18:08 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Uudised
lühendatud link
5420

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom kirjutas USA presidendile Donald Trumpile avaliku kirja, milles väljendas pahameelt selle üle, kuidas USA ametivõimud kohtlevad illegaalsete immigrantide lapsi.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. Toomi algatusega liitusid tema kolleegid – 25 saadikut Euroopa Parlamendi EPP, ALDE, Greens/EFA, S&D ja GUE fraktsioonidest, teatas Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo.

USA ülemkohus jättis Trumpi reisikeelu kehtima >>

Yana Toomi ajendas pöördumist kirjutama juunis puhkenud skandaal. Sai teatavaks, et USA ametivõimud olid saatnud tuhandeid illegaalsete immigrantide lapsi isolaatoritesse, ega lasknud neil oma vanematega taasühineda.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Ирина Калашникова

Trump allkirjastas 20. juunil käskkirja, milles lubas, et pered taasühinevad. Kuid, nagu on märgitud Yana Toomi kirjas, jääb selgusetuks, mitu last kinni peeti ja perest lahutati ning mitu last on oma peredesse tagasi jõudnud.

Situatsioon on päris ebanormaalne. Lapsi hoitakse ebasobilikes tingimustes, osa neist on üle viidud teistesse USA regioonidesse, mõnede laste vanemad on juba välja saadetud. Kinnipeetud laste seas on neid, kes vajavad erihoolt, ja neid, kes on sõna otseses mõttes rinnast ära võetud.

"Me tahame rõhutada: laps on alati laps, tema enda ja tema vanemate migratsioonistaatusest sõltumata," tuletab eurosaadik Trumpile meelde. "Iga migratsioonipoliitika juhtiv põhimõtte peaks olema laste huvide kaitse."

"Lapse kinnipidamine ei kaitse tema huve ja on vastuolus rahvusvahelise õigusega inimõiguste osas. Perede lahkulöömine praeguse null-tolerantsi poliitika oludes läheb vastuollu ÜRO Lapse õiguste konventsiooni artikkel 9-ga," kirjutab Yana Toom.

Yana Toom ja teised Euroopa Parlamendi liikmed kutsuvad USA presidenti rakendama vajalikud protseduurid, et lapsed ja nende vanemad taasühineksid ilma tarbetu viivituseta.

USA tõhustab ebaseaduslike sisserändajate väljasaatmist >>

"Perekondade lahutamine piiril on demokraatide vastuvõetud halbade seaduste süü. Piirijulgeolekuseadusi tuleks muuta, kuid demokraadid ei saa oma tööga hakkama," kirjutas Trump Twitteris, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juunikuu alguses.

Justiitsminister Jeff Sessions ütles, et "nulltolerantsi" poliitika on seaduslik ja vajalik selleks, et heidutada tuhandeid perekondi, kes iga kuu piiri ületavad ja asüüli paluvad.

"Me peame saatma selle sõnumi väja. Teid ootab õigusemõistmine, kui te tulete ebaseaduslikult. Kui te võtate lapsed kaasa, ootab teid ikkagi õigusemõistmine," lausus Sessions konservatiivsele raadiosaatejuhile Hugh Hewittile.

Justiitsministri sõnul ei tohiks vanemad oma lapsi kaasa võtta, kui nad ei taha neist lahutatud saada.

Tagid:
migrandid, avalik kiri, pöördumine, illegaal, lapsed, Euroopa Parlament, Yana Toom, Donald Trump, Eesti, USA

Peamised teemad