06:48 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
Trump kahtleb ÜRO kliimasoojenemise raportis

Trump kahtleb ÜRO kliimasoojenemise raportis

© REUTERS / KEVIN LAMARQUE
Uudised
lühendatud link
25 0 0

USA presidendi Donald Trumpi sõnul ei ole ta veel lugenud ÜRO ekspertkogu kliimaraportit, milles hoiatatakse globaalsest soojenemisest tingitud kaose eest, lisades, et suhtub sellesse skeptiliselt.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Esmaspäeval avaldatud aruandes hoiatatakse, et aeg katastroofi vältimiseks hakkab otsa saama ning muutusteks on vaja seninägematuid meetmeid. Valitsustevaheline Kliimamuutuste Nõukogu (IPCC) nimetas oma prognoosi "väga tõenäoliseks", vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Pariis kliimaleppeväliste riikidega kaubandusleppeid ei tee >>

"See anti mulle ja ma tahan vaadata, kes selle kirjutasid, millised rühmad selle kirjutasid, sest ma võin esitada teile raporteid, mis on imepärased, ja raporteid, mis kuigi head ei ole," ütles ta ajakirjanikele. "Kuid ma kavatsen seda lugeda, absoluutselt."

Tegemist oli Trumpi esimese reaktsiooniga raportile, mille kohaselt Maa pind on soojenenud ühe kraadi võrra Celsiuse järgi ning liigub praeguse olukorra jätkudes uskumatu kolme- kuni neljakraadise tõusu suunas.

Trumpi administratsioon on kodumaal lammutanud emissiooni kärpimise poliitika ja tõotanud hüljata Pariisi leppe, mille eesmärgiks on püüda vähendada kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist kogu maailmas. Kuid vastupidiselt paljude ootustele ei takistanud Washington raporti sündi.

Mitmed Trumpi Vabariikliku Partei liikmed on on nimetanud end kliimamuutuste skeptikuteks, seades kahtluse alla, kas teadlaste ülekaalukas konsensus temperatuuritõusu inimtekkelistest põhjustest on täpne.

Kasvuhoonegaaside emissiooni praeguse taseme juures võib kliima soojeneda 1,5 kraadi Celsiuse võrra juba 2030. aastaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmaspäeval.

"Globaalne soojenemine jõuab 1,5 kraadi Celsiuseni tõenäoliselt ajavahemikus 2030-2052, kui see kasvab jätkuvalt praeguses tempos," märgiti "suure tõenäosusega" Valitsustevahelise Kliimamuutuste Paneeli (IPCC) aruandes.

Trump viskas nalja kliima soojenemise üle >>

USA president Donald Trump on korduvalt väljendanud skepsist kliimamuutuste aluseks olevate teaduslike tõendite suhtes, nimetades kliimasoojenemist hiinlaste väljamõeldiseks eesmärgiga kahjustada USA tööstust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ta ütles mullu detsembris, et külmalaine käes kannatavale riigi idarannikule oleks abiks kliimasoojenemine. "Idas võib tulla kõigi aegade külmim vana aasta õhtu," säutsus Trump Twitteris. "Ehk saaksime kasutada pisut vana head kliimasoojenemist, mille eest kaitsmiseks valmistus meie riik, aga mitte teised, maksma triljoneid dollareid. Pakkige ennast soojalt sisse!"

Mullu juunis teatas Trump otsusest viia Ühendriigid välja Pariisi kliimaleppest. Endine USA president Barack Obama tegi varjatud torke oma järglase Donald Trumpi aadressil, rääkides ajutisest pausist Ühendriikide juhtrollis võitluses kliimamuutusega.

"Me ei sõlmi enam kommertsleppeid võimudega, kes ei austa Pariisi lepet," lausus Prantsusmaa president Emmanuel Macron ÜRO Peaassambleel. Avaldust peetakse katseks survestada USA-d, kuid Macron riiki otsesõnu ei maininud.

Kliimaliidrid varjavad räpase energia investeeringud >>

Pariisi kokkulepe

Detsembris 2015 toimunud Pariisi kliimakonverentsil COP21 võtsid 195 riiki vastu globaalse, õiguslikult siduva kokkuleppe kliima soojenemise pidurdamiseks.

Kokkuleppe põhieesmärgid on kliimamuutuste leevendamine ja heitkoguste vähendamine. Sellesaavutamise viis on globaalse keskmise temperatuuri tõusu hoidmine tuntavalt alla 2 °C võrreldes tööstusrevolutsioonieelse ajaga.

Pariisi kokkuleppe põhielemendid on siin. (Allikas: Keskkonnaministeerium).

Tagid:
kliimasoojenemine, katastroof, loodus, raport, kliima, aruanne, IPCC, ÜRO, Donald Trump, USA

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56