04:39 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
325 0 0

Välisminister Sven Mikser osales esmaspäeval Luxembourgis toimunud Euroopa Liidu ja idapartnerlusriikide välisministrite kohtumisel, kus taaskinnitati idapartnerluse olulisust ELi jaoks.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Ühtlasi vaadati üle senised edusammud ja reformide hetkeseis kuues partnerriigis – Armeenias, Aserbaidžaanis, Gruusias, Moldovas, Ukrainas ja Valgevenes, teatas Välisministeerium.

"Idapartnerlus on jätkuvalt Eesti jaoks prioriteet ning tervitame omalt poolt partnerriikide positiivseid samme reformide elluviimisel," sõnas välisminister Mikser.

Ratas: võtsime idapartnerluse tippkohtumisel vastu 20 praktilist eesmärki aastaks 2020 >>

"Muidugi peame arvestama sellega, et kõik meie idapartnerid on unikaalsed ja neil on erinevad ambitsioonid ELiga lõimumise osas. Igale partnerriigile peame lähenema personaalselt," sõnas välisminister.

"Mitmes meie partnerriigis toimuvad järgmisel aastal valimised, mida soovime näha demokraatlike, ausate ja läbipaistvatena. Loodame, et ka tulevased valitsused jätkavad reformide kursil," sõnas Mikser.

Peamisteks märksõnadeks on väliministri sõnul justiitsreform, korruptsioonivastane võitlus ja kodanikuühiskonna senisest suurem kaasamine.

Mikser juhtis samuti tähelepanu strateegilise kommunikatsiooni olulisusele idapartnerlusriikides ning vajadusele tõsta meedia alast kirjaoskust – seda eriti piirkondades, kus ELi suunas levitatav valeinformatsioon on laialdane.

Eesti jätkab ka oma kahepoolsete arengukoostöö tegevuste suunamist Eesti Idapartnerluse Keskuse kaudu Gruusia, Ukraina ja Moldova regioonide ajakirjanike toetamiseks.

Ratas: Idapartnerluse Keskus on unikaalne instrument >>

Välisminister viitas ka lähenevale idapartnerluse 10. aastapäevale. "See daatum annab meile võimaluse tõsta esile idapartnerluse edulugusid ning omakorda taaskinnitada Euroopa Liidu pühendumust," sõnas Mikser.

EL ja idapartnerid juhinduvad oma koostöös "20 eesmärgist aastaks 2020", mis kinnitati Eesti eesistumise ajal Brüsselis toimunud idapartnerluse tippkohtumisel 2017. aasta novembris.

Eesmärgid jagunevad prioriteetsete valdkondade vahel, milleks on majandusareng ja turuvõimalused, institutsioonide ja hea valitsemistava tugevdamine, ühendatavus, energiatõhusus, keskkond ja kliimamuutused ning liikuvus ja inimestevahelised kontaktid.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles mullu sügisel Brüsselis, et Euroopa Liit peab koostöös idapartneritega kahekordistama jõupingutusi ja keskenduma kõige olulisematele teemadele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Idapartnerlus on peamiselt inimeste vaheline partnerlus. Me hindasime tehtut ja vaatasime tulevikku. Allkiri uuel partnerluslepingul Armeeniaga on märk meie pühendumusest," ütles Juncker EL-i idapartnerluse tippkohtumise järel pressikonverentsil.

Tagid:
tervitus, reformid, idapartnerlus, Välisministeerium, Sven Mikser, Valgevene, Ukraina, Aserbaidžaan, Moldova, Gruusia, Armeenia, Eesti

Peamised teemad