17:53 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Uudised
lühendatud link
29 0 0

Rahastamisest keeldumist selgitas Leedu ministrite kabinet sellega, et "kahjude" kokkuarvutamise küsimuses ei ole ka töörühma loodud.

TALLINN, 30. august — Sputnik. Leedu spetsialistid, kes tegelevad nende "kahjude" kokkuarvutamisega, mille Leedule on väidetavalt tekitanud "nõukogude okupatsioon", riigipoolset rahastust ei saa. Nagu RIA Novosti kolmapäeval teatas, rääkis sellest agentuurile antud kommentaaris Leedu genotsiidi- ja vastupanupanuliikumise uurimise keskuse direktor Teresė Birutė Burauskaitė.

Tasu "okupatsiooni" eest: Eesti valitsus Panikovskina >>

Tema sõnul ei eralda Leedu Vabariigi valitsus raha sellepärast, et selle küsimuse asjus ei ole töörühma moodustatud.

"Varem oli loodud komisjon, mis tegutses ühiskondlikel alustel. Seda tööd ei tasustatud, hiljem avaldasid komisjoni liikmed soovi edasi töötada. Komisjoni küll laiali ei saadetud, ent kukkus lihtsalt nii välja, et see küsimus ("okupatsioonikahjude" kokkuarvutamine – toim.) ei olnud vist aktuaalne. Seda enam, et see ei ole keskuse jaoks põhitöö," selgitas Burauskaitė.

Ta teavitas, et osa tööst "kahjude kokkuarvamise" osas on juba lõpule jõudnud ja nüüd on tarvis jõuda otsustele seoses tööjõu- ja rahastusküsimustega.

"Praegu ootame dialoogi Läti spetsialistidega. Seal otsustamegi, mida rahastamise asjus edasi teha," ütles ta.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et "okupatsioonikahjude" kokkuarvutamise teema järjekordne päevakorrale kerkimine leidis aset 21. augusti, pärast Eesti ja Läti valitsuste ühisistungit Riias.

Teatavasti allkirjastasid kahe riigi justiitsministerid Urmas Reinsalu ja Dzintars Rasnačs ürituse tulemuste najal kirjutasid avalduse, kus on öeldud, et "oluline on uurida kahju hüvitamise nõude võimalusi kui Venemaa Föderatsioonilt Nõukogude Liidu õigusjärgselt".

Mainitud dokumenti kommenteerides tegi Eesti peaminister Jüri ratas tähelepanuväärse avalduse. Tema sõnul ilmutas Reinsalu antud juhul isiklikku initsiatiivi, "millel puudub Eesti valitsuse mandaat."

Balti riigid, hüvitis ja Venemaa: kes kellele võlgu on? >>

Kellel veel Eesti valitsuskabineti ministritest ei olnud "mandaati" dokumentidele koos lätlastega korraldatud ühisüritusel alla kirjutada, seda peaminister ei täpsustanud.

"Nõukogude okupatsioonikahjude" teemat on Balti riikides esile upitatud juba enam kui veerand sajandi vältel peale NSV Liidu lagunemist. Riias ja Vilniuses kinnitatakse, et 1940. aastal olevat Moskva väidetavalt vägisi võtnud Eestilt, Lätilt ja Leedult sõltumatuse ning seega oli tegemist "okupatsiooniga".

Venemaa kui NSV Liidu õigusjärglase juhtkond on korduvalt osutanud antud juhul termini "okupatsioon" kasutamise absurdsusele, nentides, et Balti riikide astumine NSV Liitu vastas kõigile tol hetkel kehtinud rahvusvahelise õiguse normidele.

Moskva argumentide õigsus on väljaspool kahtlust, kuna Balti vabariikide NSV Liitu vastuvõtmise hetkel mõisteti rahvusvahelises õiguses okupatsiooni all osa või kogu vastaspoole territooriumi ajutist hõivamist vaenlase armee poolt ilma hõivatud territooriumi suveräänsuse üleandmiseta okupeerivale riigile.

Teisisõnu, okupant ja okupeeritu pidanuks sel juhul olema sõjaseisundis. Eesti, Läti ja Leedu puhul mingisugust sõda Nõukogude Liiduga enne nende iseseisvuse kaotamist 1940. aastal need riigid ei pidanud.

Tagid:
kokkuarvutamine, russofoobia, tasu, okupatsioon, NSV Liit, Teresė Birutė Burauskaitė, Balti riigid, Venemaa, Leedu

Peamised teemad