16:42 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
36 0 0

Kolmapäevast kuni nädala lõpuni liiguvad Tapal teenivad liitlased Lätti Adaži polügoonile, et osaleda koos Eesti kaitseväelastega järgmisel nädalal algaval 1. jalaväebrigaadi õppusel Furious Axe.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Kaks nädalat kestval 1. jalaväebrigaadi õppusel Furious Axe harjutavad nii Scoutspataljoni kui ka liitlaste lahingugrupi kaitseväelased üksusesisest koostegutsemist ning tegutsemist ühtse üksusena 1. jalaväebrigaadi koosseisus.

Balti regioon on muutumas Euroopa kuumimaks punktiks >>

"See on teine kord kui me liigutame kogu lahingugrupi Eestist Lätti ja see pakub meile head võimalust rahvusvaheliseks väljaõppeks," ütles eelpaigutatud liitlaste kontingendi ülem kolonel Giles Harris.

"Algav õppus on väärt võimalus veelgi integreeruda 1. jalaväebrigaadiga ning üksteiselt õppida, aga õppuse toimumine Lätis võimaldab meil ka lihvida oskusi kuidas lahingugruppi ühtse juhtumise all Balti riikides liigutada."

Õppuse aktiivne faas saab alguse 22. oktoobril. Kahe nädala jooksul viivad nii Suurbritannia ja Taani kaitseväelastest koosnev lahingugrupp kui ka Scoutspataljon läbi lahinglaskmisi soomukite ning suurtükkide toetusel. Õppus kulmineerub novembri esimesel nädalavahetusel taktikalise harjutusega kui 1. jalaväebrigaadi üksused harjutavad koostöös Poola ning Slovakkia üksustega erinevaid ründetaktikaid.

Alates tänasest kuni nädala lõpuni liiguvad 1. jalaväebrigaadi kolonnid marsruudil Tapa – Paide – Pärnu – Ikla – Adaži. Samal marsruudil liiguvad kolonnid ka 26. oktoobril ning 28. ja 29. oktoobril.

Kokku võtab õppusest osa üle 1100 kaitseväelase Eestist, sealhulgas Tapal teenivad Suurbritannia ja Taani sõdurid, aga ka Läti kaitseväelased ning liitlassõdurid Lätis paiknevast NATO lahingugrupist.

Raketilöök Eesti pihta >>

Scoutspataljon osaleb õppusel pataljoni kasutuses olevate jalaväe lahingumasinate CV9035 ning soomustransportöörde Sisu Xa-188-ga. Suurbritannia ning Taani kaitseväelaste õppusel kasutatava tehnika hulka kuuluvad tankid Challenger, lahingumasinad Warrior ja CV9035 ning M113 tüüpi soomukid.

Lätis toimusid augustis taasiseseisvumise järgse perioodi suurimad õppused Namejs 2018, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Õppustest võttis osa üle 10 000 inimese, teiste seas Läti ja liitlasvägede sõdurid, kaitseliit, reservväelased, vabatahtlikud, politsei ja piirivalve. Õppuste aktiivne faas toimus lisaks Adaži polügoonile vähemalt 36 Läti piirkonnas.

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et viimastel aastatel on Baltimaades täheldatav Põhja-Atlandi alliansi rühmituste ennenägematu kosumine.

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATO-ga ühinesid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ründa mitte kunagi mistahes NATO riiki. "See on selge kõikidele vastutustundlikele poliitikutele," täheldas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

"Meie suhtumine NATO laienemisesse ja niinimetatud NATO partnerlusprogrammi raames sõjalise taristu edasinihutamisesse meie piiri vahetusse lähedusse ei ole muutunud. Meie julgeolekudoktriinidesse on selgelt sisse kirjutatud, et üheks peamiseks julgeolekuohuks on NATO edasine idasuunaline laienemine," ütles Lavrov.

"Olen veendunud, et kõik tõsiseltvõetavad ja ausad poliitikud teavad suurepäraselt, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi Põhja-Atlandi alliansi liikmesriiki. Meil ei ole mingeid selliseid plaane. Ma arvan, et NATO-s teatakse seda suurepärastelt, kuid kasutakse iga ettekäänet, et paigutada üha rohkem sõjatehnikat ja pataljone garanteerimaks, et USA hoiab ka edaspidi sellel marjamaal oma pilku peal," ütles Lavrov.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Väited Venemaa agressioonist Baltimaade vastu on täiesti alusetud — sellest teatas kevadel ka NATO sõjanõukogu esimees kindral Peter Pavel, olles visiidil Ameerika Ühendriikides.

Tagid:
kaitseväelased, õppus, Adaži polügoon, Furious Axe, Kaitseväe Tapa linnak, Läti, Tapa, Eesti

Peamised teemad