14:27 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Uudised
lühendatud link
26 0 0

Peaminister Jüri Ratas rõhutas kolmapäeva õhtul Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide mitteametlikul kohtumisel toimunud rändeteemalisel arutelul vajadust teha rohkem koostööd kolmandate riikidega.

TALLINN, 20. sept — Sputnik. ELi liikmesriikide liidrid arutasid viimaseid arenguid ebaseadusliku rände haldusel, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Olgugi, et Euroopa Liit on rändekriisi ohjamisel olnud tulemuslik ja ebaseaduslikult saabujate numbrid on langenud, tuleb jätkata tööd olukorra parandamiseks Vahemerel. Vajame tihedamat koostööd riikidega väljaspool Euroopa Liitu, eelkõige Aafrika riikidega," ütles peaminister.

Liibüa rannavalve on merest välja toonud ligi 100 surnukeha >>

"Peame selleks paremini kasutama kõiki meie kaubandus-, viisa- ja arenguabipoliitika võimalusi," sõnas peaminister Ratas. "Samuti on vaja suurendada pingutusi, et saata kiirelt tagasi need inimesed, kellel ei ole õigust EList rahvusvahelist kaitset saada," lausus Ratas.

Ratas avaldas lootust, et rände küsimustele pikaajaliste lahenduste leidmisele aitab kaasa ka Euroopa Komisjoni uus algatus Aafrika ja Euroopa Liidu partnerluseks. Selle eesmärk on toetada Aafrikat töökohtade, oskuste ja erainvesteeringute kaudu.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk on teinud ettepaneku korraldada 2019. aasta alguses Egiptuses ELi ja Araabia Liiga tippkohtumine, et arutada rändealast koostööd.

Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) andmetel ulatus 2018. aasta algusest Euroopasse saabunud sisserändajate ja pagulaste arv 1. juuniks üle 32 000 inimese, 2017. aasta samal perioodil oli neid 70 000, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Hiljuti on sisserändajate vool hakanud järsult kahanema. Nii oli 2016. aastal üle Vahemere Euroopa riikidesse saabunud pagulasi 363 000 inimest. 2015. aastal saabus Euroopa Liitu erinevatel hinnangutel 1 kuni 1,8 miljonit põgenikku ja illegaalset immigranti.

ÜRO toiduameti juht hoiatas Euroopa liidreid, et Sahelist lähtuda võiv põgeniketulv võib osutuda suuremaks kui mõne aasta eest Süüriast lähtunud põgeniketulv, vahenas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest >>

Äärmusrühmituse Islamriik* (ISIS) territoriaalkaotuste tõttu Iraagis ja Süürias on äärmuslased hakanud aktiivsemalt värbama võitlejaid Sahara-taguses Aafrikas, mis võib omakorda esile kutsuda uue Euroopa rändekriisi.

Tagid:
migrandid, ebaseaduslik, ränne, rändekriis, koostöö, EL, Jüri Ratas, Aafrika, Vahemeri

Peamised teemad