23:50 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
2610

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval Konservatiivse Partei ees kõneledes taas, et Suurbritannia võib Euroopa Liidust lahkuda ka leppeta.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Eelmise aasta kongressil pidevalt köhivast ja väsinuna näivast Theresa Mayst ei olnud seekord märkigi. ABBA laulu saatel poodiumile tantsinud May ees oli raske ülesanne — rahustada rahulolematuid valitsuses, parteis ja Brüsselis, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Ta alustas oma sõnumit viitega sõja järel tekkinud ühtsustundele — juhul, kui riik võtab end kokku, on kõik võimalik.

Samasuguse rõhuasetusega oli ka tema kõnest Brexiti osa, kus ta kinnitas veelkord, et kui Suurbritannia jaoks head lepet ei tule, siis võib saareriik ka leppeta Euroopa Liidust lahkuda.

Suurbritannia kutsus EL-i üles mitte muutuma "NSVL-i sarnaseks" vanglaks >>

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt kutsus Euroopa Liitu üles mitte muutuma "Nõukogude Liidu sarnaseks" vanglaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmapäeval. Hunt ründas kriitiliselt EL-i poliitikat Suurbritanniaga Brexiti asjus peetavatel läbirääkimistel. Ta väitis, et Brüssel "karistab" Londonit tema otsuse eest ühendusest lahkuda.

"Mis on juhtunud Euroopa unistuse veendumuste ja ideaalidega? EL loodi selleks, et kaitsta vabadust. Nõukogude Liit oli see, kes keelas inimestel ära minna," ütles ta pühapäeval Konservatiivide Partei kongressil esinedes.

Eelnevalt lükkasid Euroopa Liidu riigid tagasi Suurbritannia peaministri Theresa May niinimetatud Chequersi plaani, mis pakkus välja Suurbritannia ja EL-i vahelise vabakaubandustsooni loomise, mis näinuks ette ühtset registrit tööstuskaupadele ja põllumajandustoodangule. See on pool aastat enne Brexitit läbirääkimised sisuliselt ummikusse viinud.

"Õppetund, mille ajalugu meile ette annab, on selge. Kui te muudate Euroopa Liidu vanglaks, ei hakka lahkumissoov kahanema, vaid hoopis kasvama. Ja meie ei jää ainsaks vangiks, kes ihkab põgeneda," ütles välisminister.

"Kui te lükkate tagasi sõbrakäe, mille meie peaminister teile on ulatanud, siis keerate te selja partnerlusele, mis on andnud Euroopale suurema turvalisuse, suurema vabaduse ja rohkem võimalusi kui ealeski varem ajaloos," rõhutas Hunt.

Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust 2019. aasta 29. märtsil. Läbirääkimised Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise teemal kestavad eelmise aasta suvest ega ole veel käegakatsutavaid tulemusi andnud. Kõigis küsimustes, sealhulgas tulevase kaubandusrežiimi osas, püsib ebakindlus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Suurem osa sakslasi, itaallasi ja britte arvavad, et lähiajal lahkub Euroopa Liidust veel mõni riik, selgus Prantsusmaa küsitlusfirma uuringust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel. Avaliku arvamuse uuringufirma Ifop selgitas Sputnik.Arvamused tellimusel, milliseid Brexiti järelmõjusid nelja suurema EL riigi elanikud ennustavad.

"Inglanna õiendab häda" >>

Selgus, et üle poole sakslastest (52%) ja itaallastest (57%), samuti kaks kolmandikku brittidest (64%) leiavad, et lähiajal lahkuvad Euroopa Liidust üks või mitu riiki. Kusjuures 55% britte, pooled itaallastest (50%), 42% prantslastest ja 39% sakslastest usub, et selliseid riike saab olema mitu.

Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
© Sputnik /
Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
kaubandus, majandus, lahkumine, lepe, tants, poliitika, Brexit, EL, Theresa May, Suurbritannia

Peamised teemad