04:42 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Uudised
lühendatud link
13120

Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu riikide vahelised lahkhelid on jõudnud tasemele, mis ähvardab NATO edasist olemasolu. Alliansi juht teeb kohutava ülestunnistuse ja teab täpselt, kes kõiges süüdi on.

TALLINN, 24. juuni — Sputnik.  NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütleb, et Ameerika ja Euroopa peavad ühinema, vältimaks Atlandi-ülese partnerluse kokkuvarisemist. Nagu kirjutab ajaleht The Guardian, on organisatsiooni juht kindel, et Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu vahelised erimeelsused on jõudnud tasemeni, mis NATO edasist eksistentsi ähvardab, vahendab raadio Sputnik. Euroopa ja Ameerika vahelise enneolematu pinge põhjustajaks olevat Donald Trump. 

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Kas on võimalik, et NATO, mis loodi kaitseks väliste ohtude vastu, võib laguneda sisemiste vastuolude tõttu – kus mõned osalised saadud teenuste eest maksmata jätsid? Valge Maja eelmine administratsioon ei pööranud nendele "tühiasjadele" erilist tähelepanu. Kõik maksid niipalju, kui vajalikuks pidasid.

Ainsana investeerisid põhikirjas ette nähtud 2% vaid Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid. On ju arusaadav, et peamine ei ole mitte raha, vaid ühtselt ühise vaenlase vastu seismine…

Trump ja Putin kavatsevad Euroopas läbirääkimised korraldada >>

Kuid Donald Trump on ennekõike ärimees ja ta otsustas lõppude lõpuks selles raamatupidamises korra majja luua. Mis tahes liidud, nõukogud ja kliimakokkulepped, söövad tema pragmaatiliste seisukohtade põhjal vaid maksumaksjate raha. 

Kohe oma valimiskampaania alguspäevil seadis Trump NATO vajalikkuse tänapäeva maailmas kahtluse alla — liitlased kulutavad kaitsele väga vähe raha, kõik kohustused lasuvad ameeriklaste õlgadel ja NATO ülesanded on aegunud. Isegi Valgesse Majja asununa jätkas ta NATO kritiseerimist, nimetades seda oma aja ära elanuks. 

Juba esimese kohtumise ajal Angela Merkeliga esitas Trump talle lillekimbu üleandmise asemel arve. Aasta jooksul kutsuti korrale ka teised alliansi liikmed — Rumeenia, Kreeka ja Baltimaad. Kui keegi seni veel kahe silma vahele jäi, siis eelseisval NATO tippkohtumisel juulis saavad nemadki oma "sauna". Kas mitte see ei hirmuta eurooplasi kõige rohkem?

Jens Stoltenberg loetleb mitmeid NATO lõhenemise põhjuseid. Neiks on kaubandus, kliimamuutused ja Iraaniga sõlmitud tuumakokkulepe. Lisaks Palestiina-Iisraeli probleem, pagulased, suhted Venemaaga, Krimm ning USA ja Türgi vahelised erimeelsused relvaostude küsimustes. Mis see ka täpselt ei ole, kuid esmakordselt Põhja-Atlandi alliansi 70-aastase eksistentsi jooksul on selle juht sunnitud tunnistama organisatsiooni süsteemset kriisi. 

Ta nõuab, et NATO päästmiseks tehtaks viivitamatult kõik vajalik. On võimalik, et need avaldused esitati ainult eelmänguna järjekordse "Vene ohu" müüdi propageerimiseks. Kas see on nii, saab selgeks alles pärast NATO tippkohtumist.

Kuigi, nagu arvab The Times, kui Trump tunneb Brüsselis, et temasse suhtutakse piisava austuseta, võib ta hävitada kogu sõjalise bloki vaid ühe Twitteri-säutsuga. 

Trump purustab populaarsusrekordeid: millal see lõpeb >>

Selle sisu võiks olla umbes selline: "Lahkusin just nõrga ja ebaõnnestunud NATO viimaselt tippkohtumiselt. Meie niinimetatud liitlaste, vihkajate ja luuserite aeg on läbi. Kas arvate tõesti, et USA peaks teid kaitsma, kui te selle eest mitte midagi ei maksa ja meid lisaks ka kaubanduses petate? Mitte mingil juhul! Meie riik lahkub probleemidesse uppunud Euroopast. Leppige sellega!"

Samal teemal

Luik arutas NATO kaitseministritega liitlasüksuste tugevdamist
Eesti eripära - oskus iseendale probleeme luua
Väliskomisjoni visiit Ameerika Ühendriikidesse keskendub transatlantilisele ühtsusele
Läti president: USA ei suuda Euroopat Venemaa eest kaitsta
Tagid:
The Times, The Guardian, NATO, Jens Stoltenberg, Donald Trump, Angela Merkel, Ameerika, Kreeka, Rumeenia, EL, USA

Peamised teemad