23:49 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Uudised
lühendatud link
4001

Ryanairi ajaloo skandaalseimad reisitõrked on figureerinud pealkirjades juba alates eelmise aasta septembrist. Käesolev streik mõjutab ühtekokku ligi 65 000 reisija plaane, kuid lennuhüvitisettevõtte Skycop juhi Marius Stonkuse sõnul ei paku tänased EL-i õigused kannatanud reisijatele piisavat kaitset.

TALLINN, 25. juuli — Sputnik. "Streike käsitletakse erakorralise asjaoluna, mistõttu ei ole Ryanairil kohustust maksta kuni 600 euroni küündivat moraalse kahju kompensatsiooni. Reisijatele tekitatud moraalne ja rahaline kahju on tegelikult veelgi suurem," vahendas Pealinn Stonkuse sõnu.

"Kutsume kõiki Ryanairi reisijaid üles kontrollima oma reisi infot ning pidama meeles, et lennufirmal on kohustus kanda hoolt iga reisija eest, kes peab oma lennu väljumist ootama vähemalt kaks tundi – serveerida sööki ja jooki, tagada ligipääs Internetti ning vajadusel korraldada ka majutus," sõnas Stonkus.

Konkurent lõi Ryanairilt üle enam kui sada pilooti >>

"Ryanair uhkustab oma suureneva kasumiga, kuid ettevõtte rahalisi auke lapivad alamakstud töötajad ja klientide tühistatud suvereisid. Sellised juhtimispraktikad ei saa jätkuda, sest vaid puhanud ja rahulolev töötaja saab tagada, et Ryanair suudab turvaliselt teenindada iga-aastaselt 130 miljonit reisijat," lisas Stonkus.

Kui ettevõttel oleks kohustus maksta ettekavatsetud streikide korral reisijatele moraalse kahju kompensatsiooni, tähendanuks viimane tööseisak ettevõttele üle 20 miljoni suurust kompensatsioonikohustust. "Täna aga pääseb ettevõte streikidest puhtalt ning kavandab juba uusi kasumit kergitavaid kampaaniaid," nentis Stonkus.

Nimelt käivitas Ryanair vaid paar päeva pärast Iirimaa pilootide streiki kampaania, milles paljud lennupiletid olid saadaval alla 10-eurose hinnaga. "Ettevõte teeb kõike, et saavutada oma müügieesmärke. Meeskond nõuab paremaid töötingimusi, kuid siiani on Ryanairi juht Michael O"Leary reageerinud vaid ükskõiksusega," kommenteeris olukorda Stonkus.

Ryanairi võidakse trahvida viie miljoni euroga >>

Möödunud aasta septembris tabas Ryanairi esimesena ülemaailmne pilootidepuudus. Segadused pilootide puhkusegraafikutega sundisid lennufirmat tühistama 2000 lendu, mis mõjutas enam kui poolt miljonit reisijat. Vaatamata tühistatud lendudele ja EÜ261 määruse alusel välja makstud hüvitistele, mis küündisid novembriks tervelt 25 miljoni euroni, teatas ettevõte 2017. aasta tulemustes kasumist, mis oli kasvanud 11%.

Ryanairi juhtkond nägi madalates personalikuludes jätkusuutlikku võimalust kokkuhoiuks, kuni Iirimaa, Saksamaa, Portugali, Hispaania ja Itaalia piloodid teatasid, et kavandavad streiki talvise pühadeperioodi ajaks. Meeskond kõikjal Euroopas mobiliseerus ning esitas kollektiivse nõude, mille tulemusena oli Ryanair esmakordselt oma 32-aastase ajaloo jooksul tunnistama ametiühinguid.

2018. aasta aprilliks oli selge, et kuigi piloodid on andnud ametiühingutele volituse esindada neid läbirääkimistel, ei võtnud lennufirma juhtkond nõudeid tõsiselt. Lisaks palgatõusule võitles enamus piloote Euroopa ja Aafrika baaside vahel kehtiva pilootide üleviimissüsteemi vastu, mis mõjutas tugevalt nende pereelu, ning pardateenindajad väljendasid muret distsiplinaarmeetmete vastu, mida rakendatakse juhul, kui teenindajad ei saavuta lendude jooksul müügieesmärke.

Aprillist juulini kestnud tulemusteta läbirääkimiste lõpus teatasid Ryanairi piloodid ja pardateenindajad, et korraldavad streigi. Iiri Lennupilootide Ühendusse kuuluvast 350 piloodist 100 korraldasid 24-tunnise töökatkestuse 12. juulil, mille tulemusena tuli Ryanairil tühistada 30 lendu. Järgmised seisakud plaaniti 20. juuliks ning 24.-26. juulini kestev tööseisak.

Lennufirma kahjusumma võib ulatuda 35 miljoni euroni >>

"Ryanairi juhtkonna tegevus on kõigest nelja päevaga tekitanud reisijatele puhkusebroneeringutes, hotellimaksumustes ja muudes tekkinud kulutustes kümneid miljoneid eurosid kahju," ütles lennuhüvitisettevõtte Skycop juht. Augustis ähvardab ettevõtte tegevust järjekordne streigilaine, seekord Saksamaa meeskondade poolt.

Ryanair piloodinappus osutus osaliselt konkurendi, Norra lennukompanii Norwegian Air korraldatud "rünnaku" tagajärjeks. Iirlased on sunnitud iga päev kümneid lende tühistama, kuna norralased on neilt aastaga vähemalt 140 pilooti endi juurde üle meelitanud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Ryanair eitab pilootide nappust, kinnitades, et nende ajutine ebapiisavus oli tingitud vaid halvasti läbimõeldud personalijuhtimisest ja lendurite puhkusegraafikuist.

Itaalia konkurentsiamet alustas Ryanairi suhtes vastavusnõuete rikkumise menetlust seoses lendude tühistamisega, mille tulemusel võib odavlennufirma kuni viis miljonit eurot trahvi saada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu detsembris.

Menetlust alustati kuna Ryanair eiras käsku uuendada oma veebilehte ja e-kirja teavitusi, tagamaks, et Itaalia kliendid on informeeritud oma õigusest lendude tühistamisel broneeringuid ja marsruute muuta ning saada kompensatsiooni.

Ryanair on Iirimaa odavlennufirma, mille kodulennuväljaks on Dublini lennujaam ja 42 välislennuvälja. Ryanair opereerib üle 354 Boeing 737-800 üle 1600 lennuliinil Euroopas ja Marokos.

Ryanair on Euroopa suurim odavlennufirma, reisijate arvu poolest Euroopas kolmas lennufirma ja rahvusvaheliste reisijate arvu poolest maailma suurim. Firma asutati 1985. aastal.

Tagid:
kahjud, piloodid, streik, kriis, lend, reisija, Ryanair, SKYCOP, EL, Marius Stonkus, Euroopa, Iirimaa

Peamised teemad