23:50 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
3710

Peaminister Jüri Ratas osaleb neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus on arutluse all ränne, suhted Ameerika Ühendriikidega, julgeoleku ja kaitse ning majandus- ja rahandusküsimused.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Euroopa Ülemkogu esimesel päeval arutavad Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid rände teemasid ning EL-USA suhteid, sealhulgas kaubandussuhtei, teatas valituse kommunikatsioonibüroo.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Koos NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kõneldakse EL-NATO koostööst ning eelseisvast juulikuisest tippkohtumisest. Arutelu alla tulevad ka digivaldkonna, innovatsiooni ning maksudega seonduv.

Samuti räägitakse 2021. aastal kehtima hakkava ELi mitmeaastase eelarve läbirääkimiste ajakavast. Kavas on pikendada Venemaale suunatud majandussanktsioone järgmiseks kuueks kuuks.

Teisel päeval keskendutakse Brexiti läbirääkimiste hetkeseisule ning euroala tippkohtumisel on jutuks majandus- ja rahaliidu reform.

Ratas märkis, et neljapäeval algaval ülemkogul on põhiteemaks ränne: "Euroopa Liit peab jätkuvalt keskenduma välispiiridele, koostööle kolmandate riikidega ja tagasisaatmise tõhustamisele. Oluline on toetada liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all. Rände teemadel on vaja leida tasakaal ning olla ühtsed."

"Ka kõneleme kolleegidega suhetest Ameerika Ühendriikidega, sealhulgas kaubandusküsimustest, mis on järjest enam tähelepanu keskmes. Samuti on juulis toimuva tippkohtumise eel oluline kõnelda NATO ja Euroopa Liidu kaitsekoostööst," lausus peaminister Jüri Ratas.

Migrandid lõhestavad Lääne — nüüd juba ametlikult >>

Ülemkogu eel allkirjastavad peaminister Ratas koos Läti, Leedu ja Poola kolleegi ning Euroopa Komisjoni presidendiga Jean-Claude Junckeriga poliitilise kokkuleppe Balti riikide elektrisüsteemide ühildamiseks Mandri-Euroopaga läbi Poola.

Samuti kohtuvad tavapäraselt ülemkogu äärel Eesti, Läti ja Leedu ning ELi kuuluva kolme Põhjamaa (Soome, Rootsi, Taani) ehk NB6 riigi- ja valitsusjuhid.

Euroopa on valmis kulutama sadu miljoneid oma välispiiri, piiri- ja rannavalve tugevdamiseks ning ümberasunute tarvis põgenikelaagrite loomiseks Põhja-Aafrika riikide ja Türgi territooriumile.

Kuid migratsiooniprobleemi põhimõtteline lahendus Brüsselil ikka veel puudub. Lootust ei paku ka peatne 28. juuni tippkohtumine Brüsselis, mille eesmärk peaks olema ebaseaduslike sisserändajate uutes kohtlemisviisides kokku leppida, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor kolmapäeval.

Balti riikide, sealhulgas Eesti positsioon jääb 28. juuni tippkohtumisel ilmselt endiseks – Balti riigid ei ole nõus sisserändajate jagamisele kvootide alusel ja nad on valmis vastutasuna selle teenuse eest lõunariikidele peale maksma. Kuid summad peaksid jääma mõõdukaiks.

Bosnia: EL keeldub põgenikekeskust rahastamast >>

Kui aga Brüssel neid survestab, annavad Baltimaad tõenäoliselt järele, mida ei saa öelda "põhimõttelise otsuse teinud" Ungari ja Poola kohta. Tippkohtumine tõotab tulla põnev ja emotsiooniderohke, kirjutas autor.

Tagid:
migrandid, ränne, kaubandus, Euroopa Ülemkogu, EL, Brüssel, Eesti, USA

Peamised teemad