05:42 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Uudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
7110

Pekingis panustatakse ühisavaldusele Euroopa Liiduga, mis Trumpi majanduspoliitika hukka mõistab. Ühisavalduse ettevalmistamise raames külastas Hiina Riiginõukogu esimees Li Keqiang Ida-Euroopa riike ja Saksamaad.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Berliinis kirjutati alla kokkulepetele 23 miljardi dollari ulatuses, Hiina lubas hõlbustada Euroopa investorite ligipääsu oma siseturule, teatab RIA Novosti.

Euroopa vaatab itta

Hiinat ja Saksamaad ühendab see, et mõlemad riigid ekspordivad USA-sse palju rohkem kui sealt impordivad. President Trump on korduvalt rääkinud vajadusest likvideerida kaubanduse tasakaalustamatus ja Valge Maja kehtestas lõpuks kaitsetollid. Tulemusena kaotab ainuüksi Hiina 34 miljardit dollarit.

Viimastel aastakümnetel panustab Peking aktiivselt Ida-Euroopa riikide majandusse ja on pälvinud sealsete võimude toetust. Nüüd on tarvis sulatada jää suhetes Lääne-Euroopaga, kus paljud suhtuvad Hiinasse pelgusega, kahtlustades teda kavatsustes Euroopa Liidu strateegilisi varasid kokku osta.

Peking valmistub sõjaks USA-ga — sõna otseses mõttes>>

Li Keqiangi diplomaatiline ringreis aitas kaasa Trumpi kursist nõelata saanud riikide lähenemisele. Järgnesid vastastikused sõbralikud žestid.

"Me alandame Hiinasse sisseveetavate kaupade tollitariife," teatas Li Keqiang Sofia tippkohtumisel esinedes.

"Hiina vastu suunatud karistuslikud tollid kahjustavad ka Saksamaa ettevõtlust," toonitas Angela Merkel.

Peking otsib sõpra

Seepeale, kui Washington oli võtnud kasutusele protektsionistlikud meetmed, pöördus Hiina abipalvega Euroopa Liidu poole. Peking püüab tõestada, et võimalik on mitte ainult taktikaline liit, vaid ka midagi märksa tõsisemat.

Trump saavutas võimatu: Peking, Tokyo ja Delhi on liitumas Washingtoni vastu>>

USA ja EL-i lipud, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kui ameeriklased Pariisi kliimakokkuleppest lahti ütlesid, tõhustati Hiina RV-s võitlust ülemaailmse kliimasoojenemisega. Selles protsessis valitseb hiinlaste ja eurooplaste puhul täielik üksmeel.

Lähedased on ka vaated kaubandusele.

Berliini-visiidi käigus väljendas esimees Li ühist vaatenurka — nii Hiina kui Euroopa oma: "Vaba kaubavahetus on olulise tähendusega mõlemale osapoolele ja kogu maailma majandusele."

Angela Merkel oli temaga päri: "Me tahame üheskoos kaitsta Maailma Kaubandusorganisatsiooni reeglistikku."

Ja kolmas lähenemistegur — suhtumine Euroopa Liitu. Eelnevalt on saanud meediale teatavaks, et Trump tegi Prantsusmaa riigipeale Emmanuel Macronile ettepaneku riik EL-ist välja viia — vastutasuks soodsamate kokkulepete eest USA-ga.

Pekingis aga avaldati poliitilist toetust Euroopa Liidule kui projektile. Hiina loodab, et EL-ist saab „ühtne ja edukas partner", kuna see tuleb kasuks mõlemale osapoolele.

Kõik ei ole nõus Hiinaga sõbrustama

Aga sugugi mitte kõik Euroopa Liidus pole valmis Hiinale kätt ulatama. On neidki, kes seavad Pekingi hea tahte kahtluse alla.

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

"Saksamaal kardetakse, et tohutuid finantsvahendeid haldaval Hiinal on plaanis strateegiliselt olulisi majandusobjekte kokku osta. EL-is toimib kirjutamata seadus: tõeliselt hinnalisi varasid müüa ainult eurooplastele. Peking tajub seda ja üritab manööverdada. Siseneb tagaukse kaudu, investeerib probleemsetesse riikidesse EL-i idaosas. Seal on võimuladvikuil sedavõrd hädasti raha vaja, et nad vaatavad sellele läbi sõrmede. Berliinis aga on kõik teisiti," selgitas RIA Novostile Saksamaa politoloog Alexander Rahr.

Nagu arvab poliittehnoloogiate keskuse asedirektor Aleksei Makarkin, täiendavad Saksamaa LV ja Hiina RV teineteist küll majanduslikult, kuid poliitiliselt ja vaimselt seisavad teineteisest väga kaugel.

Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

"Hiina orienteerub masstoodangu tootmisele, Saksamaa kvaliteetsetele, ent nišikaupadele. Selles mõttes on nad koostööst huvitatud. Ja kummalegi riigile on ülimal määral tarvis vaba kaubavahetuse režiimi säilimist. Sellest hoolimata on vastastikuse poliitilise lähenemise väljavaated selgusetud," leiab ekspert.

Tema arvates seisab Hiina RV-l ja Saksamaa LV-l ees oma õiguste kaitsmine WTO struktuuride kaudu.

Pekingis aga ei kaotata lootust Euroopa abile. 16.-17. juuliks on kavandatud Hiina-Euroopa tippkohtumine, mis on pühendatud poliitilise ja majandusliku koostöö küsimustele. Selle tulemuste põhjal on oodata osavõtjate olulist ühisdeklaratsiooni, mis väljendab nende ühist seisukohta ja tulevikunägemust.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, Li Keqiang, Donald Trump, Angela Merkel, Hiina, Saksamaa

Peamised teemad