17:55 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
11630

Venemaa, Ameerika Ühendriigid või Hiina võivad kogemata käivitada ülemaailmse tuumasõja, arvab Ameerika väispoliitikale pühendunud ajakiri National Interest.

TALLINN, 15. august — Sputnik. Artiklist selgub, et varem kasutati jälgimis- ja luuresüsteeme vaid tuumarakettide startide avastamiseks.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Nüüd on needsamad süsteemid kasutuses ka tavalõhkepeade startidele reageerimiseks.

Seega võivad hoiatusseadmed tava- ja tuumarelvade kasutamise juhuslikult segi ajada, mis toob kaasa vastava rünnaku teiselt poolt. 

Lisaks sellele ajavad ka riigid ise oma vastaseid segadusse, paigutades tuuma- ja tavarelvi samadele kandjatele või samadesse baasidesse.

Näiteks viibivad Venemaa allveelaevad, mis kannavad tuumalõhkepeadega ballistilisi rakette, samades tsoonides, kus tavarelvastusega allveelaevadki. 

Trump allkirjastas 2019. aasta kaitse-eelarve >>

On teatatud, et veel üheks põhjuseks võib olla spetsiaalsete sõjaliste vaatlussatelliitide nappus ja vananenud süsteemidest loobumine.

Näiteks Ameerika Ühendriikides valmistatakse praegu ette ainult nelja kõrgetasemelist satelliiti, mis võtavad enda kanda kõikide tuuma- ja tavalõhkepeadega rakettide startide monitooringu, mis on praegustes oludes täiesti ebapiisav arv.

Samal ajal eemaldatakse kasutusest USA satelliitsidesüsteem Milstar.

National Interest usub, et probleemi lahendamiseks peaksid riigid eraldama tuuma- ja tavarelvastuse teineteisest eraldama või siis looma spetsiaalsed satelliidid, mis suudavad jälgida tuumalõhkepäid, kuid ei reageeri tavarakettidele.

Suurte kulude tõttu seda küll vaevalt tehakse.

Samal teemal

"Tekitab pingeid": sõjaline ekspert USA hävituslaevast Carney Mustal merel
Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta
Tagid:
Nudol, S-400, S-500, jälgimine, rakett, tuumarakett, hoiatus, satelliit, radar, allveelaev, SCO, NATO, National Interest, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad