01:09 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
20645

Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Donald Trumpi isiklik kohtumine Helsingis võib Eesti poliitikute avalduste tooni Venemaa suhtes paremuse poole pöörata, väitis Sputnik Eestile filosoofiadoktor ja politoloog Eduard Tinn.

ТАLLINN, 17. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Venemaa ja USA kõnelesid kui võrdsed partnerid ja näitasid, et vastutus ülemaailmse korra eest lasub nimelt nende õlgadel. Seda väitis filosoofiadoktor ja politoloog Eduard Tinn uudisteportaalile Sputnik Eesti antud kommentaaris Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud otselülitusel meediaagentuuri Rossija Segodnja rahvusvahelise multimeedia-pressikeskusega teemal "Venemaa ja USA presidentide Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumise tulemused".

Paanika USA-s: Trump reetis omad ja sai Putinilt mõjutusvahendi >>

Kõige tähtsam, mille Helsingi kohtumine kaasa tõi, väitis Tinn, on see, et kaks suurima, kõige võimsama sõjalise jõuga suurriigi riigipead leidsid ühise keele ja nüüd võib dialoog nende vahel jätkuda:

"Mõnede küsimuste puhul leidus Putinil ja Trumpil juba paljugi ühist – näiteks et USA ja Venemaa vastutavad koos Iisraeli julgeoleku eest, ühiseid kokkupuutepunkte leidus ka sedavõrd keerulises küsimuses nagu Süüria — ja siin on isegi konkreetseid samme edasiminekuks."

Trumpi jaoks sai Eesti politoloogi hinnangul kõige olulisemaks kõnelus strateegilisest relvastusest. USA riigipea ei tulnud Venemaa juhiga kohtuma mitte lihtsalt sellepärast, et lääne ühtsust lõhestada ja muresid on tal koduski. Ka mitte sellepärast, et Venemaal on ilusad naised, arenenud põllumajandus ja kõrgetasemeline kultuur. Vaid nimelt sellepärast, et venelased on relvastuse arengus suure sammu edasi astunud.

"Tõsised mehed saavad sellest aru. Meil siin Eestis ei pruugita aru saada, mida tähendavad Šoigu (Venemaa kaitseministri – toim.) sõnad "NATO auklikust vihmavarjust". Trump targa mehena annab enesele aru, et ennekõike just USA ja Venemaa vastutavad rahu ja stabiilsuse eest kogu maakeral," ütles Tinn.

Euroopa uus reaalsus: juht on jõuetu — šantaaž toimib >>

Euroopa Liit kaotab kiiresti oma jõudu

Euroopa Liit, leian Tinn, ei suuda maailma poliitikas Venemaa ja USA-ga konkureerida ja on oma ideoloogia tõttu üldse ummikseisus: EL-i selgrootu poliitika viib traditsiooniliste euroopalike väärtuste kaotuseni. EL ei mõista migratsiooni ja islamiseerimise tugevnemise ohtlikkust.

Migrandid lõhestavad Lääne — nüüd juba ametlikult >>

"Kui nii edasi läheb, siis muutuvad nedsamad Inglismaa ja Prantsusmaa 20–30 aasta pärast moslemimaadeks, kusjuures demokraatlikul viisil. Ja siis hakatakse nende riikide põliselanikkonnale ette kirjutama, millist liha süüa ja millist mitte. Euroopa Liit on ka sõjalises mõttes nõrk, seesama Iisrael on tugevam kui Prantsusmaa ja Inglismaa ühtekokku, prantslastele ja inglastele jääb vaid kunagise impeeriumi hääbuv enesekindlus. Seepärast oligi Venemaal vaja pidada läbirääkimisi maailma tuleviku üle USA-ga," on Tinn veendunud.

Trump on selgesti mõistnud, et kõige suurema sõjalise jõuga suurriigiga tuleb rääkida silmast silma. Ja täpselt samal arvamusel on Venemaa – sel riigil ei ole ammu olnud normaalset partnerit, kellega oleks võinud tõsiselt rääkida. Selle asemel on olnud vaid ülbust ja mõnitamist.

"Ei tasu olla ülearu optimistlik ja eeldada, et kogu maakera on nüüd ümber pöördunud. Aga vajalik samm vajalikus suunas on tehtud. Kuidas ka ei oleks, tegemist on ajaloolise tähendusega kohtumisega ning Putin ja Trump isiksustena sobivad teineteisega, mis igal juhul aitab kaasa läbirääkimistel positiivsemate tulemuste saavutamisele," lisas Eduard Tinn.

Eesti marsruut — Тrump-Putin

Eesti poliitikud, märkis politoloog,on samaviisi nagu paljudki EL-i riigid, hulganisti vigu teinud. Ei tohiks kogu seda Brüsselist ulevat rumalust 100% tõsiselt võtta: "Tuleb oma sõltumatust säilitada ja oma peaga mõtelda. Eesti valitsreva ladviku sümpaatia on alati olnud madam Clintoni, Barack Obama, Euroopa Liidu poolel.

Eesti ootab Putini ja Trumpi kohtumist pingeseisundis >>

Pragmaatilika aga annab tunnistust sellest, et juba tehakse teatud pöörang Trumpi suunas, seda on näha. Ja kuna põhiliseks jõuks läänemaailmas on ikkagi Trump, väike Eesti aga on liitunud NATO-ga, siis sisuliselt on ta muidugi NATO osana osake USA-st. Nii et venemaa kõnelebki USA-ga – ei hakka ta ometi eraldi Horvaatia või Lätiga kõnelema."

Eestile, oletab Tinn, mõjuvad Trumpi ja Putini läbirääkimised heas mõttes väga kainestavalt ning USA ja Venemaa vaheliste suhete laabumine toob kaasa Venemaa ja Eesti vaheliste suhete paranemise.

"Meil tuleks samuti püüelda sellise mudeli poole, mida järgib näiteks iisrael, kel on imelised suhted nii Ameerika Ühendriikide kui ka Venemaaga. Kunagi elas Peterburis sada tuhat eestlast, nüüdseks aga oleme Venemaale selja pööranud, ehkki see riik on meie kõrval, meie naaber, on selleks olnud, on ja jääb," lausus Tinn vestluse kokkuvõtteks.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti teatas, toimus presidentide silmast silma kohtumine esmaspäeval, 16. juulil Soome pealinnas Helsingis presidendipalee gooti saalis. Venemaa president kinnitas, et "käes on aeg kõnelda asjalikult meie kahepoolsetest suhetest ja mitmesugustest maailma valupunktidest."

Tagid:
põgenikepoliitika, migrandid, poliitika, pressikeskus, EL, NATO, Eduard Tinn, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Soome, Euroopa, Eesti, USA, Venemaa

Peamised teemad