17:34 28. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB73.6096
Uudised
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
38 0 0

Peaminister Jüri Ratas rõhutas ülemkogu rändeteemalisel arutelul, et Euroopa Liidul peab olema tugevam kontroll oma välispiiri üle ning vajame tihedamat koostööd kolmandate riikidega.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. "Meil on vaja paremat koostööd riikidega väljaspool Euroopa Liitu ning peame tõhusamalt toime tulema nende inimeste tagasisaatmisega, kellel ei ole õigust ELis kaitset saada. Peame ka toetama liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all," vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo Ratase sõnu.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

ELi juhid kõnelesid veel regionaalsete rändepunktide loomise ideest. "See idee väärib edasiarendamist. Selliste keskuste loomisel on mitmeid õiguslikke ning praktilisi küsimusi, millele tuleb vastused leida koostöös rahvusvaheliste organisatsioonidega. Ümberpaigutamine ja ümberasustamine selles raames jääb vabatahtlikuks," ütles Ratas.

Peaministri sõnul on oluline leida ka võimalusi riike väljaspool ELi koostööle motiveerimiseks. "Vajame stabiilset, aga siiski paindlikku rahastamismudelit rändega tegelemiseks. Eesti on valmis täiendavalt panustama Aafrika Usaldusrahastusse 150 000 euroga," sõnas Ratas. Praeguseks on Eesti toetanud Aafrika Usaldusrahastut 1,45 miljoni euroga.

Ratase sõnul on ELi riikide ühiste pingutuste abil viimastel aastatel sisserände surve oluliselt vähenenud. Varjupaigataotlejate arv vähenes 2017. aastal 44% võrdluses eelmise aastaga ning ebaseaduslike piiriületuste arv 60%. "Hoolimata kõikidest veel lahendust vajavatest küsimustest oleme suutnud rände kontrolli alla saada," lausus Ratas.

Ülemkogu kiitis heaks ka Venemaale suunatud majandussanktsioonide pikendamise järgmiseks kuueks kuuks.

Peaminister Jüri Ratas osaleb neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus on arutluse all ränne, suhted Ameerika Ühendriikidega, julgeoleku ja kaitse ning majandus- ja rahandusküsimused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ratas märkis, et ülemkogul on põhiteemaks ränne: "Euroopa Liit peab jätkuvalt keskenduma välispiiridele, koostööle kolmandate riikidega ja tagasisaatmise tõhustamisele. Oluline on toetada liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all. Rände teemadel on vaja leida tasakaal ning olla ühtsed."

Neljapäeval sõlmis peaminister Jüri Ratas Läti, Leedu ja Poola riigi- ja valitsusjuhi ning Euroopa Komisjoni presidendiga poliitilise kokkuleppe, kuidas edasi liikuda Balti riikide elektrisüsteemide Mandri-Euroopaga ühildamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Ratas osaleb Euroopa Ülemkogul >>

"Meie elektrisüsteemi lahti ühendamine Venemaa võrgust ning ühildamine Mandri-Euroopaga on väga oluline energiajulgeoleku tagamiseks. Me ei saa sõltuda Venemaa võrgust," selgitas Ratas.

Teema:
Migratsioon Eestis (89)

Peamised teemad