17:15 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Uudised
lühendatud link
4610

Prantsusmaa, USA, Saksamaa ja Suurbritannia elanikud hindavad Hiina tegevust rahvusvahelisel areenil negatiivselt, samas kui enamik venelasi toetab Pekingi poliitikat ja peab teda liitlaseks.

TALLINN, 10. september — Sputnik. Seda näitavad rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik tellimusel Venemaa Avaliku Arvamuse fondi (FOM) ja Prantsuse avaliku arvamuse uuringute firma Ifop poolt korraldatud küsitlused.

Ifop korraldatud uuringute tulemusena leiti, et rohkem kui pool prantslastest ja ameeriklastest (vastavalt 56% ja 55%), samuti 41% sakslastest ja 40% brittidest peavad Hiinat eelkõige oma riigi rivaaliks, mitte partneriks.

"Me oleme Hiinaga sõjas": ameeriklased on Aafrikast välja saadetud >>

Uuringu kohaselt on niisugusel seisukohal valdavalt mehed: näiteks USAs iseloomustab ettevaatlik suhtumine Hiinasse 63% meestest ja 52% naistest — enamik küsitletuist on üle 35 aasta vanused.

Venemaal suhtutakse Hiinasse paremini, kui Läänemaades
Venemaal suhtutakse Hiinasse paremini, kui Läänemaades

FOM-i uuring näitas, et enam kui pooled venelastest peavad Hiinat vastupidiselt oma partneriks. Sellest teatasid 54% küsitletud meestest ja 47% naistest.

Tuleb märkida, et Venemaal hindavad 18-30-vanused koostööd Hiinaga kõrgemalt kui neist vanemad inimesed.

Lisaks on Hiina poolt meelestatud seisukohal reeglina suurema sissetulekuga vastajad.

Enamik prantslastest, ameeriklastest, sakslastest ja brittidest ei nõustunud venelaste seisukohaga ka Hiina välispoliitikat puudutavais küsimustes.

Euroopa asus mõtlema dollari ülemvõimu õõnestamisele >>

Nii hindab enam kui 40% Lääne küsitletuist Hiina tegevust rahvusvahelisel areenil negatiivselt, samas kui venelaste hulgas oli see näitaja vaid 11%.

Enamik FOM-ile vastanutest tunnustas Pekingi välispoliitikat: seda toetasid 59% venelastest 28% prantslaste, 33% sakslaste, 26% brittide ja 24% ameeriklaste vastu.

Läänes väljendavad negatiivset suhtumist Hiinasse peamiselt mehed, samas kui Venemaal on olukord täpselt vastupidine: Pekingi poolt valitud kursile avaldas toetust 71% meestest ja 51% naistest.

Lisaks sellele toetavad uuringu kohaselt Pekingi välispoliitikat erinevatest vanusegruppidest inimesed. Võrdluseks, USA-s kritiseeris Hiina tegevust 69% vastanutest vanuses 65 aastat või enam, 54% — üle 35 aastat vanuseid ja vaid 30% noortest.

IFOP uuring viidi läbi teabeagentuuri Sputnik tellimusel 9.-20. augustini Prantsusmaal (kus osales 1013 vastajat), Suurbritannias (1003 vastajat), Saksamaal (1010 vastajat) ja USAs (1007 vastajat). Maksimaalne valimiviga 95% tõenäosuse juures moodustas 3,1% riigi kohta.

Politoloog Washingtoni sanktsioonide survest: USA on oma positsiooni kaotamas >>

FOM-i uuring viidi läbi Venemaal 18.-19. augustini 2018. a., kus osales 1500 üle 18-aastast küsitletut. Valim vastab elanikkonna soolisele, vanuselisele ja geograafilisele profiilile. Maksimaalne valimiviga 95% tõenäosuse juures moodustas 3,6% riigi kohta.

Õiend Sputnik.Arvamused projekti kohta

Rahvusvaheline avaliku arvamuse uuringu projekt käivitus 2015. aasta jaanuaris. Projektis osalevad partneritena tuntud uuringufirmad Populus, Ifop ja forsa. Projekti Sputnik.Arvamused raames korraldatakse Euroopas ja USA-s regulaarselt avaliku arvamuse küsitlusi aktuaalsetel sotsiaalsetel ja poliitilistel teemadel.

Sputnik on teabeagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik haldab võrgulehti enam kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood ilmuvad inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Tagid:
uuring, Ifop, EL, Sputnik.Arvamused, Euroopa, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad