15:10 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Uudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
10110

Saksamaa alustab kokkuleppel Hispaaniaga nende immigrantide tagasisaatmist Pürenee poolsaarele, kes on end registreerinud Hispaanias ja seejärel omavoliliselt liikunud edasi Saksamaale.

TALLINN, 11. august — Sputnik, Aleksei Toom. Saksamaa on sõlminud Hispaaniaga Pürenee poolsaarelt tulnud sisserändajate "tagastamise" kokkuleppe. Alates 11. augustist hakkavad sakslased oma piiridel "ebaseaduslikke sisserändajaid" kinni pidama ja tagasi saatma Hispaaniasse, mis sel aastal saanud nende Euroopasse tungimise peamiseks kanaliks.

EK eraldas 55 miljonit eurot migratsioonikriisi lahendamiseks >>

Euroopa Komisjoni sõnul maabus 2018. aastal Hispaania rannikult ligi 30 tuhat inimest, mida on rohkem kui Itaalia ja Kreeka kaudu sisenenute arv kokku. Hispaaniast lähevad sisserändajad üle Prantsusmaa piiri teistesse EL riikidesse, eriti püüavad nad pääseda Saksamaale. EL eraldas hispaanlastele täiendavalt 3 miljonit eurot sisserändajatega töö korraldamiseks. Alates 2014. aastast on sel eesmärgil eraldatud abisumma tõusnud peaaegu 692 miljoni euroni.

Juunis jõudsid kantsler Angela Merkel ja Hispaania peaminister Pedro Sanchez kokkuleppele sisserändajate tagasisaatmise mehhanismi loomises.

Saksamaa võib ka Eestile tema "kadunud lapsed" tagastada

Sakslased peatavad soovimatud külalised Austria piiril ja saadavad nad tagasi Hispaaniasse, kui suudavad tõestada, et nad on seal varjupaigataotluse juba esitanud. Sisserändajad on kavas tagasi saata 48 tunni jooksul Berliini kulul, kuid ta ei ole kohustatud tagama tagasisaadetavatele eskorti, täpsustab väljaanne Euractiv Saksamaa siseministeeriumi ametnikule viidates. Riigipiirile ilmuvaid saatjateta lapsi võimud tagasi saatma ei hakka.

Berliin loodab sõlmida sarnased lepingud ka Kreeka ja Itaaliaga. Merkeli valitsus on avalikkuse ja poliitiliste liitlaste surve all selgelt muutnud oma suhtumist sisserändajatesse, tehes riigi välispiiri immigrantidele raskemini ületatavaks.

Brüssel kompenseerib migrantide vastuvõtmist rahaliselt >>

Võiks arvata, et sakslaste soov vabaneda võimalikult paljudest kutsumata külalistest, kes on teistest EL riikidest ebaseaduslikult Saksamaale kolinud, mõjutab ka Balti riike, sealhulgas Eestit.

Märkimisväärne osa Läänemere idakalda EL riikidele eraldatud kvoodipõgenikest on aja jooksul liikunud edasi just Saksamaale.

Brüssel on varem kinnitanud EL riikide õigust saata eeskirjade vastaselt ümberasustamisriiki muutnud "sisserändajad" tagasi nendesse riikidesse, mis nad kvoodi alusel vastu võttis. Seni pole sakslased eriti kiirustanud kasutama oma õigust sel viisil mõnest pagulasest vabaneda ja Tallinn pole seda ka nõudnud.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
migrandid, tagasisaatmine, rändekriis, pagulased, EL, Angela Merkel, Saksamaa, Eesti

Peamised teemad