15:20 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Uudised
lühendatud link
26 0 0

Peaminister Jüri Ratas arutas neljapäeva, 18. oktoobri hommikul Microsofti asutaja ja filantroop Bill Gatesiga, kuidas teadus- ja arendustegevuse kaudu toetada Aafrikat. Lisaks andis Ratas Gatesile üle e-residendi digitaalse isikutunnistuse.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Kohtumisel arutati Bill ja Melinda Gatesi fondi (Bill & Melinda Gates Foundation) kolme Aafrika projekti, mis puudutavad vaktsiinide kliinilisi uuringud, laboriteenuste tõhustamist ja tervishoiusüsteemi parendamist ning Aafrika põllumajanduse arengu ja kliimaeesmärkide toetamist innovatsiooni kaudu, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ratase sõnul on kõik kolm projekti Aafrika arengule ja inimeste elujärje parendamisele kahtlemata väga suureks abiks ning väärivad põhjalikku kaalumist.

"Eesti kogemus näitab, et lisaks on tänapäeval kestliku arengu nurgakiviks digioskused ja digiareng," märkis Ratas ning lisas, et allkirjastas eelmisel aastal Eesti ja Aafrika Liidu hea tahte leppe e-valitsemise arendamiseks. "Eesti digiettevõtted ja eksperdid on kindlasti valmis ka Gatesi fondiga igati koostööd tegema," toonitas peaminister.

Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ning teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Teaduse mõju sõltub haritud inimestest>>

Ratas ja Gates rääkisid pikemalt ka arengukoostöö ning teadus- ja arendustegevuse rahastamise ettepanekutest Euroopa Liidu 2021-2027 eelarveraamistikus. Ratas kinnitas, et Eesti toetab teadus- ja arendustegevuste programmi "Euroopa Horisont" rahastamise suurendamist.

Eesti teadlaste osalus Euroopa Liidu programmis Horisont 2020 üha suureneb, 2014.-2017. aastadel on Eesti teadusprojektid saanud kokku üle 72,6 miljoni euro — kirjutas Sputnik Eesti varem.

Euroopa Komisjon on avaldanud mullu andmed riikide osalusest programmis Horisont 2020 ning Eesti on 28 liikmesriigi võrdluses heal positsioonil.

Eesti teadlased on saanud 1,2 korda enam teadusraha elaniku kohta kui Euroopa Liidus keskmiselt, mis asetab Eesti liikmesriikide pingereas 12. kohale.

Kui vaadata Horisondist saadavat tulu SKP kohta, siis ületab Eesti Euroopa Liidu riikide keskmise rohkem kui kahekordselt ja tõuseb pingereas kolmandale kohale.

Eesti teadlasi saadab edu>>

Horisondi programmidesse täistööajaga kaasatud teadlaste arvu poolest on Eesti üheksandal kohal, ületades Euroopa Liidu keskmist 1,3 korda.

Eesti ülikoolidest ja teadusasutustest on programmis Horisont 2020 kõige edukamad Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool.

Tagid:
Euroopa Horisont, e-resident, Bill Gates, Jüri Ratas, Aafrika, Eesti

Peamised teemad