23:47 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Uudised
lühendatud link
6710

Laupäeval kohtusid kaitseväe juhataja kindral Riho Terras ja peaminister Jüri Ratas jalaväerühma Estpla-26 sõduritega, kes osalevad Prantsusmaa juhitud mässutõrjeoperatsioonil Malis.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. Ennelõunal võõrustas külalisi mässutõrjeoperatsiooni Barkhane ülema asetäitja brigaadikindral Philippe Adam, kes viis peaministri ja kaitseväe juhataja kurssi operatsiooni kulgemisega ning andis ülevaate Gao sõjaväebaasi võimalustest, edastab kaitseväe peastaap.

Eesti jalaväerühm Malis alustas väekaitse ülesannete täitmist >>

Pärastlõunal külastati Estpla-26 ülema nooremleitnant Janek Baiduža juhtimisel linnaku põhipääslat ja majutusala ning delegatsioon tutvus jalaväerühma ülesannete ja elamistingimustega.

Visiit päädis kaitseväe juhataja, peaministri ja Eesti kontingendi kokkusaamisega välibaasi puhkealal, kus kindral Terras andis lühikese ülevaate kaitseväe lähitulevikust ja tänas sõdureid tehtud töö eest.

"Meie liitlased Ameerika Ühendriikidest ja Suurbritanniast on alati öelnud, et Eesti sõdurid on professionaalsed ja paindlikud. Neid sõnu kinnitas mulle täna ka Prantsusmaa kindral," ütles kindral Terras.

Peaminister Jüri Ratas toonitas oma sõnavõtus koduse toetuse tähtsust ning läkitas tänusõnad peredele ja lähedastele. "Aitäh minu poolt teie lähedastele, kes teile siin missioonil olles toeks on," ütles peaminister Ratas.

Mässuoperatsioonil Barkhane osalevate sõdurite külastamisele lisaks kohtusid kaitseväe juhataja ja peaminister reedel Mali pealinnas Bamakos ka ÜRO MINUSMA missioonil ning Euroopa Liidu väljaõppemissioonil teenivate Eesti võitlejatega.

Mikser: olukord Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut >>

Estpla-26 on Eesti jalaväerühm, mis teenib Malis augusti algusest Prantsusmaa juhitud operatsioonil, mille eesmärk on toetada viie Saheli riigi (Mali, Burkina Faso, Tšaad ja Mauritaania) võitlus islamiäärmuslaste ohjamaks Euroopasuunalist inimkaubandust ja ebaseaduslikku immigratsiooni.

Mali arengut pärsivad äärmuslik vaesus, sagedased näljahädad, konfliktid, vägivaldne äärmuslus ning ebaseaduslik ränne ja sellega seotud organiseeritud kuritegevus. Euroopa Liidu välisteenistuse andmeil elab 61 400 Mali inimest sisepaguluses, naaberriikides elab 138 000 Mali põgenikku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Sel aastal on Eesti toetanud Malit 50 000 euroga ÜRO humanitaarasjade koordineerimisbüroo kaudu. Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ja teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Eesti jalaväerühm Estpla-26 alustas augusti lõpus Malis oma põhiülesande täitmist mehitades kolmel korral Gao baasi pääslad ja kontrollipostid ning viis läbi ühise patrulli prantsuse sõduritega.

Eestile on oluline toetada Mali inimesi, et neil oleks kodumaal turvaline elukeskkond ja väljavaated paremaks eluks, kinnitas peaminister Jüri Ratas Mali president Ibrahim Boubacar Keïtale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval.

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас и президент Мали Ибрагим Кейта
© Фото : Riigikantselei
Peaminister Jüri Ratas Mali president Ibrahim Boubacar Keïtaga

Ratase sõnul on Aafrika riikide toetamine riigikorra tugevdamisel, inimõiguste tagamisel, majanduse elavdamisel ja töökohtadel loomisel ainuke kestlik eeldus sellele, et inimesed ei hülga oma kodusid ega lange smugeldajate küüsi ning julgevad naasta kodumaale.

Tagid:
sõjaväelased, kaitseväelased, missioon, kaitsevägi, Jüri Ratas, Riho Terras, Mali, Eesti

Peamised teemad