03:41 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
2511

Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves kirjutab Twitteris, et Eesti võiks Põhja-Atlandi Nõukogus teha ettepaneku nimetada NATO äsja valmis saanud peakorter USA senaatori, Eesti toetaja ja sõbra John McCaini järgi, kes suri laupäeval.

TALLINN, 26. august — Sputnik. Ilves tviitis, et Vene vägede väljaviimise ja Eesti NATO-sse astumise kaudu kujutas John McCain endast Eesti suurimaid sõpru ja toetajaid, vahendab Pealinn viitega BNS-le. 

"Olles vangistet kuus aastat kommunistide poolt, teadis ta paremini kui pea ükski tänapäeva ameeriklane, mida tähendab vabadus," märkis Ilves. "Eesti näitaks oma austust nii tema kui vabaduse eest seisnute vastu, tehes ettepaneku nimetada vastvalminud NATO peakorter John McCaini järgi."

Suri paadunud Kremli-kriitikust USA senaator John Mccain >>

Eesti saaks vastava ettepaneku teha Põhja-Atlandi Nõukogus ehk NAC-is juba esmaspäeval.

Peaminister Jüri Ratas kirjutas järelehüüdes laupäeval surnud John McCainile, et USA senaatorit jääb igatsema kogu maailm.

McCain suri laupäeval 81-aastasena ajukasvaja tõttu. Senaatoril diagnoositi mullu glioblastoom, sama agressiivne ajukasvaja vorm, mis võttis 2009. aastal elu teiselt senati suurkujult Ted Kennedylt.

McCain veetis senatis enam kui kolm aastakümmet. Ta on ühtlasi ka sõjaveteran, kes on olnud aastaid Vietnamis sõjavangis. Trump on öelnud, et ei pea McCaini sõjakangelaseks, sest ta langes vangi. Hoolimata pingelistest suhetest avaldas Trump laupäeval Twitteris McCaini perekonnale sügavat kaastunnet ja edastas oma lugupidamise.

McCaini kolleegid on juba kuid olnud valmis halvimaks pärast seda, kui Arizona senaator tõmbus avalikust elust tagasi vähi vastu võitlemiseks. Sellest hoolimata raputasid neid äsjased uudised. Harvaesineva ühtsustundega esitati austusavaldusi nii vabariiklaste kui ka demokraatide seast.

McCaini karjäär Washingtonis tipnes ikoonilise figuurina senatis pärast kaht ebaõnnestunud presidendiks kandideerimist. Viimasel ajal on ta silma torganud president Donald Trumpi valjuhäälse kriitikuna.

McCain rõhutas USA ja Baltimaade suhete tähtust >>

Mais kutsus McCain üles kaassenaatoreid seisma vastu Gina Haspelile, kes oli Trumpi nominatsioon CIA direktori ametikohale. Selle peale lekkisid Valgest Majast toonase Trumpi assistendi Kelly Sandleri kommentaarid, kus ta olevat koosolekul nalja visanud, et McCain on niigi suremas.

Juulis ütles McCain Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumise kohta, et see oli kõige häbiväärsem käitumine Ameerika presidendi poolt mäletamisväärses ajas.

USA vabariiklasest senaator John McCain
© Sputnik / Виталий Белоусов

McCain ütles oma ringreisil Austraaliasse mullu maikuus ABC-le antud intervjuus, et president Donald Trump muudab ta närviliseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Senati relvateenistuste komitee esimehelt McCainilt paluti hinnangut sellele, kui suurt ohtu Vladimir Putin maailma julgeolekule kujutab.

"Ma arvan, et ta on esmane ja kõige tähtsam oht, veel enam kui ISIS," vastas ta.

Senaator McCain oli kõige innukamaks "kotkaks" USA senatis. Üheks tema radikaalsetest ettepanekutest (mis pälvis Donald Trumpi toetuse) oli idee luua ÜRO asemele uus organisatsioon, kuhu kuuluksid ligi sada tõeliselt demokraatliku korraldusega riiki. Venemaale ja Hiinale ei oleks selles nimistus kohta leidunud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

McCain sündis 29. augustil 1936. aastal. Eeloleval kolmapäeval saanuks McCain seega 82-aastaseks. Ta oli kaks korda abielus ja tal oli kokku seitse last.

Tagid:
nimeline, poliitika, ettepanek, surm, NATO, John McCain, Toomas Hendrik Ilves, Eesti, USA

Peamised teemad