06:07 18. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
NATO tippkohtumine Brüsselis

Ratas Brüsselis: kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini

© REUTERS / Yves Herman
Uudised
lühendatud link
4010

Peaminister Jüri Ratas ütles NATO tippkohtumisel Eesti ajakirjanikele, et USA presidendi sõnum eljapäeval peetud aruteludel oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta senisest kiiremini.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. "Ukraina-Gruusia partnerlust arutades tõusis uuesti üles ka kaitsekulutuste teema. Hiljem oli ka uus töökohtumine. Trumpi sõnum oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini ja pole võimalik, et jõuame eesmärgini 11-12 aasta pärast," vahendas Pealinn viitega BNS-le Ratase sõnu.

Kolonel Riho Ühtegi: kui venelased Tallinnasse sisenevad, siis siin nad ka surevad >>

Tema sõnul lõppes NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi poolt neljapäeva ennelõunal kokku kutsutud liidrite erakorraline nõupidamine kõigi põhimõttelise nõusolekuga, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini.

President Donald Trump ähvardas neljapäeval NATO tippkohtumisel USA alliansist välja viia
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Peaministri sõnul on Trumpi 2017. aasta jaanuaris alanud ametiajal NATO Euroopa liikmesmaade ja Kanada kaitsekulutused tõusnud 33 miljardi dollari võrra.

Vastates BNS-i küsimusele, kas vastavad tõele NATO ametnikele viidatud teated rahvusvahelises meedias, et Trump ähvardas USA NATO-st välja viia, kui liitlased piisavalt kiiresti kaitsekulutusi ei tõsta, ütles Ratas, et oli nendel nõupidamistel ja tema tunnetuse kohaselt oli Trumpi sõnum see, et USA on endiselt tugev liitlane.

"USA on jätkuvalt NATO-le pühendunud. Loomulikult ta tõstatas nende päevade jooksul korduvalt kaitsekulutuste teema," lausus peaminister. "Ta rõhutas mitmel korral nelja protsendi küsimust. Ta rõhutas, et tulevikus peaks kokkuleppe tasand olema veel kõrgem. Täna on aktuaalsemalt laual kahe protsendi küsimus."

Kaitseminister Jüri Luik ütles, et Trumpilt küsiti sama küsimust ka pressikonverentsil ja oli selge, et sellist suhtumist tal NATO-sse ei ole.

Eksperdid: Putini ja Trumpi läbirääkimised varjutavad NATO tippkohtumise >>

Välisminister Sven Mikser lisas, et väiteid sellest, et Trump ähvardas hakata "oma asja ajama", kui liitlased oma kohustusi piisavalt tõsiselt ei võta, ei saa küll kuidagi tõlgendada nii dramaatilises võtmes.

"President Trump ütles pressikonverentsil korduvalt, et NATO on tugevam kui ta oli kahe päeva eest, mis väljendab erakordselt tugevalt USA suhtumist," sõnas Mikser.

Peaminister Jüri Ratas osaleb 11.—12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

NATO Brüsseli tippkohtumine keskendub transatlantilisele ühtsusele, õiglasele koormajagamisele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning NATO ja EL koostööle. Samuti on päevakorras liitlaste kohtumine Gruusia ja Ukraina riigipeadega ning NATO juhitud Afganistani väljaõppe- ja nõustamismissiooni formaadi kohtumine.

RIA Novosti eksperdid usuvad, et 16. juulil Helsingis algavad läbirääkimised USA ja Venemaa juhtide vahel võivad oma tähtsuselt varju jätta sel nädalal toimuva NATO tippkohtumise, mil on suur tõenäosus kujuneda ühe mehe — ettearvamatu Donald Trumpi – sooloetteasteks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Venemaa president Vladimir Putin ja USA riigipea Donald Trump kohtuvad 16. juulil Helsingis. Sellest saab Putini ja Trumpi esimene täisformaadis ametlik kahepoolne kohtumine.

Tagid:
tippkohtumine, poliitika, kaitsekulutused, julgeolek, EL, NATO, Jüri Ratas, Donald Trump, Euroopa, USA

Peamised teemad