17:52 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
6310

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Euroopa Ülemkogul vastuvõetud järeldused rändeküsimuses selgelt kooskõlas Eesti seisukohtadega vabatahtlikkuse ja esmase riigi vastutuse osas.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. "Eesti on oma rändepoliiitikas on olnud väga selgelt seisukohal, et ümberpaigutamine peab olema vabatahtlik. Mul on heameel, et täna öösel vastuvõetud Ülemkogu lõppjäreldused sisaldavad selgelt Eesti seisukohta vabatahtlikkuse küsimuses," ütles Ratas BNS-ile, vahendas Pealinn

Peaminister: pagulaste vastuvõtmine peab jääma vabatahtlikuks >>

Peaminsiter lisas, et Eesti on valmis panustama Euroopa välispiiride tugevdamisse, mida näeb ette ka Euroopa Liidu 2021-2027. aastate finantsraamistik.

Ratase sõnul peab rändeküsimusega edasi minema järgmisel nädalal Euroopa Liidu eesistujamaaks saav Austria ning edasiste läbirääkimiste tulemusi võib oodata sügiseks.

Juhul, kui läbirääkimised vastuvõtukeskuste rajamise osas Põhja-Aafrika riikidega ja Euroopa siseselt õnnestuvad, oleks sõlmitav lepe sarnane praeguse Euroopa Liidu-Türgi vahelise leppega, lisas ta.

Kommenteerides USA-Euroopa Liidu suhteid praeguse kaubanduskonflikti valguses, ütles Ratas, et Eesti-USA suhted on väga strateegilised ja põhimõttelised ning kaubandustüli seda mõjutada ei tohiks.

"Me ei saa eitada, et loomulikult on palju küsimusi, kus Euroopa Liit ja USA näevad asju erinevalt, aga minu meelest see pühendumine, mis on seotud kaitsega, selles osas on Euroopa ja Põhja-Ameerika, sealhulgas Kanada, suhted ainult tugevnenud," märkis peaminister.

Tusk kutsus EL-i üles valmistuma "halvimaks stsenaariumiks" suhetes USA-ga >>

Peaminister Jüri Ratas osales neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus on arutluse all ränne, suhted Ameerika Ühendriikidega, julgeoleku ja kaitse ning majandus- ja rahandusküsimused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ratas märkis, et ülemkogul on põhiteemaks ränne: "Euroopa Liit peab jätkuvalt keskenduma välispiiridele, koostööle kolmandate riikidega ja tagasisaatmise tõhustamisele. Oluline on toetada liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all. Rände teemadel on vaja leida tasakaal ning olla ühtsed."

Neljapäeval sõlmis peaminister Jüri Ratas Läti, Leedu ja Poola riigi- ja valitsusjuhi ning Euroopa Komisjoni presidendiga poliitilise kokkuleppe, kuidas edasi liikuda Balti riikide elektrisüsteemide Mandri-Euroopaga ühildamisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Ratas osaleb Euroopa Ülemkogul >>

"Meie elektrisüsteemi lahti ühendamine Venemaa võrgust ning ühildamine Mandri-Euroopaga on väga oluline energiajulgeoleku tagamiseks. Me ei saa sõltuda Venemaa võrgust," selgitas Ratas.

Tagid:
poliitika, vabatahtlik, pagulased, migrandid, rändekava, rändelepe, Euroopa Ülemkogu, Jüri Ratas, Brüssel, Eesti

Peamised teemad