17:23 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Uudised
lühendatud link
3810

OECD raporti kohaselt on riikides, kus noorsootööle ja noortepoliitikale enam tähelepanu pööratakse, noorte usaldus riigi vastu suurem. Eestis usaldavad noored riiki enam kui vanemaealised, mis annab tunnistust noortepoliitika tulemuslikkusest.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Minister Mailis Repsi sõnul on OECD raport suur tunnustus ja suur rõõm, et riik on noorte usalduse välja teeninud, edastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Malevasuvi lõpeb kolmepäevase kokkutulekuga >>

"Saime raportist kinnituse Eesti noortepoliitiliste suundade tulemuslikkusele, see on olnud võimalik ainult seetõttu, et vabaühendused, kohalikud omavalitused ja riik on koondatud ühise visiooni taha, oleme määratlenud rollid ja vastutuse. Heameelt teeb ka see, et koguni 87% noortest on noorsootöös pakutavate tegevustega rahul," lisas minister.

Eesti Noorteühenduste Liidu esimehe Roger Tibari sõnul on noorteorganisatsioone vaja senisest rohkem kaasata neid puudutavate valdkondade otsustusprotsessidesse, sealjuures ei tohiks kaasamine piirduda vaid hariduse ja noorsootööküsimustega.

"Hea on tõdeda, et Haridus- ja Teadusministeeriumi ning noorteorganisatsioonide koostöö on muutunud tihedamaks, kuid noorte hääle kuuldavaks tegemine vajab täiendavat tuge," nentis Tibar.

"Noorte jõustamine selleks, et noored saaks panustada ühiskonda ja majandusse nõuab selget ja terviklikku visiooni koos tugeva strateegia ja finantsvõimekuse kasvatamisega. Leian, et Eestil on Põhjamaade eeskujul veel mitmeid arenguvõimalusi, kuid selleks esmalt vaja ühiselt kokku leppida edasised strateegilised eesmärgid," lisas ta.

OECD raport "Engaging and empowering youth in OECD countries – How to bridge the "governance gap" on esimene omalaadne ülevaade riigivalitsemise korraldusest noorte osaluse vaatenurgast.

Tudengid tegid sel aastal teadlikumaid erialavalikuid >>

Noortepoliitika edukus on märk riigi tõhusast toimimisest

Raporti kohaselt domineerivad poliitikakujundamises vanemad põlvkonnad ning noortel ei ole sobivaid võimalusi poliitika mõjutamiseks ja oma hääle kuuldavaks tegemiseks.

Noori portreteeritakse sageli vaid õpilaste või tudengitena ja kõrvale jäävad teised sotsiaalsed, majanduslikud ja poliitilised vaatenurgad, mis mängivad otsustavat rolli noorte heaolus.

Demokraadid korraldatavad USA 2018 vahevalimiste eel valimislehekülgede proovihäkkimise
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Raportis rõhutatakse, et noorte paremaks kaasamiseks peavad valitsused ja vabaühendused mõtlema ja tegutsema noortekeskselt. Noorte vabatahtliku tegevuse aktiivsus on toimiva ühiskonna näitaja ja selle toetamine on investeering ühiskonna arengusse. OECD raportis tuuakse esile, et noortepoliitika edukus on märk riigi tõhusast toimimisest ja demokraatia arengust.

Raportiga on võimalik tutvuda OECD leheküljel. Raportile oodatakse ka tagasisidet kuni 12. augustini.

Iga-aastane noorte uuring, mida SEB korraldab tööturule sisenevate 18- kuni 25-aastaste noorte seas juba neljandat aastat järjest ja millest võttis tänavu osa 512 noort, näitab noorte sissetulekute tugevat kasvu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juuli keskel.

Eesti noorte sissetulekud on aastaga kõvasti kasvanud >>

Ainult ühe aastaga on kuus 500–800 eurot teenivate noorte osakaal kasvanud 10%, 800–1200 eurot teenivate noorte arv aga kasvas 7%, teatas pank SEB. Tõusnud on ka töötavate, samuti aga õppivate ja töötavate noorte osakaal, kellest viimased on kõige optimistlikumad oma tulevase sissetuleku suuruse osas.

Tagid:
raport, noortepoliitika, noored, OECD, Haridus- ja teadusministeerium, EL, Mailis Reps, Euroopa, Eesti

Peamised teemad