17:25 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
Raketilöök Eesti pihta (22)
11210

Kaitseväe peastaabi ülem kindralmajor Martin Herem ja õhuväe ülem kolonel Riivo Valge kinnitasid kaitseväe peastaabis, et Hispaania hävitajalt eksikombel väljalastud raketi maandumiskoht on piiritletud, kuid tükke ei ole endiselt leitud.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge selgitas, et hetkel uuritakse, mis asjaoludel rakett välja lasti. Oma äparduse uurimist viivad läbi hispaanlased ise, Eesti Lennuamet selles ei osale.

Valge kinnitusel suure tegevusraadiusega rakett tsiviillennuliiklusele ohtu ei kujutanud. Samas aga lisati, et uurimise käigus ilmsiks tulev info avalikustamisele ei kuulu.

Ekspert hindas hispaanlaste raketilöögi võimalikke tagajärgi Eestis >>

Küsimusele, kas poolteisetunnine hilinemine infojagamisel on normaalne, vastas kolonel, et õhuvägi sai toimunust teada juba minutite jooksul. Edasine aeg kulus info kontrollimisele.

Tunni aja pärast informeeriti politseid ja päästeametit, 1,5 tunni pärast alustati otsinguoperatsiooni. PPA ja PA teavitamine oli kiirem, kuid varasemalt edastatud andmed olid lünklikud.

Kui ajakirjanikud soovisid veel kord täpsustada, kui palju jõustruktuuride informeerimine pressis avaldatud ajast tegelikult kiirem oli, tuli vastuseks: "Oluliselt!"

Selgus, et on teada raketi stardiaeg, kell 15.44, kuid mitte see, mis kell ta oma eksirännaku lõpetas.

Heremilt küsiti, miks oli vaja treeninglendu lahingmoonaga läbi viia. Vastuseks oli, et see on vajalik lennuki käitumiseks vastavalt lahingutingimustele.

Täpsustusele, mis õppusi samakaalulise treeningmoonaga ei oleks võinud korraldada, vastas peastaabi ülem: "Ju siis oli vaja!"

Rooda: Eestil oleks aeg juhuslike rakettidega harjuda >>

Ajakirjanikke huvitas ka küsimus, kuidas informatsioon toimunust teisteni jõudis. Selgus, et vea teinud piloot andis oma õppusekaaslastele vastavasisulise hoiatuse.

Selgitati ka, et uuemaid rakette lennu käigus juhtida ei saa, sest nad kasutavad isesihtumise tehnoloogiat. Kuidas sellisel juhul start võimalikuks sai, kommenteerida ei osatud. Eesti kaitsejõudude relvastuses lennukeid ega õhk-õhk tüüpi rakette ei ole.

Küsimusele, mis oleks juhtunud siis, kui rakett tabanuks maja, vastati, et pole mõtet spekuleerida. Viiekordset maja ta ära ei lammutaks, kuid väikesele tekitaks arvestatavat kahju. "Aga ei tabanud ju," lisas kindralmajor Herem.

Ratas arutas NATO peasekretäriga Eesti õhuruumis toimunud intsidenti

Peaminister Jüri Ratas arutas telefonivestluses NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga eile Eesti õhuruumis toimunud intsidenti, mille käigus tulistati eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingrakett, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Senaator Puškov kommenteeris Hispaania hävitaja intsidenti Otepääl >>

"Ütlesin NATO peasekretärile, et see on tõsine juhtum ja oleme Eestis mõistetavalt selle pärast väga mures. Tänu Jumalale, et teadaolevalt ei saanud keegi intsidendi tagajärjel vigastada," lausus Ratas.

"Palusin NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi, et NATO võtaks eilset vahejuhtumit väga tõsiselt ning tegeleks asjaolude kiire väljaselgitamisega. Pole kahtlust, et meie ametiasutused panustavad sellesse igakülgselt. Sain peasekretärilt kinnituse, et ka NATO ja õhuturbega vahetult seotud liitlased teevad sama. NATO õhuturbemissioon on oluline osa Eesti ja kogu alliansi julgeoleku tagamisest," ütles peaminister.

Lisaks rääkisid Eesti peaminister ja NATO peasekretär juulikuise tippkohtumise tulemustest ning oldi üksmeelel, et alliansi kaitsekulude tõstmine on oluline. Eesti panustab riigikaitsesse jätkuvalt üle kahe protsendi SKP-st.

Teisipäeval, 7. augustil kell 15:44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kolonel Riivo Valge sõnul on raketi trajektoor kinnitatud ja otsinguala on koondunud Endla raba ümbrusesse.

Teema:
Raketilöök Eesti pihta (22)
Tagid:
rakett, pressikonverents, õhulöök, õhuvägi, kaitsevägi, Riivo Valge, Martin Herem, Endla, Eesti

Peamised teemad