09:51 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Uudised
lühendatud link
7320

Päästeala ametiühingu nõue Riigikogule tõsta nende palka Eesti keskmiseni, mis on kügunud üle tuhande allkirja, on õiglane ja põhjendatud, ütles portaalile Sputnik Eesti elukutseline päästja Sergei Larionov.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Eesti parlamendile edastatud petitsioon nõudmisega tõsta päästjate palk 2022. aastaks Eesti keskmiseni, on alla kirjutanud suur osa päästjatest, teatas Eesti Päästeala Töötajate Ametiühingu juhatuse liige Sergei Larionov. Statistikaameti andmeil oli Eesti keskmine brutopalk 2018. aasta juunis 1354 eurot. 

Noortele spetsialistidele laenu ei anta

Päästjate palgatõstmise nõue on Larionovi meelest täiesti põhjendatud: "Majanduslik olukord on selline, et tolle palgaga, mida Päästeamet päästjatele maksab, ei võeta pankades laenusaamise taotlusi isegi kaalumisele." Seetõttu ei saa noored spetsialistid, kes Päästeametisse tööle tulevad, tema sõnul võtta eluasemelaenu.

"Esimesed küsimused, mis meil töötada soovivatel noortel spetsialistidel tekivad, on seotud sellega, kuidas edasi elada, sealhulgas, kas nad saavas endale korteri osta. Aga neil ei ole isegi võimalust laenu taotleda, kuna töötasu on sedavõrd madal," nentis Larionov.

Päästjate keskmine põhipalk tõuseb tuhande euroni >>

"Arvestades seda, et Päästeametil on põhjendatud nõudmised kehalise ettevalmistuse, teadmiste, hariduse osas, peavad meil töötama noored, terved, kehaliselt tugevad ja haritud inimesed. Et panna selliseid inimesi küllaltki ohtlikust tööst huvituma, peab olema vastav töötasu," ütles ametiühingu esindaja.

 

Член правления Эстонского профсоюза работников спасательных служб Сергей Ларионов
© Фото : из личного архива Сергея Ларионова
Eesti Päästeala Töötajate Ametiühingu juhatuse liige Sergei Larionov

Ta rõhutas, et valides ohtliku päästjatöö või mõne teise ameti vahel, eelistavad paljud samasuguse palga eest mujal töötada: "Kui jutt käib palgast, siis kaubandusvõrgus võivad inimesed saada samasugust palka, nagu see meilohtlikul tööl on."

Kaadrinappus viivb stressi ja ülekoormuseni

Larionov nentis sedagi tõika, et Eesti Päästeamet kinnitab olemasolevat kaadrimuret noorte spetsialistide ligitõmbamise osas nimet seelle tõttu, et päästjatel on madalapalgaline töö.

Päästeamet: pooled kontrollitud haridusasutustest ei vastanud tuleohutusnõuetele, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Vabatahtlikud päästjad peavad käima tervisekontrollis regulaarselt >> 

"Meile on valmis tulema küpses eas inimesed, kes kahjuks alati ei vasta mõnedele meie valikukriteeriumidele, ennekõike kehalistele. Meil on kohustuslik meditsiinikomisjon, kes kontrollib piisavalt tõsiselt päästjate terviuseseisundit," väitis ametiühingu esindaja. 

Päästeametit usaldab enamik Eesti elanikest >>

"Kõik need tegurid üheskoos viivad välja selleni, et ameti isikkoosseisul ei ole piisaval määral täiendust noorte spetsialistide hulgast. Selle tulemusena päästekomandode isikkoosseis kahaneb," ütles Sergei Larionov. Tema arvates avaldab pidev koormuse kasv negatiivset mõju töö kvaliteedile, suurendab allesjäänud töötajatel stressi ja on riskiteguriks nende tervisele.

"Päästjad tunnevad üha enam ja enam pinget, ülemäärast koormust tööülesannete täitmisel. Kui varem oli igal päästjal tulekahju kustutamisel üks ülesanne, siis nüüd on meil neid kolm-neli korraga, mida on tarvis üheaegselt täita. Sest füüsiliselt ei jätku töötajaid, kes peaksid seda tegema," lausus ta.

Larionovi arvates peab päästja keskmine palk olema vähemalt võrdne riigi keskmise palgaga või sellega seotud: "Tuhat eurot on kena palk, kuid meie eesmärk on selles, et nõuda töötasu järjepidevat tõstmist, et päästjate oleks võrdsustatud üleriigilise keskmisega."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Eesti päästetöötajad püüdsid tänavu juunis sarja pikettidega juhtida Riigikogu saadikute tähelepanu sellele, et Päästeameti töötajate risk peab saama hüvitatud kasvõi riigi keskmise töötasu tasemel.

Samal teemal

Soome riik tunnustas Eesti päästejuhti teeneteristiga
Tänavu hukkus tulekahjudes 21, veeõnnetustes aga 29 inimest
Päästeamet pakub maailmakoristuspäevaks välja kaheksa ideed
Tagid:
Eesti keskmine, palgamure, ülekoorumus, päästekomando, keskmine palk, tulekahju, pikett, tööjõupuudus, palk, Eesti Päästeala Töötajate Ametiühing, Päästeamet, Riigikogu, Sergei Larionov

Peamised teemad