18:06 22. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Brüsselis toimub NATO tippkohtumine

Peaminister Ratas: NATO jätkab ühiselt heidutus- ja kaitsevõime tugevdamist

© REUTERS / Yves Herman
Uudised
lühendatud link
20 0 0

Peaminister Jüri Ratas osaleb 11.–12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Brüsselis toimub NATO riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumine, mille esimene arutelu keskendus transatlantilisele ühtsusele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning õiglasele koormajagamisele.

"Tänane arutelu NATO tippkohtumisel näitas selgelt, et liitlastel on ühine arusaam NATO olulisusest ja rollist transatlantilise julgeoleku tagamisel," ütles peaminister Jüri Ratas kolmapäeval, 11. juunil pärast esimese töösessiooni lõppu. "Tänaste otsuste tulemusel jätkab allianss oma heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist, et olla valmis vastama kõikidele ohtudele. Lisaks suureneb kõrges valmiduses olevate liitlasvägede hulk ja paraneb võimekus liigutada vajadusel lisavägesid Euroopas ning üle Atlandi ookeani."

Stoltenberg: Nord Stream 2 küsimus ei ole alliansi pädevuses>>

Samuti leidis kinnitust liitlaste pühendumus kaitsekulude kasvatamisele.

"Enamus NATO liikmesriike on liikumas kokkulepitud 2% eesmärgi poole ning niisamuti investeerimas vähemalt 20% kaitse-eelarvest suurhangetesse ning teadus- ja arendustegevusse," lisas peaminister Ratas.

"NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamise jätkamine ka küberuumis on oluline, sest tänased ohud julgeolekule tulenevad ka sealt," ütles peaminister Ratas. "Sellele aitab kaasa riigipeade ja valitsusjuhtide poolt heakskiidetud mehhanism, mis võimaldab alliansil kasutada NATO operatsioonide läbiviimisel liitlaste kübervõimeid."

Õhtusöögil arutasid riigipead ja valitsusjuhid koos Euroopa Liidu Nõukogu presidendi Donald Tuski, Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri, Soome presidendi Sauli Niinistö ja Rootsi peaministri Stefan Löfveniga väljakutseid Euroopa julgeolekule ning NATO ja EL-i koostööd lähtuvalt allkirjastatud uuendatud NATO-EL ühisdeklaratsioonist.

Eksperdid: Putini ja Trumpi läbirääkimised varjutavad NATO tippkohtumise>>

NATO välisministrid ning nende Jordaania, Tuneesia ja Iraagi kolleegid keskendusid töisel õhtusöögil lõuna suunast tulevatele ohtudele, partnerite stabiilsuse suurendamisele ja partnerite kaitsevõimekuse arendamisele.

NATO kaitseministrite ametlikul õhtusöögil arutasid liikmesriigid NATO heidutus- ja kaitsehoiaku arengut.

Peaminister Jüri Ratas osaleb 11.–12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega.

Tagid:
tippkohtumine, NATO, Jüri Ratas, Brüssel, Eesti

Peamised teemad