19:56 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Uudised
lühendatud link
2811

Sellest, milliseid eesmärke järgib Euraasia naiste foorum ja millistes valdkondades naistel Eestis probleeme esineb, andis portaalile Sputnik Eesti teada üks üritusest osavõtja, Eesti parlamendisaadik Olga Ivanova.

TALLINN, 20. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Euraasia naiste foorumi põhiline tegevuskava saab teoks 2018. aasta 20. ja 21. septembril Peterburi ajaloolise kesklinna suurtes kongressipaikades (Tauria palees ja Parlamendikeskuses).

Esimene Euraasia naiste foorum leidis aset 2015. aastal. Korralduskomisjoni esimehe (Venemaa Föderatsiooninõukogu nõukoja esimehe) Valentina Matvijenko hinnangul on naiste osakaal ülemaailmse päevakorra suhtes väga oluline. Ja kuigi täieliku soolise võrdõiguslikkuse kehtestamiseks on rahvusriikide ja rahvusvahelise üldsuse poolt paljugi ära tehtud, on probleemi äralahendamisest veel vara rääkida.

Valentina Matvijenko: vastusanktsioonid kui bumerang — käegakatsutavad ja tõhusad >>

"Naiste õiguste rikkumine, nende diskrimineerimine mitmesugustes valdkondades, seksismiilmingud, peresisene vägivald, soolise iseloomuga barjäärid äritegevuses, karjääriredel tervikuna – kõigel sellel on oma koht maailmas. Sealhulgas riikides, mis pretendeerivad demokraatia, progressi, inimõiguste järgimise etaloni rollile," vahendab Valentina Matvijenko sõnu Euraasia foorumi ametlik veebileht.

Валентина Матвиенко на Втором Евразийском Женском Форуме
© Фото : Евразийское женское сообщество
Valentina Matvijenko Euraasia naiste foorumil

Eesti poliitik Olga Ivanova teatas portaalile Sputnik Eesti, et ta osales ka mullusel üritusel. Ning see jättis Ivanovale kustumatu mulje – esimesele Euraasia naiste foorumile saabusid naised kogu maailmast, nende hulgas oli poliitikuid, ühiskonna- ja kultuuritegelasi. Edukad foorumiosalised täiesti erinevatelt elualadelt kõnelesid oma muredest ja saavutustest ja ka vajakajäämistest meeste ja naiste vahelise võrdõiguslikkuse vallas oma koduriikides. Ja see oli Ivanova sõnul tõepoolest ülihea võimalus kogemusi jagada ja midagi uut teada saada.

Ольга Иванова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti poliitik Olga Ivanova

"Seetõttu võtsin rõõmuga vastu kutse teisele Euraasia naiste foorumine. Sellel püstitatakse sääraseid küsimusi nagu naiste roll ja võrdõiguslikkus kaasaegses ühiskonnas. Kui me kõneleme eestist, siis see on üks asi, aga näiteks Aafrika riikidest rääkides on see hoopis midagi muud. Suurepärane, et leidub niisugune platvorm, kuhu kogunevad täiesti erinevate riikide esindajad," ütles Olga Ivanova.

On ameteid, kus naised teenivad rohkem kui mehed >>

Ta lisas, et teiseks Eesti-poolseks osavõtjaks on Tallinna vene keele kooli direktor Inga Mangus. Kutsutud sai ka veel üks Riigikogu saadik – Oudekki Loone, kuid hõivatuse tõttu ei saanud ta foorumist osa võtta.

Soolise võrdõiguslikkuse probleeme leidub ka Eestis

Eestis on Olga Ivanova hinnangul väga vähe naisi esindatud näiteks Riigikogu liikmete seas.

"Naisi võiks Eesti parlamendis olla palju rohkem. Ja kui me räägime juhtivatest ametikohtadest, kohalikest omavalitsustest, siis seal on olukord sama. Tõsi, naisametnikke on küllaltki palju. Aga valitavad ametikohad… Kas ei ole naised siin piisavalt aktiivsed või pole valija piisavalt agar, et naisi toetada. Eestis on säilinud meeste ja naiste palgataseme probleem. Nii et foorumil tõstatatud mureküsimused on aktuaalsed ka Eesti jaoks," nentis Olga Ivanova.

Möödunud aastal tehti Ivanova poolt ettepanek ettekandega esineda, kuid sõnavõtjaid oli nii palju, et Eesti osavõtja ei jõudnudki enda oma kõnet ette kanda, kuna pidi juba ära lendama.

Tänavu on ülesehitust pisut muudetud, toimuvad temaatilised sessioonid, kus saab kindlasti oma arvamuse välja öelda ja arutlustes osaleda.

Paljutki saab arutada ka eravestlustes väljaspool ametlikku eeskava. Nii õnnestus Olga Ivanoval eelmisel konverentsil kõnelda ühe Venemaa rahvasaadikuga, kes sai üllatusega teada, et Eestis on olemas eraldi ametikoht selleks, et kontrollida kõigi rahvusvähemuste õiguste ja võrdõiguslikkuse järgimist tervikuna. Ja et on ka õiguskantsler, kelle kohustuste hulka kuuluvad vastused igasugustele diskrimineerimisega seotud küsimustele.

Sooline palgalõhe oli mullu 20,9 protsenti >>

Varem on Sputnik Eesti osundusega Statistikaametile teatanud, et naised teenivad eestis keskmiselt 20,9% vähem kui mehed.

Tagid:
sooline, mehed, naised, Euraasia naiste foorum, Valentina Matvijenko, Olga Ivanova, Euraasia, Eesti, Venemaa

Peamised teemad