14:42 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
9331

Sellest, kuidas neonatsimeeleolud ja muud ksenofoobiailmingud Euroopas levivad ja miks USA, EL ja Iisrael neonatsismi ilmingutest Eestis vaikivad, rääkisid Tallinnale rahvusvahelise ohvrite fašismi mälestuspäeva eelõhtul Moskva eksperdid.

TALLINN, 8. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Enamiku Saksamaa natsismist kunagi mõjutatud riikide vaikimine Balti riikide neonatside tegevusest on nende ekspertide arvates tingitust mitte ideoloogiast, vaid poliitikast. Neonatsismi ilminguid Eestis arutati

Reedel, 7. septembril toimunud RIA "Rossija Segodnja" pressikeskuse ümarlaual, kuhu toimus ka otselülitus Tallinnast. Venemaa eksperdid esitasid ELi riikides toimuva rahvustevahelise vihkamise andmeid sisaldava ettekande ksenofoobiast ja radikaliseerumisest kaasaegse Euroopa riikides.

Üks ettekande autoritest, Valeri Engel juhtis tähelepanu, et 1930. aastate alguses aitas natsid Saksamaal võimule mitte ainult majanduslik olukord, vaid suur vihkamine. Ja olukord praeguses Euroopas sarnaneb väga olukorrale Kolmanda Reichi ajal — ka siis kaasnes sallimatusega poliitilise eliidi ja paremradikaalide järk-järguline ühinemine.

Kes on mr Trump ja mis me temaga siis nüüd teeme>>

Enamikes Euroopa riikides on täheldatav üsna kurb suundumus — kasvavad mitmesugused sallimatuse ilmingud: romade-, islamistide-, migratsioonivastased meeleolud, antisemitism. Seejuures ei pruugi ksenofoobia ollagi foobia objekt — näiteks Poolas on registreeritud kõigest umbes 1000 juuti, kuid sellele rahvusele suunatud sallimatus on tohutu. Paljudes riikides on vihakuritegude arv viimastel aastatel oluliselt suurenenud.

Integratsioonist assimilatsioonini

Peale Valgevene, Venemaa ja võib-olla ka Šveitsi, ütles Engel, toetavad kõik Euroopa riigid mitte integratsiooni vaid assimilatsiooni mudelit, millesse statistika kohaselt 27-28% elanikkonnast suhtub vaenulikult. Assimilatsioon hõlmab muuhulgas diskrimineerimist keele alusel ja rahvusvähemuse keeles koolihariduse keelustamist. Võimud manipuleerivad hõlpsalt avaliku arvamusega ja valitsevad parteid suunduvad paremale — ksenofoobiat ei summuta, vaid selle kasvu soodustatakse.

Tuleb välja, et see ongi "ksenofoobia hooratas" — valitsus rakendab valesti integratsiooni, muutes selle diskrimineerimiseks, seda kasutavad ära parempoolsed radikaalid, kes ksenofoobiat levitavad, see omakorda mõjutab valijaskonda, kes valib paremradikaalseid parteisid, mis tuginevad paremradikaalsetele meeleoludele ja toob paremradikaalid võimule.

Ja uus valitsus teeb veelgi rohkem vigu. Tekib suur hulk probleeme: vähemuste diskrimineerimise legaliseerimine, demokraatlike väärtuste devalveerumine ja valijaskonna edasine radikaliseerumine. Seejuures isegi kõikjal deklareeritav karm suhtumine paremradikaalidesse tegelikult ei realiseeru. Nii kuulub Ukraina Engeli arvates nende riikide hulka, kus toimub natsismi ülistamine riiklikul tasandil — näiteks Ukraina SS-diviisi "Galicia" loetakse vabadusvõitlejateks.

© Sputnik
Кahvusvahelise ohvrite fašismi mälestuspäeva eelõhtul rääkisid Moskva eksperdid.

Balti riikides on hingata mõnevõrra kergem

Balti riikide neonatside pooldajate kokkutulekutel käiakse plakatitega, kus on maha kriipsutatud mitte ainult sirp ja vasar, vaid ka haakrist. Valitsuse liikmed, kes julgevad osaleda näiteks Waffen SS rongkäigus Riias (kus on mitukümmend veterani ja tuhandeid palju nooremaid inimesi), on sunnitud tagasi astuma. Engel usub, et Eestis pole olukord nii kriitiline. Näiteks Sinimäe kokkutulek on eraalgatuslik üritus, kuhu on sissepääs ainult kutsetega. "Kui ma töötasin organisatsioonis "Natsismita maailm", püüdsid meie Eesti kolleegid sinna pääseda, kuid seal on osalejate nimekirjad ja kolleege sinna ei lastud. Ukrainas aga on kõik vastupidi, seal toetab selliseid üritusi riik."

Hukkamõist poliitilistes huvides

Paljud demokraatlikud riigid vaatavad Moskva stuudio külaliste arvates sellistele nähtustele läbi sõrmede ja rahvusvahelised organisatsioonidel ei ole mitte ainult mehhanisme neonatsismi ilmingute vastu võitlemiseks, vaid ka sellekohast soovi.

"Tahaksin küsida Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) kohtumisel: "Milleks teid vaja on?" kui Euroopa on täielikult radikaliseerunud ja selle hukkamõistu pole," ütles Engel. Need ilmingud hõlmavad nii terrorirünnakuid kui ka erinevaid ksenofoobiailminguid, mille hulka kuuluvad ka neonatsimeeleolud. Nende tase, nagu Sputnik Eesti kirjutas, on viimase aasta jooksul Eestis kasvanud.

Vastates Sputnik Eesti pressikeskusest tulnud küsimusele, miks rahvusvaheline üldsus ei mõista neonatside tegevust hukka, ütles Valeri Engel, et kui maailm sallimatusavaldustega reageeribki, siis ainult erinevate konverentside raames. Näiteks käesoleva aasta aprillis toimunud antisemitismi konverentsil Jeruusalemmas, kus Engel osales, oli hea ettekanne välismaal elava juudi kogukonna probleeme lahendava organisatsiooni "Nativi" esindajalt. Kuid ettekannetest kaugemale asi tavaliselt ei lähe. Engel lisas, et tänapäeval on Euroopa riikidel alati palju vastuolusid oma huvide ja deklareeritud demokraatlike väärtuste vahel. Siit tekivad topeltstandardid. Ja mõnedest asjadest, mis on seotud poliitiliste huvidega, ei räägita üldse, vaid vaikitakse maha.

Itaalia professor: neonatsid nõuavad sõnavabadust>>

Vladimir Zorin ütles vastates küsimusele, kuidas vältida ajaloo ümberkirjutamist ja katseid kõigutada sealsamas Eestis põhimõisteid (nagu näiteks kommunismi võrdsustamine natsismiga), et palju sõltub elanikkonna aktiivsusest ja positsioonist. Ta oli veendunud, et Nõukogude pärandi alusetut kriitikat ja Eesti Saksamaa natside võimu all olemise võrdsustamist Nõukogude Liitu kuulumisega siiski ei juhtu.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, tähistatakse septembrikuu teisel pühapäeval (2018. aastal — 9. septembril) maailmas rahvusvahelist fašismiohvrite mälestupäeva. See mälestusväärne päev kehtestati ÜRO algatusel 1962. aastal.

Ümarlaua osalejad Moskvas:

Riikliku poliitika ja rahvustevaheliste suhete uurimise instituudi direktor Valeri Engel;
Venemaa Föderatsiooni presidendi kodanikuühiskonna ja inimõiguste arendamise nõukogu liige, Venemaa Föderatsiooni presidendi rahvustevaheliste suhete nõukogu liige Aleksandr Brod;
Venemaa Föderatsiooni presidendi rahvustevaheliste suhete nõukogu presiidiumi liige Vladimir Zorin;
Moskva Psühhoanalüüsi instituudi rektor Lev Surat.

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Tagid:
fašism, ohver, Moskva, Saksamaa, Eesti

Peamised teemad