04:54 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Uudised
lühendatud link
Droon (39)
47 0 0

Euroopa Liit kutsub maailma üldsust üles loobuma autonoomsete lahingusüsteemidena tapjarobotite väljatöötamisest, soovitades jätta ainult inimesele õigus teisi inimesi tappa.

TALLINN, 14. september — Sputnik, Aleksei Toom. Tapjarobotid, nende väljatöötamine ja kasutamine Euroopa Liidu territooriumil keelustatakse. Euroopa Parlament võttis 12. septembril vastu resolutsiooni, mis kutsub rahvusvahelist üldsust üles loobuma sellise autonoomse relvastuse loomisest, mis suudab ilma inimese osavõtuta langetada otsuse inimeste tapmiseks.

"Ma tean, et see võib paista õige kauge tuleviku või ülepea ulmelise küsimuse arutamisena," ütles EL-i kõrge esindaja, Euroopa Komisjoni asepresident Federica Mogherini Euroopa Parlamendi saadikute ees esinedes. "Kinnitan teile, see ei ole nii."

Juhtum Davosis: Ukraina korruptsioon murdis tehisaju oimetuks>>

Teatavasti tegelevad USA, Venemaa, Hiina, Iisrael, Lõuna-Korea ja Suurbritannia aktiivselt autonoomselt toimivate lahingusüsteemide, sealhulgas rakettide ja droonide loomise kallal, mis on juhitavad kognitiivsete võimetega tehisintellekti poolt ja suutelised endale iseseisvalt sihtmärki valima ning langetama otsuse selle hävitamiseks.

"Me astume maailma, kus droon võib tule avada ja tappa, vajamata inimest päästikule vajutamiseks. Tehisintellekt võib langetada otsuseid elu ja surma üle ilma inimese osaluse ja kontrollita," ütles Mogherini, rõhutades, et jutt ei käi teaduslik-tehnilise progressi piiramisest või tagasihoidmisest, vaid kontrollist teadlaste ja inseneride saavutuste sõjalise rakendamise üle.

Ainult inimesel on õigus inimest tappa

Pärast Teist maailmasõda seisid paljud teadlased tuumarelva keelustamise eest, mille loomisest nad ise olid osa võtnud, meenutas Mogherini parlamendisaadikutele. Praegu toimub umbes seesama, lausus ta, teadlased hoiatavad meid autonoomsete süsteemide ja tehisintellekti loomise ja täiustamise eest ning mõned teadurid keelduvad sõjaliste projektide kallal töötamast.

Mogherini teatas saadikutele, et septembri algul said ÜRO ekspertgruppides ette valmistatud kontrollipõhimõtted väikeste automaatsete lahingusüsteemide loomise osas. Euroopa eksperdid on veendunud, et kõik relvaliigid peavad kogu nende kasutamise vältel jääma inimese kontrolli alla. Teisisõnu, tehisintellektil ei tohi olla võimalust langetada otsust inimese tulistamiseks ilma teise inimese loata.

Jaapanis loodi robot lastele>>

Euroopa Parlament, nagu portaal Sputnik Eesti eelnevalt on teatanud, ei pöördu robotmõrtsukate teema juurde sugugi esimest korda, tema vaatenurk on läbi teinud muutusi, kuid kartused teaduslik-tehnilist progressi takistada pole seniajani lasknud lõplikku otsust vastu võtta.

Vastuvõetud resolutsioonil ei ole siduvat jõudu dokumendi kohustuslikuks täitmiseks, kuid see määratleb põhisuuna sõjalise mõtte sellesuunalisele arengule hinnangu andmiseks.

Niipalju kui teada, töötatakse ka Eestis välja kaitseotstarbelisi robotiseeritud süsteeme, kuid senimaani pole alust arvata, et need võiksid olla varustatud arvutiprogrammidega, mis on suutelised iseseisvalt otsuseid langetama.

Robotid on esmakordselt Tallinna Merepäevadel
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Sõnake robotmõrtsukate kaitseks

Kommentaarina võib märkida, et esmapilgul paistab küpseva probleemi niisugune lahendus õige ja ettenägelikuna. Kuid tasub meelde tuletada, et veel kordagi ei ole selle inimkonna ajaloos mitte ükski võitlusrobot või "arukas arvuti" inimeselt elu võtnud. Seevastu inimesed ise hävitavad üksteist päevast päeva muljetavaldaval hulgal nii kaugema kui lähema vahemaa pealt, nii ühekaupa kui massiliselt, nii merkantiilsetel kui religioossetel kaalutlustel ning tuleb ette, et ka lõbu pärast. Sellest aspektist aga ei näe kavatsus keelata robotitel langetada otsus inimese pihta tema hävitamiseks tulistada, jättes seega vaid inimestele endile õiguse teistelt inimestelt elu võtta, enam kuigi veenev välja.

Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi>>

On kaheldav, et tehisintellekt, täites näiteks helikopteri pardalaskuri funktsioone, tulistaks surnuks inimrühma Bagdadi tänaval, kuna talle "näis", et ühel neist on käes mingi relvataoline ese ning käsuandjale näis, et sellest piisab andmaks korraldus tuli avada. Ja kindlasti ei kiidaks ta siis seda kommenteerides, kui naljakalt need "terroristid" laiali pagevad ega hakkaks juba surmavalt haavatud ohvrit maha nottima.

"Terroristideks" osutusid kunagi 2017. aasta 12. juulil muuhulgas Reutersi ajakirjanikud, aga tolle pardalaskuri "mängust", kes 12 inimest, sealhulgas kaks last maha tappis, saadi teada ainult tänu Wikileaksi jõupingutustele, tänu salajase videosalvestuse avaldamisele. Võib tuua kümneid, sadu näiteid sarnastest juhtumitest, kus süütuid inimesi on "eksikombel" tapetud. Kas "arukas robot" oleks lasknud niisugust valearvestust teha?

Teema:
Droon (39)
Tagid:
Euroopa Komisjon, tapjarobot, robot, Federica Mogherini, Eesti

Peamised teemad