06:16 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
67731

Uute Venemaa tollireeglite tõttu saadeti 5. septembril piirilt tagasi Eesti elanikud, kes suundusid Venemaale liisitud autodega.

TALLINN, 5. september – Sputnik, Svetlana Burceva. Paljude Eesti autojuhtide jaoks osutusid täielikuks üllatuseks uued nõuded, mis neid Venemaa piiril ootasid. Uuenduste jõustumine tekitas Eesti-Vene kontrollpunktidesse mitmetunnised järjekorrad.

Vene Föderatsioonis jõustusid 4. septembril 2018 uued tollieeskirjad koos muudatuste sisseviimisega riigii vastavatesse õigusaktidesse. 

Žigulidel ja Ladadel võidakse piirata sisenemist Venemaa teatud piirkondadesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Alates 5. septembri varahommikust on sotsiaalvõrgustikud täidetud murettekitavate sõnumitega autojuhtidelt, kes üritasid pankadelt renditud sõidukitel Eesti-Vene piiri ületada. Neil tuli Eestisse tagasi pöörduda.

Nagu üks muudatuste ohver — Nikolai — Narva–Ivangorodi kontrolljoonelt Sputnik Eestile vahendas, tahtis ta oma abikaasaga Venemaale matustele sõita, kuid ei pääsenud piirist kaugemale.

"Kõik dokumendid olid korras ja põhjalik KASKO kindlustus vormistatud, kuid tolliametnik ütles, et konkreetse panga omanduses olevaist sõidukeist saab päevas riiki siseneda ainult üks," jutustas ta.

"Meile anti tutvumiseks seadusmuudatust puudutav paber, ehkki ilma allkirjade ja pitsatiteta. Kontrolltsooni sissesõidul igasugune info puudus," lisas Nikolai.

Выписка из таможенного закона РФ
© Sputnik
Väljavõte Venemaa tollieeskirjadest.

Lõpptulemusena oli ta sunnitud Eesti territooriumile naasma. Nikolai otsustas teha uue katse ja kasutada autot, mil pole rahandsusasutustega mingit pistmist.

Pankade töötajad laiutavad käsi
Statistikaamet: Narva mõistatus vajab lahendamist
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Sputnik Eesti ajakirjanik, kes on Eesti Coop panga klient ja kelle sõiduk liisitud, pöördus oma kliendihalduri poole, et Venemaa tolliuuenduste nüanssides selgusele jõuda. 

Teenindaja kurtis, et kontorite telefonid on hommikust saati hämmeldunud kundede kõnedest punased. Pank ise oli tekkinud olukorrast ebameeldivalt üllatunud ega teadnud muutunud nõuetest midagi.

Uute reeglite kohaselt ei saa Venemaale sõita autoga, mille eest ei ole tollimaks tasutud, kui sama omaniku teine samas staatuses sõiduvahend asub Venemaa territooriumil.

Eestis kuulub enamik liisingautodest krediidiasutustele. Seega, kui konkreetse ettevõtte üks sõidukitest on juba Eesti-Vene piiri ületanud, siis ei saa järgmine seda teha enne, kuni esimene Föderatsioonist lahkub. 

Техпаспорта лизинговых автомобилей
© Sputnik / Вадим Анцупов
Liisingautode tehnilised passid.

Telegrammi rakenduses loodi vestlusgrupp "Narva-Ivangorodi piir," kus Eesti elanikud jagavad teavet olukorra kohta Vene-Eesti kontrolljoonel. Paljud kirjeldavad isiklikke kogemusi. Avaldatav teave on vastuoluline.

Mõni väidab, et Venemaa piirivalvurid viitavad sanktsioonidele, teised jälle, et nõutakse pangapoolse notariaalselt kinnitatud volikirja vene keelde tõlgitud koopiat, kolmandad hoopis, et neile soovitati auto väärtusest veerandi moodustava riigilõivu tasumist. Vestluses osalejad kajastasid ka liisingupartneritega toimuvaid läbirääkimisi.

Kirjavahetuse järgi otsustades pole liisijad veel olukorrale lahendust leidnud. Foorumis ilmus kinnitamata teave, et Vene toll saadab tagasi ka Soomest saabuvaid masinaid. 

Pihkva tolliameti pressiesindaja Natalia Knjazeva andis Sputnik Eestile omapoolse kommentaari, öeldes, et ametkond on olukorrast teadlik ja kinnitades, et 5. septembri õhtuks ilmub asutuse veebisaidile asjakohane pressiteade. Sputnik Eesti jätkab olukorra jälgimist. 

Vene Föderatsiooni tollireeglistike seadus ja Venemaa vastavatesse õigusaktidesse muudatuste sisseviimise otsus võeti Riigiduumas vastu 26. juulil 2018 ning kiideti Föderatsiooninõukogus heaks kaks päeva hiljem.

Seaduse eesmärk on tagada rahvusvaheliste lepingute ja teiste õigusaktide täitmine, mis määravad üheskoos Euraasia Majandusliidu õigusliku raamistiku ning tagavad riigi majandusjulgeoleku suhetes teiste maadega.

Euraasia Majandusliidu täisliikmeteks on Venemaa, Valgevene, Armeenia, Kasahstan ja Kõrgõstan.

Samal teemal

Olla või mitte olla: USA sanktsioonid ei toimi
USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud
Isegi Saksamaa ei ole Venemaa-vastasetele sanktsioonidele vastu pidanud
Tagid:
tollireeglistik, liisinguauto, tehniline pass, ARK, KASKO, liising, pank, omanik, piirangud, riigipiir, tollimaksud, piir, Venemaa Riigiduuma, Riigiduuma, Euraasia Majandusliit, Ivangorod, Soome, Narva, Eesti, Venemaa

Peamised teemad