13:33 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Uudised
lühendatud link
5501

Poliitvange toetavad protestijad püüdsid juhtida Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi saadikute tähelepanu inimõiguste kaitsjate ja ajakirjanike väidetavale ahistamisele ning ebaseaduslikule vahi all pidamisele Euroopas.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Pikett protestiks Euroopa meelsusvangide, poolaka Mateusz Piskorski, lätlase Aleksandr Gaponenko ja ukrainlase Kirill Võšinski suhtes toime pandud ebaseaduslike tegude ja vahi all pidamise vastu toimus teisipäeval, 19. juunil Tallinnas, Euroopa Liidu maja ees.

Meelsusvangide toetuseks tulid kohale kaheksa inimest, nende hulgas ühingu "Venemaa rahvuskaaslased Euroopas", MTÜ "Vene kool Eestis" ja Eesti Ühinenud Vasakpartei (EÜVP) esindajad.

Üks piketi korraldajatest, ühingu "Venemaa kaasmaalased Euroopas" juhatuse liige Aleksei Jessakov ütles uudisteportaalile Sputnik Eesti, et Piskorski, Gaponenko ja Võšinski juhtumid on suures osas identsed:

"Esiteks on kõik kolm meelsusvangid, ning teiseks, ühelegi neist ei ole esitatud tõelisi süüdistusi — kõik süüdistused on sõrmest väljaimetud. Ametivõimud püüavad lihtsalt võidelda nendega, kes ei nõustu osa oma riigi elanike diskrimineerimisega."

Euroopa Ühenduse maja sai piketi asukohaks valitud seetõttu, et meelsusvangid esindavad kolme erinevat riiki, seetõttu polnud näiteks mõtet protestida Läti saatkonna ees, pealegi, Läti võimud ise arreteerisid inimõiguste kaitsja Aleksandr Gaponenko, st kaevata nendele nende toimepandud omavoli peale oli Jessakovi arvates mõttetu.

"Euroopa Liit on riikide liit ja mitte ainult majanduslik, vaid ka poliitiline. Tahaks, et EL liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi saadikud märkaksid, mis selles ühenduses toimub, ja püüaksid seda kuidagi mõjutada. Ukraina ei kuulu veel muidugi Euroopa Liitu, kuid EL räägib pidevalt sellest, et Ukraina peaks liitu astuma, et Ukraina ise tahab samuti liituda," ütles Aleksei Jessakov.

Пикет в Таллинне в поддержку политзаключенных Европы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinnas toimus pikett vahistatud Piskorski, Gaponenko ja Võšinski toetuseks

Kuigi tema tähelepaneku kohaselt on paljudes Euroopa Liidu riikides täheldatavad rahvusvähemuste diskrimineerimise juhtumid, siis Ukrainas "valitseb selles osas täielik seadusetus" ja enne Ukraina vastuvõtmist Euroopa Liitu tuleks seda hoolikalt kaaluda.

Lääs nõuab võimuvahetust Ukrainas >>

Jessakov loodab, et Euroopa Parlamendis tõstatatakse küsimus vahistamisest ja ahistamisest, mis on viimasel ajal olnud EL-le iseloomulik, sealhulgas ühes Balti riigis — Lätis. Sarnane protestiaktsioon peaks toimuma ka Lätis, samuti Venemaal, Moldovas ja Saksamaal. Jessakov seletas kohaletulnud inimeste väikest hulka üritusel sellega, et pikett ei olnudki kavandatud massiüritusena ja sellel pididki osalema peamiselt aktivistid ja inimõiguste kaitsjad.

"Peaasi, et meedia selle toimumist kajastaks. Et inimesed teaksid," lisas Jessakov.

Russakov: Euroopa peaks teadma toimuvast seadusetusest

Üks piketil osaleja, Eesti Ühinenud Vasakpartei juhatuse aseesimees Mstislav Russakov ütles portaalile Sputnik Eesti, et tema sõber, Läti inimõiguste aktivist Aleksandr Gaponenko viibib vanglas justnimelt teisitimõtlemise, tema aktiivse kodanikupositsiooni, vene koolide ja Läti venelaste rahvusliku identiteedi kaitsmise eest.

Tema sõnul otsustab Riia kohus 21. juunil Gaponenko edasise saatuse. "Ta tuleb kas otse kohtusaalis vabastada või pikendada tema vahi all pidamist veel kahe kuu võrra. Ma ei oska kohtu otsust ennustada," ütles Russakov.

Tema arvates tuleks Piskorski, Gaponenko ja Võšinski ebaseadusliku kinnipidamise ja vahi all pidamise sarnaseid juhtumeid tulevikus põhjalikult kaaluda Euroopa õiguskaitseasutustes, kuna selline omavoli on end demokraatlikuks kuulutanud Euroopas lubamatu.

Südametunnistuse vangid kaasaegses Euroopas

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et mais 2016 pidas Poola sisejulgeoleku agentuur süüdistatuna koostöös Venemaa luurega tegevuses, mis "on suunatud Poola vastu", samuti "Venemaa huvide edendamises ja poola ühiskonna huvidega manipuleerimises" ilma igasuguse seadusliku aluseta kinni Poola poliitik, õppejõud, politoloog, publitsist ja ajakirjanik, Seimi V koosseisu saadik Mateusz Piskorski.

Juba rohkem kui kaks aastat viibib ta vanglas "eeluurimise all", kuna Poola ametivõimud on esitanud tema vastu absurdse süüdistuse, ei suuda seda tõestada, kuid vaatamata sellele Piskorskit ei vabasta.

Sarnases olukorras on ka Läti inimõiguste aktivist, majandusteaduste doktor, professor Aleksandr Gaponenko, kelle Läti Kaitsepolitsei arreteeris aprillis 2018 süüdistatuna "Läti riikliku suveräänsuse, territoriaalse terviklikkuse, riigivõimu ja riikliku korralduse vastases tegevuses."

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Euroopa Liitu püüdleva Ukraina ametivõimud arreteerisid "euroopastatud" Poola ja Läti eeskujul mais 2018 samuti režiimile ebamugava ajakirjaniku, informatsiooniväljaande RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski, süüdistades teda riigivastases tegevuses.

Tagid:
poliitvang, pikett, poliitik, EL maja, Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon, Mstislav Russakov, Aleksandr Gaponenko, Mateusz Piskorski, Kirill Võšinski, Aleksei Jessakov, Poola, Läti, Eesti

Peamised teemad