17:57 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
54 0 0

Tallinnas avatakse reedel Balti riikide ajaloo suurim marginäitus, kus lisaks Eesti filatelistide väljapanekutele on esindatud kogud veel 18 riigist kokku ligi 600 stendil.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Näitus EstEx 2018 on pühendatud Eesti Vabariigi ja Eesti esimese postmargi sajandale sünnipäevale. Ühtlasi on tegemist filatelistide seltsi REFS "Estonia" korraldatud 35. näitusega, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Uue juubelimargiga saab saata kutseid üle maailma >>

"Näitusel saab näha väga häid Eesti postiajaloo kogusid, Valgevene postiajalugu kui ka eksootilise Malaisia Selangori sultanaadi margiklassikat, Tšehhi ja Seitšellide kogusid, Tsaari-Venemaa margirariteete, 2009. aastal Pekingis kuldmedali pälvinud ja pärast seda täiendatud Venemaa postiajaloo kogu, Otepää margikogu, Leedu esimesi marke, Eesti raudteeposti, Tallinna templiga kirju alates 17. sajandist, Baltikumist küüditatud inimeste kirju, Eesti õhuposti ja Eesti skautluse ajalugu, kui märkida vaid mõnda kogu," teatas Rahvusvahelise Eesti Filatelistide Seltsi "Estonia" (REFS) esimees Peeter Sgirka.

Eesti Post andis välja turteltuviga margi
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kogujad võistlevad medalite pärast, mida määrab rahvusvaheline žürii vastavalt kogule antud punktidele.

EstEx 2018 näitusel on erikalendertempel, millega saab kirju tembeldada. Kohapeal saab osta rahvusvahelise filateelianäituse EstEx 2018 puhul välja lastud tervikasja.

Omniva laseb näituse avapäeval välja Eesti postmark 100 margi, voldiku ja esimene päeva ümbriku. Lisaks Omnivale on kohapeal esindatud veel eritemplitega ka Saksa Post, Austria Post ja Fääri saared. Samuti on oma müügiboksidega kolmel päeval väljas oksjonimajad kui ka margiärid Eestist ja välismaalt.

Samuti on vaatamiseks Eesti aladel käibel olnud haruldaseimad mündid.

Uuenenud e-poest saab münte tellida ka pakiautomaati või kulleriga >>

Näitus avatakse reedel kell 11 Eesti Näituste paviljonis B1 ning see jääb avatuks pühapäeval kella kaheni. Näitus on kõigile huvilistele vaatamiseks tasuta.

Üritust võib külastada kogu perega, kuna lastele ja noortele avatakse töötuba, kus saab koostada oma margikavandeid, kokku panna margipuslesid ja koostada oma esimene margialbum.

Piparkoogid, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikantseleis esitleti mullu suvel EV100 postmarki "Sada aastat Eesti Vabariiki!" ja esimese päeva ümbrikku. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud mark on 1 euro ja 50 sendise nominaaliga, mis võimaldab kirju ja postkaarte saata üle maailma, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigisekretär Heiki Loot kutsus kõiki kaasmaalasi kasutama uut juubelimarki. "Kutsun saatma näiteks selle abil kiri välismaal elavatele eestlastele kutsega tulla Eestisse tähistama Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva," ütles Heiki Loot.

EV100 postmargi ja esimese päeva ümbriku autor on Indrek Ilves. Kujundamisel sai Ilves inspiratsiooni EV100 visuaalsest identiteedist, Eesti trikoloorist ning kaunist Eesti loodusest. Margil kasutatud loodusfoto autor on Arne Ader.

Fotol on kasutatud EV100 piltidele iseloomulikku kahenkoodist mustrikihti, mis on tõlkes Eesti eepose Kalevipoja sissejuhatuse esimesed 100 värssi. Marke toodetakse kokku 600 tuhat.

Tagid:
filatelist, marginäitus, mark, münt, ühiskond, ajalugu, näitus, Eesti Näituste messikeskus, Omniva, Eesti Post, Baltimaad, Eesti, Tallinn

Peamised teemad