00:53 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
3310

President Donald Trump ähvardas neljapäeval NATO tippkohtumisel USA alliansist välja viia ja hakata julgeolekuvallas üksi tegutsema, kui liitlased ei hakka otsekohe täitma NATO kaitsekulutuste eesmärki kaks protsenti SKP-st.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Sellest rääkisid NATO ametnikud ja diplomaadid ajakirjale Politico, vahendas Pealinn viitega BNS-le. Trump hoiatas "tõsiste tagajärgede" eest, kui liitlased ei hakka otsekohe kaitsekulutusi tõstma, katkestades hommikuse kohtumise Gruusia ja Ukraina liidritega.

Mõned ametnikud kutsusid Trump märkuste tõlgendamisel vaoshoitusele, kuid ütlesid, et liitlased võtsid seda selge ähvardusena, kirjutas Politico.

Euroopa probleem pole Trump, vaid Merkel >>

NATO peasekretär kutsus seejärel otsekohe kokku alliansi liidrite erakorralise kohtumise ning partnerriikide ja Euroopa Liidu esindajad lahkusid nõupidamisruumist.

NATO liikmesriikide lipud
© Sputnik / Алексей Витвицкий

NATO liidrid arutasid tippkohtumisel koormajagamist kolmapäeval ning neljapäeval peetavad arutelud pidid keskenduma teistele teemadele.

Trump kritiseeris neljapäeva hommikul taas NATO liitlaste madalaid kaitsekulutusi ja nõudis neilt pikas perspektiivis nelja protsendi SKP kulutamist kaitsele.

"Saksamaa hakkas äsja maksma Venemaale, riigile, kelle eest nad tahavad kaitset, miljardeid dollareid oma energiavajaduste eest, mis tulevad uue torujuhtme kaudu Venemaalt. Pole vastuvõetav! Kõik NATO riigid peavad täitma oma kahe protsendi lubadust ning liikuma lõpuks nelja protsendi juurde!" säutsus USA riigipea.

Trump nimetas kolmapäeval Saksamaad Venemaa vangiks, viidates uuele gaasijuhtmeleppele Saksamaa ja Venemaa vahel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

2014. aastal kohustusid kõik NATO riigid peatama oma kaitse-eelarvete vähenemise, püüdlema kaitsekulutuste suurendamise poole ja tagama, et kümne aastaga jõutakse kaitsekulutuste viimine vähemalt kahele protsendile SKT-st.

Le Pen tegi ettepaneku Venemaa NATO-sse kutsuda >>

Kolme aasta jooksul alates 2014. aastast on NATO Euroopa riikide ja Kanadas kaitsekulutused kasvanud ja selleks on eraldatud täiendavalt 87 miljardit dollarit. Kokku oodatakse aga Euroopa liitlastelt ja Kanadalt 3,8% kasvu.

Peaminister Jüri Ratas osaleb 11. —12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

NATO Brüsseli tippkohtumine keskendub transatlantilisele ühtsusele, õiglasele koormajagamisele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning NATO ja EL koostööle. Samuti on päevakorras liitlaste kohtumine Gruusia ja Ukraina riigipeadega ning NATO juhitud Afganistani väljaõppe- ja nõustamismissiooni formaadi kohtumine.

RIA Novosti eksperdid usuvad, et 16. juulil Helsingis algavad läbirääkimised USA ja Venemaa juhtide vahel võivad oma tähtsuselt varju jätta sel nädalal toimuva NATO tippkohtumise, mil on suur tõenäosus kujuneda ühe mehe — ettearvamatu Donald Trumpi – sooloetteasteks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Venemaa president Vladimir Putin ja USA riigipea Donald Trump kohtuvad 16. juulil Helsingis. Sellest saab Putini ja Trumpi esimene täisformaadis ametlik kahepoolne kohtumine.

Tagid:
SKP, tippkohtumine, majandus, kaitsekulutused, julgeolek, Politico, Nord Stream 2, EL, NATO, Donald Trump, Brüssel, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad