04:20 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
6531

NATO tippkohtumisel panid paljud tähele Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kummalist käitumist. Baltikumis ollakse eriti mures ja nõutakse seletust, mida see tähendab: kas tuleks paanikasse sattuda?

Pjotr Malejev, raadio Sputnik, Läti

Öeldakse, et Euroopa vangub. Põhjuseid selleks on kuhjaga. Ühed põhjendavad seda geograafilise asendiga – asub ta ju, nagu öeldakse, maakoore poliitiliste laamade ristumiskohal.

Porošhenko mõtles välja, kuidas Ukraina rikkaks teha >>

Teised kurdavad kliimamuutuste üle: küll vallandub siin järjekordsest migratsioonilainest põhjustatud üleujutus, küll pahiseb liikmesriikides kaela populismivalangute padusadusid, küll kukub Washingtoni päike kütma ja kõrvetama, küll ähvardab Kreml lumega üle külvata või, veel hullem, rahega piitsutada.

Seetõttu lõpevad saagilahingud viimasel ajal viigiga koos järgneva penaltiseeriaga. Nagu (filmis "Briljantkäsi" viltuvedamise saarest kõnelev – toim.) laulusalm ütleb: kookost kätte ei saa, ei ka krokodill kosu.

Euroopa Liidu solidaarses ja sõbralikus paadis käib igavene kiigutamine. Kogu aeg on kellelgi vaiksest istumisest kõrini, pidevalt kipub keegi püsti kargama ja kuhugi minema, mis stabiilsust kohe kuidagi ei toeta. Uued reisijad üritavad üha paadininas istet võtta, et seatud kursiga kursis olla.

Aga seal hakkab pea ringi käima, või siis viib katse tegevuse kaootilisust mõista merehaiguseni. Need, kes on juba kogenumad, püüavad pigem ahtri ligi hoida, liiati on seal kõik toiduvarud. Kuivõrd on üsna keeruline aru saada, mis suunas ujuvvahend õigupoolest liigub, ajavad paljud paadinina ahtriga segi.

Balti riigid (Lätit, Leedut ja Eestit nimetatakse Venemaal šovinistlikult Baltikumiks, EL-is aga heasüdamlikult Baltimaadeks, valime meie millegi vahepealse) on läbisõidu poolest vaat et põhitegijad. Ja ihkaks väga paadininasse – seal hüppab süda rõõmust ja uhkustunde ratsu kappab laka lehvides galoppima.

Ning ahtril püsides rõõmustab magu ja takkapihta ka teised siseorganid. Ja on üldse harmoonilisem. Aga kuna ennast kaheks rebida ei anna, tuleb siia-sinna pendeldada. Mõned koguni turtsuvad: tont võtku, miks te paigal ei püsi.

NATO "koorem": milliseid otsuseid on tippkohtumiselt oodata >>

Olukord on keeruline, muresid tulvil. Et ennast rahustada, viskab psüühika käepärast vastuseid. Selles laadis, et eks kapten ise teab, mida teeb. Ja teda me usaldamegi. Aga kapteniga on viimasel ajal midagi viltu. On kahtlusi, et ta on merehaigeks jäänud.

Kui Jean-Claude Juncker kolm aastat tagasi EL-i tippkohtumisel Riias Euroopa riigijuhte familiaarselt tervitas, põsemusisid jagades, lipse võrreldes ja üldse mõõdukalt tembutas, tegi see meile Lätis nalja. Vaadake, milline enesekindel ja huumorimeelega kapten meil on. Sellisega võib küll kasvõi läbi tule ja vee minna.

Aga kui frivoolsused kujunesid laussagedasteks, hakati porisema ja igasugu asju oletama. Kuulge, kapten ei tunne ennast hästi ega anna enesele aru, mida õieti teeb. Kuulge, tal on igasugu meeltesegadusi, mis viivad meidki meeltesegaduseni.

Ning neil päevil nuud leidis aset NATO tippkohtumine. Ja sealgi oli Juncker jalgel vankuv. Seal juhtus muidugi igasugust – võtabki kõikuma. Aga paistab, et teistega võrreldes siiski ülemäära. Kas on Euroopa demokraatia isal tasakaaluaparaadi garantiiaeg läbi saanud ja annab valesignaale või siis… Teab ta midagi enamat kui paadireisijad ja seetõttu tunneb onuke tormituult?

Meie siin Lätis hakkasime muretsema ja häirekella lööma. Meie kolumnistid esitasid siinsele välisministeeriumile järelepärimise palvega selgitada taolise käitumise põhjuseid.

Meil on ju vaja aru saada – kas tasub paanikasse sattuda? Mis sa seisad sinna-tänna kõikudes? Mis seisab selle vinka-vonka-kiikumise taga? Meil, Balti riikidel on tarvis teada, mismoodi Euroopa laeva kursijoonega õigesti kaasa kõikuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
alkohol, käitumine, kummaline, poliitika, tippkohtumine, NATO, Jean-Claude Juncker, Balti riigid, Baltikum

Peamised teemad