06:42 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
7020

Euroopa Liidu liidrite äsjasaavutatud migratsioonikokkulepe näib olevat mõeldud selleks, et takistada ka kõige suuremaid abivajajaid ühendusse sisenemast, ütles Prantsuse abiorganisatsioon Piirideta Arstid (MSF) reedel.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. EL-i 28 riigi liidrid nõustusid kaaluma nn maaletulekuplatvormide loomist ühendusest väljaspool, suurima tõenäosusega Põhja-Aafrikas, et põgenikud ei võtaks ette ohtlikku mereteed ega annaks tulu smugeldajatele, vahendas Pealinn viitega BNS-le. 

"Ainsad asjad, milles Euroopa riigid näivad olevat kokku leppinud, on tõkestada inimesi Euroopa lävel hoolimata sellest, kui kaitsetud nad on või milliste õuduste eest põgenevad, ning demoniseerida valitsusväliseid otsingu- ja päästeoperatsioone," ütles MSF-i kriisiabijuht Karline Kleijer.

Ta hoiatas ka, et EL-i sammud takistavad abiorganisatsioone "tegemast tööd, millega EL-i valitsused toime ei tule, ja dehumaniseerivad abivajajaid".

Ratas: ülemkogu rändelepe on kooskõlas Eesti seisukohtadega >>

Ükski kolmas riik ei ole seni end vastuvõtukeskuse kohana välja pakkunud. Ka liikmesriigid võivad rajada põgenike menetluskeskusi, kuid üksnes vabatahtlikult. Seal otsustataks, kas inimene saadetakse majanduspõgenikuna kodumaale tagasi või võtab mõni EL-i riik ta sõjapõgenikuna vastu.

Kleijer suhtub eriti kriitiliselt võimalusse, et migrandid saadetakse Liibüasse, kus valitseb kaos. "Nad muutsid rahastamise ja väljaõppe läbi silmagi pilgutamata ametlikuks Liibüa rannavalve kasutamise inimeste kinnipüüdja ja Liibüasse tagasiviijana," ütles ta.

"Euroopa valitsused teevad seda täie teadmisega, et need inimesed saadetakse suvaliselt kinnipidamiskohtadesse ja neile saab osaks ränk väärkohtlemine," lisas ta.

Peaminister Jüri Ratas osales neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus on arutluse all ränne, suhted Ameerika Ühendriikidega, julgeoleku ja kaitse ning majandus- ja rahandusküsimused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ratase sõnul on Euroopa Ülemkogul vastuvõetud järeldused rändeküsimuses selgelt kooskõlas Eesti seisukohtadega vabatahtlikkuse ja esmase riigi vastutuse osas. 

Migrandid lõhestavad Lääne — nüüd juba ametlikult >>

"Eesti on oma rändepoliiitikas on olnud väga selgelt seisukohal, et ümberpaigutamine peab olema vabatahtlik. Mul on heameel, et täna öösel vastuvõetud Ülemkogu lõppjäreldused sisaldavad selgelt Eesti seisukohta vabatahtlikkuse küsimuses," ütles Ratas reedel.

Tagid:
migrandid, rändlepe, pagulased, MSF, Piirideta Arstid, Euroopa Ülemkogu, Karline Kleijer, Brüssel, Prantsusmaa

Peamised teemad