03:20 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Uudised
lühendatud link
"Pronksiöö": aastaid hiljem (29)
14601

Soome politseinikud käisid 2007. aastal Tallinnas eestlastel abis Pronksiööd maha surumas ja tulistasid mässajaid kummikuulidega, väidab allikas.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Tallinnas tegutseva ainsa soomekeelse raadiojaama SSS-Raadio toimetaja Tapio Reini väidab, et Soome politseinikud olid Tallinnas eestlastel abis pronksiööd maha surumas, edastab Soome uudiste eestikeelne portaal Eestinen.

Oma väite tõestuseks märgib tookord restoranis töötanud Reini, et tema kaudu hangiti politseinikele õlut, kuna Tallinnas olid sel ajal kesklinnas poed suletud.

Mustvees mälestati Dmitri Ganinit >>

Reini ei ole nõus täpsustama, kust tema info pärineb ja kui palju Soome politseinikke Tallinnas oli, aga ta ütles, et ta toimetas Soome politseinikele kogu õlle, mis tal varuks oli.

Pronksiöö sündmused Tallinnas
© AP Photo / NIPA

Soome saatkond Tallinnas on Reini jutu ümber lükanud väites, et soomlasi pronksiööl abis ei käinud. Reini ütles selle peale, et Soome eriüksuse mehed ei käinud Tallinnas ametlikke kanaleid pidi.

Samas on Soome pool ametlikult tunnistanud, et Eesti politseile toimetati pronksiöö ajal varustust, näiteks kaitseveste. Reini väitel olid varustuse hulgas aga ka kummikuulid ja vastavad relvad ning suitsupommid. Soome politseinikud osalesid Reini väitel ka ise rahutuste mahasurumisel kummikuule tulistades.

Abi tuli Eestisse lisaks Soomele ka mujalt, näiteks Lätist saadeti Tallinna veekahur.

Tapio Reini, kel on väga lai kontaktivõrgustik edastas ise pronksiöö ajal aktiivselt infot interneti kaudu toimuva kohta. Infot sai ta asjaga kursis olevatelt eestlastelt ja soomlastelt.

"Kui keegi väidab, et teab paremini, mis tol ajal Tallinnas toimus, siis ma arvan, et ta valetab," väidab Reini.

Reini väitel näitab Soome abi eelkõige seda, et kriisiolukorras tuleb Soome Eestile tingimusteta kohe appi, kummutades väited, et Soome Eestit ei abista. Reini väitel polegi seejuures oluline, kas see abi tähendab kõigest paari meest või varustust. Küll aga võib selline info abistamise kohta olla probleemiks Soome ametlike suhete puhul Kremliga, kus püütakse sellist infot varjata.

Soome politseinike osalemise teema pronksiööl võttis üles mõned päevad tagasi ka Soome päevaleht Iltalehti.

Pronksiööd olid 2007. aasta 26. aprillist 29. aprillini Tallinnas ja mujal Eestis toimunud tänavarahutused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Prokuratuur lõpetas kriminaalmenetluse Venemaa kodaniku Dmitri Ganini tapmise kohta
© AP Photo / Sergey Ponomarev

Rahutuste ajendiks olid 26. aprillil Tallinna Tõnismäe haljakul pronkssõduri juures tehtud ettevalmistused sinna 1945. aastal maetud Punaarmeelaste säilmete arheoloogilise väljakaevamise ja identifitseerimise alustamiseks. Säilmete väljakaevamine ja identifitseerimine pidi algama 27. aprillil kell 10, kuid lükati rahutuste tõttu edasi.

Ja sündiski „pronksiöö": sündmuste kroonika >>

Pronkssõduri teisaldamise tõttu puhkenud rahutuste käigus tapeti 20-aastane Venemaa kodanik Dmitri Ganin. 7. juunil 2017 Dmitri Ganini tapmise kriminaalmenetlus Eestis lõpetati aegumise tõttu. Ganini ema, kellel oli õigus seda otsust vaidlustada, loobus sellest ja 12. juulil Põhja ringkonnaprokuratuuri vastav määrus jõustus, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
"Pronksiöö": aastaid hiljem (29)
Tagid:
Pronkssõdur, poliitika, rahutus, Pronksiöö, SSS-Raadio, meedia, politsei, Dmitri Ganin, Soome, Eesti

Peamised teemad