19:56 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Uudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
10402

EL vastas Venemaa kaitseministeeriumi avaldatud dokumentidele lennureisi MH17 sooritanud lennuki allatulistamise kohta, öeldes, et nad usaldavad täielikult rahvusvahelise uurimisrühma tööd ja selle uurimise tulemusi.

TALLINN, 18. september — Sputnik. Venemaa kaitseministeerium avaldas esmaspäeval RIA "Rossija Segodnja" briifingul "täiesti salajased" andmed reisilennukit tabanud raketi kohta. Ministeeriumi sõnul saadeti MH17 tabanud rakett, mille number on tänaseks kindlaks tehtud, 1986. aastal tollases Ukraina NSV-s paiknevale sõjaväeosale ja pärast Ukrainasse saatmist seda raketti Venemaale enam tagasi ei toodud, edastab RIA Novosti.

Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud >>

Nimetatud väeosa, millest hiljem sai Ukraina relvajõudude õhutõrje-raketipolk, osales Donetski ja Luganski oblastis läbi viidud terroritõrjeoparatsioonis ja tema relvastuses oli ka õhutõrje raketisüsteem "Buk", mis tabas lennureisi MH17 sooritanud Boeingit.

Venemaa kutsus rahvusvahelist uurimisrühma üles nõudma Ukrainalt välja kogu raketi kohta käiv dokumentatsioon.

Venemaa peaprokuratuuri esindaja Aleksandr Kurennoi teatel anti uus materjal üle Hollandi poolele. Venemaa Föderatsiooni Uurimiskomitee teatas oma valmisolekust jätkata koostööd Hollandiga Malaisia Boeing'i sooritatud lennu MH17 hukkumise asjaolude uurimiseks ja tragöödiaga seotud isikute kindlakstegemiseks.

MH17 katastroof Ukrainas >>

"Euroopa Liit usaldab täielikult ühise uurimisrühma (JIT) tööd ning sõltumatu, professionaalse ja erapooletu uurimise tulemusi," ütles agentuurile RIA Novosti ühe EL struktuuri ametnik. Ta viitas muuhulgas rahvusvahelise uurimisrühma maikuus avalikustatud tulemustele, mille järgi raketiseadeldis "Buk", millest tulistati reisi MH17 sooritanud lennukit, "kuulus kahtlemata Venemaa relvajõududele".

"Uurimisrühm andis selgelt mõista, et uurib põhjalikult Venemaa esitatud materjale, nii nagu ta on toiminud kogu laekuva teabega, niipea kui Venemaa esitab asjakohased dokumendid uurimisrühma käsutusse, vastavalt mais 2018 esitatud järelepärimisele ja ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile 2166," ütles allikas.

Malaisia lennuettevõttele kuulunud Boeing 777, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kukkus 17. juulil 2014 Donetski lähedal alla. Kõik lennuki pardal olnud 298 inimest hukkusid. Kiiev süüdistas katastroofis separatistlikke relvaüksusi, kes vastasid, et neil ei ole vahendeid, mis võimaldaksid alla tulistada sellisel kõrgusel lendavaid lennukeid.

Hiljem esitas rahvusvahelise uurimisrühm oma uurimise vahetulemused. Uurimine väidab, et Boeing tulistati alla õhutõrje raketikompleksiga "Buk", mis kuulus Venemaa relvajõudude Kurskis paiknevale 53. õhutõrje raketibrigaadile. Uurijad ei osanud vastata, millal ja millisesse kohtusse uurimise tulemused edastatakse.

Venemaa välisministeerium teatas, et uurimisgrupi süüdistused Venemaa seotuses Malaisia Boeingu allatulistamisega on põhjendamatud ja kahetsusväärsed, uurimine on erapoolik ja ühepoolne.

Hiljem märkis Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaal ei lubata uurida Donetski oblasti kohal toimunud lennuõnnetust ja Moskva saab alles siis tunnistada juurdluse tulemusi, kui ta on selle uurimise täieõiguslik osaline.

Kohtuprotsess MH17 katastroofi asjus leiab aset Hollandis >>

Kõik raketid, mille mootorit Ida-Ukrainas Malaisia Boeingi allatulistamist uuriv Hollandi uurimisrühm demonstreeris, utiliseeriti 2011. aastal, teatas Venemaa kaitseministeerium.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov on korduvalt öelnud, et Venemaa ei nõustu kategooriliselt süüdistustega seotuses Malaisia Boeingu allatulistamisega.

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
allatulistamine, lennuõnnetus, lennukatastroof, Buk, JIT, Boeing 777, MH17, EL, Kuala Lumpur, Amsterdam, Malaisia, Holland, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad