08:03 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
8910

Eesti vikipedistide kogukond muutis ajutiselt kättesaamatuks eestikeelse Vikipeedia kogu sisu, et väljendada rahulolematust Euroopa Liidu (EL) kavandatava autoriõiguse direktiivi muudatuste suhtes, mis ähvardavad vaba Internetti ja ohustavad Vikipeedia toimimist.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Virtuaalne protest algas täna varahommikul ning lõppeb neljapäeval pärast Euroopa Parlamendi hääletust, millega otsustatakse direktiivikavandi avamine täiendusteks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Toom kutsub protestima autoriõiguste direktiivi reformi vastu >>

"Kavandatavad muudatused teenivad eelkõige suurettevõtete huve ning jätavad täitmata lubaduse viia autoriõigus kooskõlla digiajastu infojagamise põhimõtetega," selgitas Wikimedia Eesti juhatuse esimees Eva Lepik.

"Panoraamivabaduse ja avaliku omandi tugeva seadusliku kaitse asemel oleme saanud tsensuurimasinad ja lingimaksu. Väljendame oma protestiga solidaarsust Wikimedia liikumise, blokaadis osalevate Vikipeedia väljaannete ja kogu maailma netikasutajatega," lisas ta.

"Vikipeedia kogukond ei ole nii kitsarinnaline, et laseks ülejäänud internetil kannatada ainuüksi seetõttu, et meile ollakse valmis meie suuruse tõttu head ja paremat pakkuma," kinnitas Vikipeedia asutaja Jimmy Wales vastusena Euroopa Komisjoni meelitustele Twitteris. "Õiglus on see, mis loeb."

Ligipääsu entsüklopeediale blokeeris esimesena itaaliakeelne Vikipeedia teisipäeval, itaallaste eeskuju on kolmapäeva hommiku seisuga järginud Hispaania, Läti ning Eesti võrguentsüklopeediad.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Вяткин

Vaba võrguentsüklopeedia edendamise eest seisev Wikimedia Eesti on jälginud tähelepanelikult Euroopa Liidu autoriõiguse debatte, esitanud seisukohti nii ajakirjanduses kui oma blogis, aga ka Euroopa Komisjoni ning Eesti valitsuse konsultatsiooniringides.

Kolme nädala eest Internet Society Estoniaga saadetud ühisele avalikule kirjale pole ei valitsus ega selle alaline esindus Euroopa Liidus siiani vastanud. Europarlamendi saadikute vastused hakkasid saabuma alles korduva meeldetuletamise järel eelmisel nädalal.

Euroopa Komisjon töötas välja uue autoriõiguste direktiivi ühtset digitaalset turgu silmas pidades. See direktiiv põhjustas sotsiaalsete võrgustike kasutajate ebatavaliselt terava reaktsiooni, nad kutsusid üles kirjutama Eesti eurosaadikutele paludes, et nad hääletaksid direktiivi vastu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juuni keskel viitega Yana Toomi büroole.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom kutsus avalikkust üles protestima Euroopa Komisjoni esitatud autoriõiguste direktiivi muudatuste vastu, kuna need võivad hakata ohustama sõnavabadust.

Toom palus, et interneti tulevikust hoolivad inimesed kirjutaksid mitte niivõrd talle ja tema kolleegidele Eestist, kuivõrd kõikidele Euroopa Parlamendi või vähemalt selle õiguskomisjoni liikmetele.

Politseinikud tuvastasid Tallinna toitlustusasutustes autoriõiguse rikkumisi >>

Üks põhjustest, miks see direktiiv halb on, seisneb Toomi arvates artikkel 13-s, mis eeldab kasutaja poolt üleslaaditud sisu esialgset kontrollimist (enne avaldamist).

Tagid:
blokeerimine, autoriõigus, direktiiv, protest, EL, Vikipeedia, Eesti

Peamised teemad