09:01 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
24110

Sel nädalal anti Eesti, Iirimaa, Luksemburgi, Hollandi ja Prantsusmaa energiasektori eest vastutavatele ministritele ning ametnikele üle kahekümne viie keskkonnaorganisatsiooni poolt allkirjastatud avalik kiri.

TALLINN, 28. august — Sputnik. Pöördumises palutakse Eestit puidu masspõletamise plaaniga mitte edasi minna ja vannutatakse välisriike selliste arengute korral Eesti taastuvenergiastatistikat mitte ostma, teatab kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks.

Metsanduse valdkonnas on kaardistatud mitmeid vajakajäämisi >>

Allakirjutanud organisatsioonid leiavad, et taastuvenergiatoetuste maksmine pole puidu põletamise eest õigustatud, kuna puidu süsinikuheide võib olla fossiilkütustega samaväärne või isegi kõrgem.

21. märtsil tähistatakse rahvusvahelist metsapäeva, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Kirjas tuuakse veel välja, et selline samm pikendaks vastuolulisel kombel ka põlevkivitööstuse eluiga, kuna taastuvenergiatoetused suurendaksid selle kasumit, ning selgitatakse põlevkivitööstuse negatiivset mõju nii keskkonnale, kliimale kui ka inimeste tervisele.

Muu hulgas rõhutatakse, et Eesti metsanduspraktika on juba ilma puidu masspõletamiseta äärmiselt intensiivne.

Allakirjutanute hulgas on organisatsioone kolmeteistkümnest riigist, sealhulgas USA-st, Ühendkuningriigist, Rootsist, Leedust, Saksamaalt, Austraaliast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Hollandist ja Venemaalt, lisaks veel rahvusvahelise haardega ühendusi nagu World Wildlife Fundi Euroopa osakond.

Eesti organisatsioonidest kirjutasid kirjale alla Eestimaa Looduse Fond, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, Eesti Loodusturismi Ühing ja Eesti Metsa Abiks.

Kirja sisuga saab tutvuda siin.

Arvamusfestivalil said metsahuvilised võimaluse suud puhtaks rääkida >>

Keskkonnaministeeriumi juhtimisel on metsanduse järgmise kümnendi arengukava koostamise protsessis läbitud esimene suurem etapp – arengukava töörühmade liikmed on kaardistanud ligi 100 metsanduse ökoloogia, majanduse, kultuuri ja sotsiaalse valdkonna probleemi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suve algul.

Metsanduse arengukava aastateks 2021-2030 (MAK2030) algatamise ekspertidest ja huvirühmadest koosnev töörühm on nüüdseks valdkondade kaupa kolmel korral kohtunud ning teinud oma ettepanekud, millised metsanduses esinevad probleemid vajavad uues arengukavas tähelepanu ning lahendamist.

ÜRO Peaassamblee algatusel tähistatakse 21. märtsil rahvusvahelist metsapäeva, mille tähistamisega rõhutatakse kõigi metsade ja metsatüüpide tähtsust maailma ökoloogilise tasakaalu säilimiseks.

Keskkonnaminister Siim Kiisler rõhutab, et praegu on umbes pool Eestit kaetud metsaga, kuid metsarohkus ei tähenda paraku seda, et metsandusega on kõik korras. Üks suuri probleeme on see, et meile on väga vähe alles jäänud sajanditevanuseid põlismetsi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Paides toimus augusti keskel kuues Arvamusfestival. Arvamusfestivali metsaalal toimunud debattides arutleti Eesti metsa tulevikust saja aasta pärast, poliitikakujundamise üle metsadebati näitel ja keskkonnahüvedest metsades. Arutlustes lõi aktiivselt kaasa metsaalale kogunenud publik.

Tagid:
avalik kiri, taastuvenergia, keskkond, põletamine, mets, keskkonnaorganisatsioon, Eesti Metsa Abiks, Holland, Prantsusmaa, Iirimaa, Eesti

Peamised teemad