04:18 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
5420

Inimesed, keda vaevavad uneprobleemid, tunnevad end üksildastena ja väldivad sagedamini kokkupuuteid teiste inimestega, oletavad California Berkeley ülikooli teadurid. Teadlaste tehtud järeldustega saab tutvuda veebilehel MedicalXpress.

TALLINN, 16. august — Sputnik. Inimesed, keda vaevavad uneprobleemid, tunnevad end üksildastena ja väldivad sagedamini kokkupuuteid teiste inimestega, oletavad California Berkeley ülikooli teadurid. Teadlaste tehtud järeldustega saab tutvuda veebilehel MedicalXpress.

Spetsialistid uurisid 18 vabatahtlikku, hinnates nende seisundit pärast väljamagatud ja unetut ööd.

Eksperimendi sisu oli järgmine: vabatahtlikele näidati videoklippi, kus inimene lähenes kaamerale mittemidagiütleva näoilmega. Katses osalejail paluti vajutada video vaatamist peatavale nupule sel hetkel, mil nad hakkasid end psüühiliselt ebamugavalt tundma. 

Teadlased tuvastasid, et pärast unetut ööd vajutasid katsealused nupule tublisti varem kui need, kes olid end korralikult välja maganud.

Ajuskaneeringute tulemused näitasid, et unetusega kimpus katsealuste ajus on käivitunud neuroniteahel, mis vastutab potentsiaalsele ohule reageerimise eest, seevastu sotsiaalset suhtlust tagav piirkond osutus vähem aktiivseks.

Eksperimendi teine osa hõlmas uuringu videosalvestuste läbivaatamist. Kusjuures vaatajad ei teadnud, et videol on jäädvustatud katses osalenud, kes polnud maganud. Videovaatajad iseloomustasid vabatahtlikke kui üksildasi ja endassetõmbunud inimesi.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, sunnib ühiskondlik surve inimesi nii tugevalt uneaega kärpima, et see on viinud ülemaailmse unekriisini, näitavad nutirakenduse abil 100 riigis läbi viidud uuringu tulemused.

Selgus, et keskmine une pikkus maailmas ulatub 7 tunnist ja 24 minutist Singapuris ja Jaapanis 8 tunni ja 12 minutini Hollandis, näitasid uurimistulemused. Teadlaste sõnul võib 48-minutine vahe tunduda tähtsusetu, aga tegelikult on juba pooletunnisel unepuudusel märkimisväärne mõju inimese kognitiivsetele funktsioonidele ja tervisele.

Kõik unest: faktid, retseptid, soovitused
© Sputnik/ Nikolai Kibitš
Kõik unest: faktid, retseptid, soovitused

Samal teemal

Miks peab igal aastal kindlasti puhkuse välja võtma
Tagid:
alfalained, REM uni, ajutegevus, magamatus, unetus, aju, unetuse uuring, Berkeley ülikool, Berkeley, California, USA

Peamised teemad