13:05 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Uudised
lühendatud link
40 0 0

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Pekingis Hiina Rahvavabariigi presidendi Xi Jinpingiga. Kohtumise peateemadeks olid kahe riigi koostöö ja kaubandussuhted ning e-kaubanduse areng.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Samuti arutati Eesti kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks, edastas presidendi kantselei. Presidendi sõnul on Eesti ja Hiina suhted praegu üle aegade parimas seisus, mille kinnituseks on lisaks kaubandussuhetele ka tihedad kontaktid kultuuris ja hariduses ning kasvav turistide hulk.

"Hiina on meie jaoks Aasia kõige olulisem kaubanduspartner. Ühelt poolt oskavad nad hinnata meie toidu head kvaliteeti, teisalt on viimastel aastatel jõuliselt lisandunud kogu e-kaubandus, mis pakub mõlemale riigile huvitavaid väljakutseid ja koostöökohti," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Hiina kolleegiga.

Riigipead arutasid kohtumisel ka laiemalt maailmakaubanduse olukorda. "Vaba ja kunstlike piiranguteta riikidevaheline kaubandus on väikestele majandustele ainus võimalus ning meie jaoks on oluline, kui võimalikult palju riike seda toetab," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist.

Urve Palo allkirjastas Hiinaga kolm majanduslepet >>

Ühe teemana tõstatas meie riigipea kohtumisel ka Eesti kandideerimise ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks ning Eesti soovi rääkida senises jõulisemalt küberjulgeolekust. Hiina on ÜRO julgeolekunõukogu üks viiest alalisest liikmest.

President Kaljulaid on sel nädalal ametlikul visiidil Hiinas, kus kohtus president Xi-ga, osaleb homme Maailma Majandusfoorumi suvisel konverentsil ning kohtub peaminister Li-ga.

Budai ehk Õnneliku Buddha kuju Pekingis
© Sputnik / Артур Александров

Peaminister Jüri Ratas tõstis mullu kohtumisel Hiina valitsusjuhi Li Keqiangiga esile Eesti raudteeühendused ja võimalused piirkondliku e-kaubanduse jaotuskeskusena, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Ma näen siin selget võitu mõlemale riigile. Eestis kasvaks transiit ning Hiinal avaneks uus tee Põhjala turule," ütles peaminister.

Hiina on üks Venemaa peamisi partnereid rahvusvahelisel areenil. Moskva ja Pekingi seisukohad peamistes rahvusvahelistes küsimustes, sealhulgas olukorra kohta Ukrainas, Korea poolsaarel, Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas langevad kokku või on lähedased. Venemaa toetab Hiinat Taiwani küsimuses.

Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina Rahvavabariigi esimees Xi Jinping allkirjastasid juunikuus ühisavalduse, milles mõistsid hukka USA taganemise Iraani tuumaleppest ja "raketiohu" ettekäändel raketitõrjesüsteemide ühepoolse paigutamise Euroopasse ja Aasiasse.

Pannkoogid, kalamari ja pisut viina: Putin ja Xi Jinping Ida Majandusfoorumil >>

Septembris külastasid Venemaa ja Hiina riigipead Vladimir Putin ja Xi Jinping pärast Ida Majandusfoorumil esinemist näitust "Kaug-Ida tänavad" ning sõid seal omavalmistatud pannkooke.

Tagid:
poliitika, koostöö, kaubandus, transiit, majandus, ÜRO, Xi Jinping, Kersti Kaljulaid, Peking, Hiina, Eesti

Peamised teemad