinstruktori ja staabiohvitseriga ning ÜRO rahuvalvemissioonil MINUSMA kolme staabiohvitseriga.

Tagid:
terrorism, julgeolek, missioon, Barkhane, Välisministeerium, kaitsevägi, Sven Mikser, Aafrika, Mali, Prantsusmaa, Eesti

Peamised teemad