06:46 13. Detsember 2019
Kuula otse
 • USD1.1137
 • RUB70.0885
Euroopa Komisjon korraldab küsitluse suveajale ülemineku kohta

Euroopa Komisjon korraldab küsitluse suveajale ülemineku kohta

© Sputnik / Константин Чалабов
Uudised
lühendatud link
30630

Küsitletavail palutakse vastata küsimusele, kas nad soovivad kellaaegade edasi-tagasi keeramise jätkumist ja kui mitte, siis kumma, kas suve- või talveaja allesjätmist nad eelistaksid.

TALLINN, 6. juuli — Sputnik. Euroopa Komisjon alustas küsitlust eesmärgiga selgitada välja eurooplaste arvamus võimaliku loobumise kohta suve- ja talveajale üleminekust.

Küsitlus viiakse läbi Euroopa Parlamendi ja mõnede Euroopa Liidu riikide palvel. Ankeedi saab mis tahes EL-i keeles (peale islandi keele) täita kuni 16. augustini, vastuseid võetakse vastu nii eraisikutelt kui ka organisatsioonidelt.

Küsitlus

Kas kellakeeramisest peaks loobuma?
 • Jah, see tekitab terviseprobleeme
  73.0% (78)
 • Ei, see on majanduslikult kasulik
  6.5% (7)
 • Kella keeramine ei häiri mind
  16.8% (18)
 • Mul on ükskõik
  3.7% (4)
Hääleta: 3

CV.ee: kellakeeramine röövib kümneid miljoneid eurosid aastas>>

Respondentidel tuleb vastata küsimusele, kas nad soovivad kellaaegadele üleminekut säilitada ja kui mitte, siis millist aega nad eelistaksid – kas suve- või talveaega.

Enamik Euroopa Liidu riike asus kaks korda aastas kella keerama juba enne Esimest või Teist maailmasõda või siis 1970. aastate naftakriisi ajal. Sellise otsuse peamiseks põhjuseks oli soov säästa kütust ja elektrienergiat, ent arvesse võeti ka teisi tegureid nagu liiklusohutus teedel ja rahvusvahelise kaubanduse mugavus.

Üleminek suve-talveajale kehtib EL-is alates 1980. aastatest ja on reguleeritud direktiiviga 2000/84/EC. Euroopa ajanäitajad seatakse suveajale märtsikuu viimasel pühapäeval ja talveajale oktoobri viimasel pühapäeval.

Soome asub taotlema EL-ilt kellakeeramisest loobumist>>

Viimasel ajal aga kutsuvad nii mõnedki EL-i riigid, eeskätt Leedu ja Soome üles tühistama kohustuslik üleminek talveajale, kuna see mõjub halvasti inimeste tervisele ja töövõimele.

Tagid:
suveaeg, talveaeg, kellakeeramine, küsitlus, Euroopa Komisjon

Peamised teemad