13:30 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Uudised
lühendatud link
8710

Terve pere saatusele aitas valgust heita alumiiniumlusikas, mis leiti Saaremaal Teise maailmasõja aegsete lahingute toimumispaigast.

TALLINN, 31. juuli — Spuntik. Saaremaal toimunud väljakaevamistel leiti kümne Moonsundi saarestiku kaitselahingutes 1941. aastal hukkunud punaarmeelase säilmed. Otsijatel õnnestus üles leida punaarmeelase Milko Pjotr Dmitrijevitši sugulane, kes elab Transnistrias Dubăsari linnas.

13.–15. juulini toimunud väljakaevamiste käigus õnnestus otsijatel tuvastada kümnest ühe Saaremaa kaitsel 1941. aasta oktoobris hukkunud sõjamehe nimi. Sellest, kuidas tema sugulaste otsimine kulges, jutustas portaalile Sputnik Eesti sõjaajaloo-alase ühenduse Front Line juht Andrei Lazurin: "Me leidsime tema säilmed esimeselt kaitseliinilt, kus suurtükiväelane ning luuraja Milko oletatavasti 1941. aasta oktoobris Öseli saare kaitses osaledes surma sai."

Привет от трёх боевых товарищей!. Красногвардейск 1939 год. Слева направо:  Иван Рудик, Пётр Милько, Леонид Обрыдко
© Фото : из семейного архива Юрия Лунина
"Tervitused kolmelt lahingukaaslaselt!" Krasnogvardeisk, 1939. a. Vasakult paremale: Ivan Rudik, Pjotr Milko, Leonid Obrõdko

Niidiots minevikust tõi sõduri omastele tagasi

Hukkunu asjade seas leiti ka tema lusikas, millele ta oli oma eesnime peale kirjutanud. "Tänu sellele õnnestus ta nimi kindlaks teha – 1918. aastal sündinud Pjotr Dmitrijevitš Milko," lausus Lazurin. Arhiiviandmed aitasid välja selgitada sõduri mobiliseerimise kuupäeva ja koha, viimase teenistuskoha ning hukkumise põhjuse ja muid üksikasju.

Tartumaa ühishaud: sõjaväelaste nimesid pole võimalik tuvastada >>

Ta oli sündinud Odessa oblasti Domanevski rajooni Bogdanovka külas. Armeesse mobiliseeriti 1939. aasta detsembris Ukraina NSV Odessa oblasti Pervomaiski rajooni sõjakomissariaadi poolt. Suurtükiväe luuraja viimaseks teenistuskohaks jäi 3. üksiku laskurbrigaadi 79. laskurpolk. Sõjaväeliseks auastmeks – reamees," pajatas Andrei Lazurin.

Председатель военно-исторического объединение Front Line  Адрей Лазурин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sõjaajaloo-alase ühenduse Front Line juht Andrei Lazurin

Pjotr Milko sugulaste hulgas oli arhiividokumentides kirjas tema ema Jevdokia Nikititšna Milko, kes elas Moldaavia NSV-s Dubăsaris. See teave sai lähtepunktiks sõduri omaste otsimisele.

Sugulasi otsitakse üle kogu endise NSV Liidu

Nagu Andrei Lazurin jutustas, võtavad sugulaste otsingud oma ülesandeks vabatahtlikud. Nad otsivadsõduri sugulasi ja lähedasi, saates päringuid külanõukogudesse, rajoonikeskustesse, kus sõdur oli omal ajal elanud ja kust oli rindele kutsutud. Kõige tulemuslikumaks otsingumeetodiks on postitused sotsiaalvõrgustikesse koos kohalike meediakanalite kaasamisega.

"Tänu kooskõlastatud tegevusele sugulaste otsingul leiti punaarmeelase P. D. Milko nõbu – Juri Lunin, kes elab Moldova Vabariigis Transnistrias Dubăsari linnas," lausus ühenduse Front Line eestvedaja.

Юрий Лунин
© Sputnik / Irina Leahova
Punaarmeelase P. D. Milko nõbu Juri Lunin

Nagu selgus, oli hukkunud punaarmeelase ema oma elupäevade lõpuni lootnud, et tema poeg tuleb tagasi. "Jevdiokia Nikititšna uskus, et tema poeg tuleb kindlasti tagasi. Ametlik tõend selle kohta, et Pjotr Milko on arvatud teadmata kadunuks, andis talle säärast lootust. Oli küll väike, ent siiski võimalus, et poeg on elus," selgitas otsija.

Panna lõpupunkt sõduri saatusele

Sellest, millega otsijatel tuleb silmitsi seista, kõneles väljakaevamiste vahetu osaline, Saaremaa sõjaveteranide ühingu juht Leonid Kušnarjov:

"Meie Saaremaa mulda on viimases sõjas sõdurite verega tublisti niisutatud. Mullu sügisel leiti 15 langenud sõduri säilmed ning tänavu 11 omad. Aga kui palju neid veel teadmata vennashaudadesse lebama jääb!"

Руководитель Сааремааской ветеранской организации Леонид Кушнарёв
© Фото : из личного архива Леонида Кушнарёва
Saaremaa sõjaveteranide ühingu juht Leonid Kušnarjov

"See on suur kordaminek, kui leitakse nende sõdurite säilmed, kes meie riiki kaitstes või vabastades on sõdinud. Ja seda enam, kui säilmete kõrval leidub esemeid, mis võimaldavad nende isiku tuvastada," ütles veteranide ühingu juht.

Saaremaal koos ühenduse Front Line otsingurühmaga

Nagu rõhutas Leonid Kušnarjov – kui otsijad väljakaevamistega tegelevad, siis on säilmete leidmine nende jaoks puhas rõõm: "Sest meie jõupingutused, meie töö pole olnud asjatu. Otsija jaoks suurimaks kordaminekuks on mitte ainult sõdur koos nimega, vaid leida ka tema sugulased üles leida. Panna väärikas lõpupunkt tema saatusele."

Otsijad tagastavad Leonid Kušnarjovi sõnul sõduri omastele tema hea nime – nad saavad teada tema loo.

Vaivaras leiti üheksa punaväelase säilmed >>

"Sõja ajal jäid paljud koju naasmata, omastele aga saadeti teatis "teadmata kadunud". Ja pered, sugulased elasid selle stigmaga, eks kätkes see ju peaaegu automaatselt kahtlustust, et sõdur võis vangi langeda, vaendlasele alla vanduda," seletas ta.

Leonid Kušnarjov kõneles neist osavõtlikest inimestest, kes väljakaevamistega vaeva näevad: "Nad teevad nii ajaloolisest kui ka moraalsest vaatenurgast hiiglaslikku, üllast ja tänuväärset tööd. Sest säilmete avastamisel on võimatu pisaraid tagasi hoida… Kui sõelud läbi iga näputäie maamulda, et kasvõi midagi leida, et säilmeid identifitseerida, tekitab see kõik tugevaid tundeid. Ja ausalt öeldes kõneled sa nendega, palud neilt selle eest vabandust, et nende rahu rikkusid."

На Сааремаа вместе с поисковиками из объединения Front Line после проведённых раскопок. Леонид Кушнарёв второй слева, внизу сидит Велло Пуусепп
© Фото : Front Line
Leonid Kušnarjov (vasakult teine) Saaremaal koos sõjaajaloo arheoloogiaseltsiga "Front Line" peale järjekordseid otsinguid

Leonid Kušnarjov nentis tõsiasja, et otsingutöödega tegeleb üsna palju noormehi: "Sügav kummardus noorele põlvkonnale, kõigile neile otsijatele, kes sõdurite säilmeid otsides täidavad püha ülesannet." Tema hinnangul järgivad nad suure väejuhi Suvorovi ütlust, et "sõda ei ole seni lõppenud, kuni viimane sõdur ei ole maha maetud."

Sõjaajaloo-huviliste ühendus Front Line avaldab tänu punaarmeelase P. D. Milko abi eest sugulaste otsinguil Venemaa ajaloolis-patriootlikule klubile ja otsingurühmale Avgust ning Venemaa Föderatsiooni rahuvalvejõududele Moldova Vabariigi Transnistria piirkonnas.

Tagid:
lusikas, väljakaevamised, säilmed, nõbu, sõjaveteranid, Front Line, Leonid Kušnarjov, Juri Lunin, Andrei Lazurin, Pjotr Milko, Transnistria, Saaremaa, Eesti

Peamised teemad