03:08 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
14330

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Jaak Madisonil tuleks algatada Krimmi kaasmaalaste toetamist Venemaa Föderatsiooni kaudu. Toetus võetakse Krimmis rahuldustundega vastu.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Sellest rääkis portaalile RIA Novosti Krimm Krimmi Vabariigi Riiginõukogu rahvusvaheliste suhete komitee juhataja asetäitja Juri Gempel, kommenteerides poliitiku kavatsust anda kogutud raha üle eesti kogukonnale Krimmis.

Eestlased Krimmis: kadunuksjäänud meremehe poeg >>

Varem teatas Sputnik Eesti, et Madison ei kavatse loobuda oma ideest koguda annetusi eesti kogukonna vajadusteks Krimmis. Poliitiku sõnul on alates märtsikuust kogutud juba 1005 eurot, mis kavatsetakse kasutada poolsaarel paikneva eesti rahva muuseumi remondiks.

Madison märkis, et hoone katus ja vundament on kurvas seisus ja kinnitas, et kogu kogutud raha kasutatakse sellel sihtotstarbel. Seejuures ei välistanud poliitik, et annab raha isiklikult üle.

Ta pöördus Ukraina saatkonda Tallinnas, et selgitada, kuidas sõita Krimmi seaduslikult läbi Ukraina territooriumi. Seal selgitati talle, et vastav ingliskeelne teave on kättesaadav diplomaatilise esinduse ametlikul võrgulehel. Konservatiiv kinnitas, et hakkab selle küsimusega tegelema niipea, kui saabub tagasi lähetusest.

"Ta peab korraldama Krimmi kaasmaalaste toetuse Vene Föderatsiooni kaudu, seda enam, et meil on sellist toetust reguleerivad seadused. Ilmselt võetakse see toetus siin rahuldustundega vastu," märkis Krimmi Vabariigi Riiginõukogu rahvusvaheliste suhete komitee aseesimees Juri Gempel.

Ta rõhutas, et praegusel ajal toetavad nii Vabariigi kui ka Venemaa valitsus Krimmi rahvuskultuuriühendusi, sealhulgas ka rahaliselt. "Eelkõige nende keele ja kultuuri taaselustamise programme… Täna areneme me dünaamiliselt, nagu kogu Venemaa," ütles parlamendisaadik.

Gempel ütles, et Madison peaks mõistma, et Krimm on "Venemaa territooriumi lahutamatu osa".

"Me taasühinesime Venemaa Föderatsiooniga pärast rahvahääletust, mis toimus vastavalt kõikidele demokraatlikele normidele ja põhimõtetele," rõhutas ta.

Riikliku kultuurautonoomia Krimmi eestlaste piirkondlik juht Olga Skriptšenko ütles portaalile RIA Novosti Krimm, et on arutanud Madisoniga tema võimalikku visiiti poolsaarele.

Venemaa kaitseminister: Lääne hübriidsõda Krimmis nurjus >>

"See on tema isiklik algatus Eesti kodanikuna, kes soovib oma endisi kaasmaalasi välismaal aidata," märkis ta. Ühiskondlik aktivist lisas, et Madisoni külastuse tähtajad pole veel kindlaks määratud.

Skriptšenko oletas, et Eesti poliitikut võis ajendada Krimmis kaasmaalasi abistama see, et ta on elanud ja õppinud Järvamaal, kust on pärit ka enamik 19. sajandi teisel poolel poolsaarele välja rännanud eestlastest.

"Võib-olla liigutas teda, et ta on elanud ja õppis seal, kust on pärit ka meie esiisad," arvas kogukonna liider. Tema sõnul leppis ta esialgu Madisoni Krimmi külastuse kokku selle aasta juuniks.

Leonora Kutman
© Sputnik / LEVAN AVLABRELI

"Kahjuks jäi reis tookord ära, sest ta oli Belgias ega saanud tulla… Põhimõtteliselt arvan ma siiski, et see reis ikkagi toimub," rõhutas Krimmi eestlaste rahvusliku kultuur-autonoomia juht.

Pärast Krimmi taasühendamist Venemaaga 2014. aasta märtsis lõpetas Eesti Krimmi eestlaste rahvusliku identiteedi säilitamise rahastamise. Eestlaste ümberasumine Krimmi algas XIX sajandi 60-ndatel aastatel, kui pärast pärisorjuse tühistamist ja Krimmi sõja lõppu siirdusid esimesed vabasid, maata ja ümberasumise õiguse saanud eestlased uude elupaika.

Kremlis välistati kompromisside otsimine Krimmi küsimuses >>

Praegu elavad eestlased paljudes poolsaare linnades ja rajoonides. Vaatamata vähesusele on säilinud mõned nende kompaktse asustuse alad: Krasnodarka küla Krasnogvardeiski rajoonis, kus elab 54 eesti peret, Beregovoje küla Bahtšisarai rajoonis ja Pervomaiskoja alev.

Krimmis elab kokku umbes 2000 eestlast.

Tagid:
poliitika, annetus, raha, väliseestlased, toetus, riiginõukogu, EKRE, Juri Gempel, Jaak Madison, Ukraina, Krimm, Venemaa, Eesti

Peamised teemad