11:51 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Uudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
10610

Kohalike poliitikute ootustest, lootustest ja pelgusest seoses Venemaa ja USA riigipeade eelseisvate kõnelustega Helsingis rääkisid uudisteportaalile Sputnik Eesti majandusteadlane Hanon Barabaner ja politoloog Vitali Gaitšonok, kelle mõtteid võtsime vahendada.

ТАLLINN, 10. juuli — Sputnik, Julia Kalinina. Venemaa ja USA presidentide kohtumiseni on jäänud vähem kui nädal, millega seoses Sputnik Eesti küsis kahe Eestis tuntud asjatundja, majandusteadlase ja politoloogi arvamust selle kohta, mida on Eesti poliitikutel Helsingi tippkohtumisest oodata.

Pompeo nimetas Putini ja Trumpi kõneluste peateemad >>

Sellal, kui kogu maailma kõige enam arutatavaks poliitikateguriks on Putini ja Trumpi kohtumine 80 kilomeetri kaugusel Tallinnast, reageeritakse sellelel Eesti poliitilistes ringkondades vaikimisega. Ettevaatlik ennustus on kõlanud vaid välisministri Sven Mikseri huulilt.

Barabaner: kui maailm seisab sõja piiril, on iga lootus hea

Majandusteaduste doktor Hanon Barabaner väitis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et Ameerika Ühendriikide ja Euroopa vahel kasvavate pingete keerises tekitab USA ja Venemaa presidendi tippkohtumine suurt ärevust.

"Teate, ma arvan, et selles, kuigi suhtuda võib mitmeti, ilmneb eesti rahva positiivseid omadusi. Piisavalt tõsine ettevaatlikkus küllaltki ettearvamatus olukorras," ütles majandusteadlane.

Tema sõnul ei riski praegu naljalt keegi oletada, kuidas Putini ja Trumpi kohtumine kulgeb ja millega päädib. Sündmus ei ole tõepoolest kergete killast, leiab Barabaner, sest sellele on eelnenud aastatepikkune suhete halvenemine Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vahel.

"Olukord maailmas on ärevusttekitav, pingeline. Ja selles olukorras siis nüüd katse neid suhteid parandada, leida mingisuguseid kokkupuutepunkte, mida täiesti selgelt väljendab täna nii Putin kui Trump. See annab tõepoolest alust lootusele, et olukord paraneb," arvab ta.

Die Welt: Putin ja Trump võivad koostada košmaarse stsenaariumi >>

Samas, ütles Barabaner, on praegu käibel hulganisti spekulatsioone selle kohta, justkui oleks ette valmistatud mingid otsused, et justnagu oleks oodata vaat et maailma ärajagamist. "Ühesõnaga käivad spekulatsioonid selle üle, mida keegi täna ei tea," väitis majandusmees.

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eesti poliitikute hoiakut võib tema arvates käsitleda nii: teadmata mille ootus koos samaaegse valmisolekuga suhete võimalikuks halvenemiseks Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu vahel, kuhu Eestigi kuulub.

"Kusjuures Trump ei tervita kaugeltki kõike seda, mis on aastatega EL-i ja USA vahel kujunenud. Enamgi veel, nüüd võib juba konstateerida, et Trumpil on kergem iga riigiga eraldi rääkida ning oma jõu ja võimsusega mõju avaldada hõlpsam kui kogu Euroopa Liiduga," eeldab Barabaner.

Ta on veendunud, et kartus selle ees, et alustatakse Euroopa Liidu jaoks, sealhulgas Eesti jaoks mitte just väga soovitavate otsuste elluviimist, sunnib Eesti poliitikuid ja ja ajakirjanikke ülimalt ettevaatlikeks.

"Ma ei mõistaks neid selle eest eriti hukka. Kahe riigipea kohtumine ise sisendab lootust sellele, et kui maailm seisab sõja piiril, võib nende isiklik suhtlemine seda olukorda positiivses suunas muuta," toonitas Hanon Barabaner.

Trump on kohtumiseks Putiniga valmistunud "kogu elu" >>

Gaitšonok: murrangulistele muutustele ma liialt ei looda

Eesti politoloog Vitali Gaitšonok leiab, et raske on kommenteerida ja Trumpi avalduste põhjal tulevikuprognoose rajada. Tema arvates taandub Putini ja Trumpi kohtumise ettevalmistuses "kõik sellele, et lihtsalt kella kontrollida, kokku saada ja aru pidada."

"Trump on teinud juba nii palju vastuolulisi avaldusi. Tema rahvusvahelisel areenil käitumise taktika on väga raskesti ennustatav. Seetõttu püsivad Eesti poliitikud vakka – kardavad vastakaid otsuseid, mis võivad viia mingite murranguliste muutusteni USA ja Venemaa suhetes. Sellepärast püütaksegi sellest vähem rääkida," ütles politoloog intervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti.

Vitali Gaitšonoki sõnul kätkeb Putini ja Trumpi eelseisev tippkohtumine pealiskaudset olemust: "Tuleb samasugune lühike kohtumine, nagu Trumpil oli Kim Jong-uniga, kus mitte millelegi alla ei kirjutatud, kokku ei lepitud. Tuldi lihtsalt välja ja öeldi: me vestlesime."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Helsingi tippkohtumisest saab kahe suurriigi liidrite esimene täisformaadis ametlik kohtumine. Selle ettevalmistamiseks sõitis Moskvasse spetsiaalselt kohale USA presidendi riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, kes kohtus Vladimir Putiniga, välisminister Sergei Lavroviga ja Venemaa Julgeolekunõukogu esindajatega.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
prognoos, poliitika, valitsus, ajakirjandus, Vitali Gaitšonok, Hanon Barabaner, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Venemaa, USA, Soome, Eesti

Peamised teemad