13:30 21. Oktoober 2018
Kuula otse
 • USD1.1470
 • RUB75.2418
Ekspert: NATO lennukid Eestis võivad kanda tuumapomme, illustreeriv foto

Ekspert: NATO lennukid Eestis võivad kanda tuumapomme

© Sputnik / Алексей Куденко
Uudised
lühendatud link
12530

Sõjandusekspert, erupolkovnik Viktor Litovkin kommenteeris teadaannet treeninglendudest, mida sooritatakse Eesti õhuruumis liitlaste õhuvägede lennukitega.

TALLINN, 3. september — Sputnik. Litovkini hinnangul, mida ta jagas Sputniku raadio kuulajatega, võib Eesti poolt oma Ämari lennuväebaasi pakkumine NATO riikide lennukitele seal baseerumiseks kätkeda tõsist ohtu mitte ainult eestimaalastele, vaid ka naaberriikide elanikele.

"Tuleb aru saada peamisest, et lennukid, mida seal kasutatakse – Eurofighter, Tornado, F-16 – võivad kanda tuumapomme," lausus Litovkin.

Ta tuletas meelde, et Euroopa territooriumil on praegu keskeltläbi kakssada tuumapommi, millega mainitud tüüpi lennukeid saab varustada. Ja see ei saa eksperdi sõnul jätta muret tegemata, kuivõrd Tallinnast Peterburini on lennata kümme-viisteist minutit.

Liitlaste treeninglennud Eesti õhuruumis jätkuvad >>

Alates esmaspäevast, 3. septembrist on Saksamaa õhuvägede hävitajad asunud sooritama treeninglende Eesti õhuruumis.

Tööpäeviti hakkavad treeningud toimuma madalal, kuid mitte vähem kui 152 meetri kõrgusel. Lahingumasinad dislotseeruvad NATO lennuväebaasis Ämari asulas.

Eesti kaitseväe pressiteenistusest täpsustati, et oma ülesandeid plaanivad lendurid täita asulatest eemal. Kas Eurofighteritel on kaasas ka lahinguvarud, eelkõige raketid, seda ei teatata.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, 7. augustil kell 15:44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas.

Raketilöök Eesti pihta >>

Pärast erakorralist juhtumit peatasid Eesti võimud alliansiliitlaste lennud oma riigi territooriumi kohal. Mahakukkunud raketi otsingud jäid edutuiks – 17. augustil lõpetati otsinguoperatsioon.

Kümne päeva pärast, 27. augustil tühistas Eesti oma taevas lendavatele NATO õhusõidukitele seatud lennukeelu.

Tagid:
liitlased, tuumapomm, lennuk, ekspert, sõjandus, NATO, Viktor Litovkin, Ämari, Eesti

Peamised teemad

 • Keskmaa raketikompleks RSD-10 Pioneer - NATO klassifikatsioon SS-20

  USA senaator Rand Paul kritiseeris Ameerika Ühendriikide otsust väljuda keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) Venemaaga, öeldes, et see hävitaks aastakümnete jooksul saavutatud tulemused relvastusekontrolli vallas.

  15
 • Lidl торговая марка

  Saksa odavpoekett Lidl pani Riias nurgakivi 55 miljoni eurosele logistikakeskusele. Hoone peaks valmima aastaks 2020.

  15
 • Ajakirjaniku Jamal Khashoggi portree

  Saudi-Araabia skandaali ja riigi aeglase muutumise tõttu "poliitiliselt mürgiseks kliendiks" on isegi kõige Saudi-lojaalsemad lobistid keeldunud nende heaks töötamast.

  47