16:50 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
9001

Õppusel harjutatakse ühe liidu liikmesriigi kaitsmist kujuteldava vaenlase eest, kuid sõjaväelased, tankid, laevad ja lennukid suunduvad Norrasse, Atlandi ookeani põhjaossa ja Balti riikidesse.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. NATO õppusest Trident Juncture 18 võtab osa 45 000 sõjaväelast, ütles peasekretär Jens Stoltenberg, avalikustades selle, mis ametnike kinnitusel saab olema liidu suurim õppus pärast külma sõja lõppu, vahendab Pealinn viitega BNS-le

Ajakirjanik: Moskva hoiatas USA-d provokatsioonide eest Baltikumis >>

Stoltenberg ütles, et õppusel harjutatakse ühe liidu liikmesriigi kaitsmist kujuteldava vaenlase eest, kuid sõjaväelased, tankid, laevad ja lennukid suunduvad Norrasse, Atlandi ookeani põhjaossa ja Balti riikidesse.

Tegemist on suurima NATO sõjaväelaste ja sõjatehnika liikumisega alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest 1991. aastal, kuigi mahult väiksem, kui Venemaa ja Hiina korraldatud õppus Vostok-18 tänavu septembris.

"Õppus on kaitseiseloomuga ja ta on läbipaistev," ütles Stoltenberg 29-liikmelise liidu kaitseministrite kahepäevasel kohtumisel liidu uues peakorteris Brüsselis.

"Kõik Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni liikmed, nende seas Venemaa, on kutsutud saatma vaatlejaid," sõnas ta.

Õppusest võtavad osa 150 lennukit, 70 laeva ja umbes 10 000 ühikut sõjatehnikat. Kõik need saadetakse selle kuu lõpus NATO kirdetiivale.

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et viimastel aastatel on Baltimaades täheldatav Põhja-Atlandi alliansi rühmituste ennenägematu kosumine.

Venemaa lähiajaloo suurimad sõjaväeõppused "Vostok-2018" >>

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATO-ga ühinesid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ründa mitte kunagi mistahes NATO riiki. "See on selge kõikidele vastutustundlikele poliitikutele," täheldas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Ekspert: NATO lennukid Eestis võivad kanda tuumapomme, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Куденко

"Meie suhtumine NATO laienemisesse ja niinimetatud NATO partnerlusprogrammi raames sõjalise taristu edasinihutamisesse meie piiri vahetusse lähedusse ei ole muutunud. Meie julgeolekudoktriinidesse on selgelt sisse kirjutatud, et üheks peamiseks julgeolekuohuks on NATO edasine idasuunaline laienemine," ütles Lavrov.

"Olen veendunud, et kõik tõsiseltvõetavad ja ausad poliitikud teavad suurepäraselt, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi Põhja-Atlandi alliansi liikmesriiki. Meil ei ole mingeid selliseid plaane. Ma arvan, et NATO-s teatakse seda suurepärastelt, kuid kasutakse iga ettekäänet, et paigutada üha rohkem sõjatehnikat ja pataljone garanteerimaks, et USA hoiab ka edaspidi sellel marjamaal oma pilku peal," ütles Lavrov.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Väited Venemaa agressioonist Baltimaade vastu on täiesti alusetud — sellest teatas kevadel ka NATO sõjanõukogu esimees kindral Peter Pavel, olles visiidil Ameerika Ühendriikides.

Tagid:
provokatsioon, kaitse, liikmesriigid, sõjatehnika, õppus, Trident Juncture 18, NATO, Jens Stoltenberg, Atlandi ookean, Balti riigid, Norra

Peamised teemad