20:51 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Uudised
lühendatud link
9520

Balti riikide poliitikud, sealhulgas kolm Isamaa juhtliiget, saatsid protestikirja USA kaubandusketile Walmart, kutsudes seda loobuma NSV Liidu sümboolikaga särkide müümisest.

TALLINN, 5. september — Sputnik. "Meile valmistab pettumust, et maailma ning USA suurim jaemüüja Walmart ei tunnista ega austa miljoneid eri rahvustest ohvreid, kes kannatasid Nõukogude režiimi all — küüditatud, sealhulgas vanurid, imikud ja lapsed, poliitvangid, teisitimõtlejad, vastupanuliikumises osalejad ja kõik need, kes kaotasid oma elu, tervise või perekonnaliikmed Gulagis või muudes Nõukogude totalitarismi repressioonides," kirjutasid Eesti, Läti ja Leedu juhtpoliitikud oma kirjas Walmarti juhtidele, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Pöördumisega osalenud lisasid kirjale fotod, mis kujutavad sirbi ja vasara, viisnurga ning kirjaga CCCP T-särke. "Kõige vähemalt väljendab CCCP kirjade ning Nõukogude Liidu embleemidega särkide müük Walmarti online-poodides inimliku sündsuse puudumist," lisasid poliitikud.

Nad meenutasid ka, et suve alguses, enne jalgpalli MM-i Venemaal alustas sporditarvete valmistaja Adidas sama sümboolikaga kaupade müüki, kuid lõpetas selle pärast avalikkuses vallandunud pahameelt.

"Kutsume Walmarti üles demonstreerima korporatiivset vastutustunnet, austama Nõukogude režiimi ohvrite mälestust ning viivitamatult peatama selliste toodete müük," lõpetasid ühispöördumise teinud oma kirja.

Rahvusvähemused on nördinud Postimehes ilmunud sirbi ja vasara üle >>

Sellele kirjutasid Eestist alla Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, justiitsminister Urmas Reinsalu ning Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam.

Leedu poliitikutest ühinesid pöördumisega Isamaaliidu-kristlike demokraatide esimees Gabrielius Landsbergis, seimi liikmed Emanuelis Zingeris ja Radvilė Morkunaite-Mikuliniene ning NATO Parlamentaarse Assamblee Leedu-poolne aseesimees Rasa Juknevičiene.

Lätist allkirjastasid pöördumises Euroopa Parlamendi suurima, Euroopa Rahvapartei saadikurühma aseesimees Sandra Kalniete ning samasse saadikurühma kuuluv Krišjanis Karinš.

Tallinna vanalinnas tekkis maikuus huvitav olukord tuntud Eesti kompveki Lehmake reklaamstendi pärast, millel oli kasutatud Nõukogude Liidu sümboleid. Ametnikud nõuavad seaduse täitmist, ärimees aga näeb toimuvas poliitilist vastasseisu.

Pikki aastaid, juba Nõukogude Liidu ajast tuntud Lehmakese komme tootva ettevõtte Viru Leib OÜ omanik Urmas Velleste rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et teda süüdistati NSV Liidu propagandas tänu reklaamtahvlile, mille ta kaupluses üles pani.

Ärimehe sõnul on tema toodangu reklaam kujundatud tolle aja stiilis, mil seda Eestis tootma hakati. Sirbi ja vasara kujutis reklaamtahvlil koos kirjega "CCCP" on Velleste sõnul pildike, mis oli kasutusel kunagi NSV Liidu aegadel – 1972. aastast, mil Lehmakese kommide tootmine alguse sai.

Molotovi-Ribbentropi pakt >>

18. mail sai uudisteportaal Sputnik Eesti artikli venekeelse variandi avaldamise hetkeks linnapea pressiteenistuselt kirja, kus öeldakse, et muinsuskaitse osakonna ja Tallinna linnaplaneerimise ameti välireklaami projektide menetluskomisjoni otsuse kohaselt peab Urmas Velleste reklaami oma kaupluselt eemaldama.

Antud otsus langetati sellepärast, et ärimees ei kooskõlastanud reklaami tolle hoone, kus ta kaupluse jaoks ruumi uurib, valdajaga (hoone kulub Tallinna ülikoolile) ja linna reklaamikomisjoniga.

Samal päeval, 18. mail teatas Urmas Velleste uudisteportaalile Sputnik Eesti, et ta on reklaami kuni kooskõlastuse saamiseni kõrvaldanud.

Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

Ajalehe Postimees paberväljaandes 19. märtsil ilmunud illustratsioon "Valijate hinnangutes peegeldub lauskriitiline hoiak" esitleb märtsis toimunud sotsioloogilise küsitluse tulemusi toetuse kohta ametisolevale valitsusele. Seal olid Eesti rahvusvähemuste esindajate iselomustuseks kasutatud sümbolina punase viisnurga ning sirbi ja vasara kujutist.

Инфографика в газете Postimees
© Фото : Скан инфографики из газеты Postimees
Postimehes ilmunud illustratsioon

Üllitise on hukka mõistnud Eesti valitsusjuht Jüri Ratas. Ning Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar avaldas oma Facebooki-lehel vabandussõnad, kuid esitas need ainult oma ajalehe lugejatele: "Tänases Postimehe paberlehes on ilmunud graafikuelement, mis ei kajasta kuidagi Postimehe toimetuse seisukohti. Tegu oli tähelepanematuse ja graafiku ebaõnnestunud ikoonivalikuga. Mul on siiralt kahju ja vabandan Postimehe lugejate ees."

Tagid:
kaubanduskett, protest, nõukogudeaegne, T-särk, sümboolika, Walmart, NSV Liit, Tunne Keelam, Urmas Reinsalu, Helir-Valdor Seeder, Balti riigid, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad