13:05 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Uudised
lühendatud link
40742

Helsingi all on tunnelite võrgustik, kuhu on sõja korral võimalik ära mahutada kõik linna elanikud, 640 000 inimest. Punkrid on varustatud toidu, voodite ja meditsiinilise varustusega. Seal on isegi maa-alune liuväli.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Soome on tuntud oma maaliliste talvede, tipptasemel hariduse ja pealinna Helsingi poolest, aga vähem teatakse seda, et riik valmistub sõjaks, vahendab Eestinen vitega väljaandele New York Post.

Hiljuti ütles USA president Donald Trump NATO laienemist kommenteerides, et NATO uus liige Montenegro on nii agressiivne, et võib esile kutsuda kolmanda maailmasõja.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Väike Soome riik on valmistunud sõjaks juba pikemat aega, selle jaoks on pealinna Helsingi all tunnelite, veehoidlate ja seadmete võrgustik, mis võimaldab linna elanikel varjuda.

Helsingi all on tunnelite võrgustik, kuhu on sõja korral võimalik ära mahutada kõik linna elanikud, 640 000 inimest. Punkrid on varustatud toidu, voodite ja meditsiinilise varustusega. Seal on isegi maa-alune liuväli.

Paljud maa-alused objektid nagu parklad, ujumisbasseinid, laste mänguväljakud ja kaubanduskeskused on ka rahuajal igapäevases kasutuses. Soomlased käivad seal siis, kui väljas on külm. Sõja korral on võimalik seal elada linnaelanikel kuni kaks nädalat.

Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane >>

Maa all on 240 duširuumi, kus on võimalik end puhtaks pesta pärast keemiarünnakut. Asjatundjate väitel on Soome ainus võimalik vaenlane Venemaa ning kõik see kõik on mõeldud kaitseks Venemaa ootamatu rünnaku vastu. Soome pealinn asub Vene piirist ligi 250 kilomeetri kaugusel.

Soomes kardetakse, et kui Venemaal tekib Läänega sõjaline konflikt, siis on Soome esimene, kuhu sisse tungitakse. Soomlased on säilitanud teatud tasakaalu ida ja lääne vahel ning NATO-ga pole liitutud selleks, et Venemaad mitte ärritada.

Mõned analüütikud on prognoosinud, et pärast jalgpalli MM-i edukat korraldamist võib Venemaa üritada midagi samalaadset nagu oli Ukrainasse sissetung 2014. aastal pärast Sotši taliolümpia korraldamist. Soome välisminister Timo Soini on aga sellise variandi ümber lükanud peale USA-Vene tippkohtumist Helsingis.

Soini väitel võib Venemaa nüüd üllatada hoopis teisel moel, kuna neil on palju rohkem mänguruumi võrreldes varasemaga. Nad võivad üritada nüüd sobitada hoopis rahu seoses Ukraina, Süüria ja tuumarelvadega.

Loodetavasti ei pea soomlased oma maa-aluseid punkreid kasutama muuks kui külma eest põgenemiseks.

Soome president Sauli Niinistö võttis pärast Helsingi tippkohtumist pinged maha, öeldes intervjuus CNN-i ajakirjanikule Christiane Amanpourile veendunult, et mingit Balti riikide ründamist ei tule, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

NATO valmistub sõjaks, kuid Venemaa ei võta vedu >>

Niinistö ütles, et ta oli ise kõige rohkem huvitatud hirmudest, mis valitsevad Euroopas: mis saab NATO-st ja sõjalistest õppustest. Aga need teemad ei tulnud üldse jutuks, mis on Niinistö arvates positiivne. "Mitte ükski hirm ei osutunud tõeks," ütles Niinistö.

Soome president ütles ka mullu suvel intervjuus väljaandele Ilta-Sanomat, et ta ei usu, et Venemaa ründab Eestit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Presidendi väitel oleks siis tegemist Venemaa ja NATO vahelise kokkupõrkega ja seda ei juhtu.

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATO-ga ühinesid.

Venemaa on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ründa mitte kunagi mistahes NATO riiki. "See on selge kõikidele vastutustundlikele poliitikutele," täheldas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

"Meie suhtumine NATO laienemisesse ja niinimetatud NATO partnerlusprogrammi raames sõjalise taristu edasinihutamisesse meie piiri vahetusse lähedusse ei ole muutunud. Meie julgeolekudoktriinidesse on selgelt sisse kirjutatud, et üheks peamiseks julgeolekuohuks on NATO edasine idasuunaline laienemine," ütles Lavrov.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

"Olen veendunud, et kõik tõsiseltvõetavad ja ausad poliitikud teavad suurepäraselt, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi Põhja-Atlandi alliansi liikmesriiki. Meil ei ole mingeid selliseid plaane. Ma arvan, et NATO-s teatakse seda suurepärastelt, kuid kasutakse iga ettekäänet, et paigutada üha rohkem sõjatehnikat ja pataljone garanteerimaks, et USA hoiab ka edaspidi sellel marjamaal oma pilku peal," ütles Lavrov.

Väited Venemaa agressioonist Baltimaade vastu on täiesti alusetud. Sellest teatas kevadel ka NATO sõjanõukogu esimees kindral Peter Pavel, olles visiidil Ameerika Ühendriikides.

Tagid:
maa-alune, tunnel, ühiskond, piir, rünnak, sõda, NATO, Donald Trump, Helsingi, Soome, Venemaa

Peamised teemad